Důchodová reforma 2024: Aktuální informace a přehled změn

Poslanci začali projednávat návrh důchodové reformy, finální hlasování by mělo proběhnout během podzimu. Cílem reformy je zajistit finanční udržitelnost důchodového systému i v následujících desetiletích. Součástí je i několik solidárních opatření, například zvýšení minimálního důchodu nebo ocenění péče o děti i nemocné blízké osoby.

Foto: Adobe Stock
Manželé studují důchodovou reformu. (ilustrační foto)

AKTUALIZOVÁNO: 22. 6. 2024

Návrh velké důchodové reformy již schválila vláda a momentálně se projednává v Poslanecké sněmovně. Skončilo první čtení a nyní probíhají jednání poslanců ve výborech.

Proběhlo již první jednání sociálního výboru, kde se členové dohodli na přerušení a k návrhu se vrátí ještě během léta. Na začátku září by pak mělo proběhnout finální hlasování výboru o tom, jestli schválení doporučí, či nikoliv.

Následně proběhne druhé čtení, ve kterém mohou poslanci navrhovat pozměňovací návrhy. Není vyloučeno, že s některými změnami přijde i samotná vláda, například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka připustil některé úpravy u mechanismu zvyšování důchodového věku.

Opozice úsporné změny odmítá

Změny jsou postaveny na kompromisu vládních stran a hnutí. Cílem je, aby schodek důchodového systému nebyl v následujících letech tak výrazný a bylo možné ho finančně udržet i v okamžiku, kdy do důchodu začnou odcházet silné ročníky takzvaných Husákových dětí. Cílem je, aby se schodek systému pohyboval pod 1 % HDP. Pokud reforma neproběhne, poroste až na úroveň 3 % HDP.

Klíčové úsporné změny, které mají zlepšit finanční udržitelnost důchodového systému, například zvyšování důchodového věku nebo zpomalení růstu nových důchodů, nemají podporu opozičních hnutí ANO a SPD. Ministr Marian Jurečka řekl, že je o případných úpravách reformy připraven jednat až do druhého čtení v Poslanecké sněmovně. Pokud však ke shodě nedojde, je vláda připravena reformu prosadit i bez hlasů opozice.

Součástí návrhu je řada parametrických změn, které by v součtu měly významně zpomalit růst výdajů důchodového systému. Zásadní dvě změny, které by k tomu měly dopomoci, jsou zvýšení důchodového věku a zpomalení růstu budoucích přiznávaných důchodů.

Toto jsou nejvýznamnější změny, které má důchodová reforma přinést:

1. Zvyšování důchodového věku nad 65 let

Důchodový věk se má zvyšovat nad současnou hranici 65 let, přičemž růst bude navázán na očekávanou délku dožití v 50 letech. Maximální růst věku má být o 2 měsíce za rok, první zvýšení se má týkat ročníku 1966. Lidé se vždy v 50 letech dozví, jak vysoký bude jejich důchodový věk. Cílem je, aby lidé v důchodu strávili v průměru 21,5 let, tedy zhruba čtvrtinu života. Podrobně je princip zvyšování popsán v tomto článku.

2. Zpomalení růstu budoucích důchodů

Nově přiznávané důchody by od roku 2026 měly růst pomalejším tempem, cílem je snížení jejich úrovně oproti současnému stavu o 8 %. Náhradový poměr by se měl postupně snížit o 3 %. Dosaženo toho má být tím, že se budou při výpočtu důchodu méně zohledňovat výdělky a doby důchodového pojištění. Více je to popsáno v tomto článku.

3. Zvýšení minimálního důchodu

Garantovaný důchod při splnění minimální doby důchodového pojištění se výrazně zvýší a bude činit 20 % průměrné mzdy. Konkrétně základní výměra a minimální procentní výměra všech důchodů bude stejná, každá bude činit 10 % průměrné mzdy. Pokud dnes někdo pobírá nižší důchod, bude mu zvýšen na tuto úroveň. Detaily najdete v tomto článku.

4. Dřívější důchod pro náročné profese

Lidé, kteří pracují v náročných profesích, budou mít nárok na předčasný důchod bez finančního krácení. Snížení důchodového věku bude možné až o 30 měsíců po odpracování 4400 směn, což je asi 20 let práce. Při odpracování alespoň 2200 směn bude možné snížení o 15 měsíců. Výhodu budou mít lidé pracující ve 4. kategorii a také část lidí ve 3. kategorii, ve které se plánuje zohledňovat následující rizika: fyzická zátěž, vibrace, zátěž teplem a zátěž chladem. Jak má mechanismus fungovat a kdo získá nárok? Vše je podrobně vysvětleno v tomto článku.

5. Nižší krácení předčasného důchodu při dlouhé práci

Pokud lidé odpracují alespoň 45 let, budou mít při odchodu do předčasného důchodu jen poloviční krácení. Započítávat se má práce a některé náhradní doby, například vojna nebo péče o dítě. Více informací k tématu k nižšímu krácení najdete v tomto článku.

6. Dobrovolné sdílení vyměřovacích základů

Manželé nebo registrovaní partneři budou mít možnost sdílet své sociální odvody na důchod, tedy konkrétně vyměřovací základy. Pokud jeden v páru pobírá vyšší výdělky, bude moci odvody sdílet, což zajistí o něco vyšší důchod manžela či partnera s nižšími výdělky. Detaily plánované novinky popisuje tento článek.

Předčasný důchod v roce 2024: Věk, podmínky a krácení

7. Omezení výchovného

V plánu je postupné snížení a následné omezení výchovného pro první dvě děti. Od roku 2027 se má výchovné za první dvě děti postupně snižovat a od roku 2030 má být úplně zrušeno. Zachováno v plné výši zůstane jen pro výchovu tří a více dětí. Zruší se také valorizace výchovného. Výchovné, které již bylo přiznáno, se omezovat neplánuje. Detailně je plán popsán v tomto článku.

8. Ocenění péče pomocí fiktivních vyměřovacích základů

Péče o první dvě děti, nemocné děti i péče o nemocné blízké by měla být oceňována novým institutem, který je nazvaný jako fiktivní vyměřovací základ. Osoba, která pečuje nebo pečovala, bude mít za tuto dobu evidovány fiktivní výdělky ve výši průměrné mzdy. Výsledkem bude vyšší důchod. Více si můžete přečíst v tomto článku.

9. Hodnocení doktorského studia jako náhradní doby

Studium realizované po roce 2010 se do důchodu vůbec nepočítá. Nově by se ale mělo začít jako náhradní doba počítat prezenční doktorské studium, a to v délce 3 nebo 4 let podle typu studijního oboru. Toto studium se má do důchodu započítávat z 80 %.

10. Zvýhodnění pro pracující důchodce

Starobní důchodci, kteří zároveň pracují, mají mít odpuštěno placení pojistného. Konkrétně má jít o sociální pojištění na straně zaměstnance ve výši 6,5 %, čímž dojde k přímému navýšení čistého výdělku. Pojištění na straně zaměstnavatele zůstane. Zároveň má dojít ke zrušení současného mechanismu přepočítávání důchodu za další odpracované doby.

11. Snadnější získání odloženého důchodu

Pokud dnes někdo nezíská minimální dobu důchodového pojištění ve výši 35 let (nebo 30 let bez započítávání náhradních dob), nemá nárok na starobní důchod. Existuje ale možnost takzvaného odloženého důchodu. Po 5 letech od dosažení řádného důchodového věku se podmínka pojištění snižuje na 20 let, případně 15 let bez náhradních dob. V plánu je snížení délky čekání z 5 let na 2 roky.

12. Prodloužení lhůty pro obnovení vdovských důchodů

V současné době platí, že pokud nejsou splněny konkrétní podmínky pro vdovský nebo vdovecký důchod, například péče o dítě nebo dosažení důchodového věku, tak tento důchod standardně po jednom roce zaniká. V okamžiku, kdy takové podmínky opět nastanou, může se vyplácení důchodu obnovit, ale musí k tomu dojít nejpozději do 2 let. V plánu je prodloužení této lhůty pro obnovení důchodu na 5 let.

TIP: Pokud nyní zvažujete, že kvůli chystané reformě urychlíte odchod do důchodu a požádáte o předčasný důchod, prostudujte si tento článek, který se tím zabývá. Toto rozhodnutí nemusí být výhodné.

Do důchodu bez nemilých překvapení

349  včetně DPH

Více informací

Více k tématu