Kalkulačka doplatku valorizace v lednu 2024: Spočítejte si vaši částku

V lednu 2024 bude opět součástí řádné valorizace doplatek za část měsíce před výplatou. Důchodci tak dostanou v závislosti na výplatním dnu desítky až stovky korun navíc. Připravili jsme kalkulačku, ve které si můžete výši vašeho doplatku spočítat.

Foto: Adobe Stock
Senioři čekají na valorizaci důchodů. (ilustrační foto)

Důchody se dříve v rámci řádné lednové valorizace zvyšovaly vždy ke dni výplaty. Od roku 2022 platí legislativa, která všem důchodcům zajišťuje valorizaci už od 1. ledna. Řeší se to doplatkem k valorizaci, který je součástí lednové splátky důchodu. V lednu 2024 dostanou důchodci tento doplatek už potřetí.

Pro stanovení výše doplatku se nejprve stanoví částka rozdílu mezi výší důchodu před valorizací a výší důchodu po provedené valorizaci. Poté se určí doplatkové období, tedy počet kalendářních dní od 1. ledna do dne předcházejícího lednové splatnosti.

V praxi to znamená, že doplatek budou mít vyšší důchodci s vyšším důchodem a také ti, kteří mají výplatní den později. Podívejte se na příklad:

Pan Josef pobírá starobní důchod 18 000 Kč a má výplatní termín 14. den v měsíci. Valorizace v lednu 2024 u něj bude činit 360 Kč a doplatek bude 154 Kč. V lednu tedy pan Josef dostane vyplaceno 18 514 Kč, v dalších měsících už potom 18 360 Kč.

Abyste měli představu, jak vysoký doplatek dostanete, připravili jsme novou kalkulačku. Snadno si v ní spočítáte valorizaci 2024 i výši doplatku, na který budete mít nárok.

Stačí v kalkulačce zadat aktuální důchod (tedy zvýšený důchod po červnové mimořádné valorizaci) a také váš výplatní den, který máte uveden v rozhodnutí o přiznání důchodu.

KALKULAČKA – Spočítejte si doplatek k valorizaci 2024

Doplatek se týká všech typů důchodů, tedy starobních, invalidních, i pozůstalostních. Vyplacen bude stejným způsobem, jako je vyplácen stávající důchod, tedy buď převodem na účet, nebo přes Českou poštu. Doplatek se týká jen řádné lednové valorizace a není tedy součástí mimořádných valorizací.

Ministr Jurečka oznámil výši valorizace důchodů v lednu 2024, pro všechny bude stejná

Do budoucna bude doplatek valorizace pravděpodobně zcela zrušen. V současné době se totiž projednává nová legislativa, která má od roku 2025 změnit výplatní termíny důchodů.

Nově bude výplatní období stanoveno jako běžný kalendářní měsíc, tedy od prvního do posledního dne aktuálního měsíce. Jde o modifikaci výplatního období z „klouzavého“ měsíce na měsíc kalendářní. Všichni důchodci budou mít díky tomu valorizaci od stejného dne a doplatek nebude potřeba.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu