Do důchodu bez nemilých překvapení: Příručka radí, jak se připravit

Pro mnoho z vás začíná být důchod aktuální a začínáte hledat informace, jak se na něj dobře připravit. Podmínky nároku na důchod se neustále zpřísňují a je proto dobré s předstihem řešit, jestli všechny splňujete. Šéfredaktor portálu České důchody napsal příručku, která vám s přípravou na důchod pomůže.

Foto: České důchody

Pokud podceníte přípravu, může se stát, že na vás při žádosti o důchod nečekaně vyskočí nejrůznější kostlivci z minulosti – ztracené odpracované roky, chybějící výdělky v důchodové evidenci nebo jiné nepřesnosti. Ve výsledku vám tak může být přiznán zbytečně nižší důchod. (A v horším případě vám mohou chybět minimální doby pojištění pro získání nároku na důchod.)

Starobní důchod přitom budete pobírat už napořád a je proto škoda se ochudit o peníze, na které máte nárok jen kvůli tomu, že někde chybí nějaké údaje nebo si nevhodně naplánujete datum přiznání důchodu.

Víme, že problematika důchodů je složitá a většině z vás se do řešení nechce. Proto jsme vydali praktickou příručku Do důchodu bez nemilých překvapení, která vás krok za krokem provede přípravou na důchod. Dozvíte se, kolik máte odpracovaných let, vyloučených a náhradních dob. Ověříte si, jestli nemáte v důchodové evidenci nějaké mezery či nesrovnalosti. A pokud ano, přečtete si, jak to napravit.

Foto: České důchody

Autorem příručky je David Budai, šéfredaktor portálu České důchody, který také na platformě Seznam Medium vydává pravidelné komentáře k aktuálnímu dění kolem důchodů. Autor vychází ze zkušeností novináře zaměřeného na problematiku důchodů, z praxe nasbírané při provozování služby kontrolního výpočtu důchodu a z konzultací se čtenáři.

Toto je druhé vydání příručky. Autor aktualizoval údaje z prvního vyprodaného vydání podle nově schválené legislativy a rozšířil či upravil části, na které od čtenářů chodilo nejvíce dotazů. Nové vydání příručky má celkem 110 barevných stran.

V příručce se dozvíte:

  • Kdy můžete odejít do řádného nebo předčasného důchodu a jaké jsou podmínky
  • Jak se v klidu připravit na důchod a co si ohlídat
  • Jak požádat o výpis důchodového pojištění a jak se v něm vyznat
  • Jak se vyznat v odpracovaných, náhradních a vyloučených dobách
  • Jaká nepříjemná překvapení vás mohou potkat při žádosti o důchod
  • Jaké doklady předložit, pokud v evidenci chybí některé doby důchodového pojištění
  • Proč můžete mít důchod nižší, než jste čekali, a jak tomu předcházet
  • Na co si dát pozor při plánování odchodu do důchodu

Příručka je názorná a najdete v ní řadu příkladů. Neobsahuje zbytečné řeči, které by vás jen rozptylovaly, a naopak řeší hlavně konkrétní situace – práci, studium, péči o děti, vojnu, nezaměstnanost i chybějící odpracované roky. Vše probíráme s ohledem na to, jak bude ovlivněn budoucí důchod.

Příručku Do důchodu bez nemilých překvapení si můžete zakoupit přímo v našem obchodě. Vychází právě v těchto dnech a prodáváme ji za 349 korun (plus poštovné).

Do důchodu bez nemilých překvapení

349  včetně DPH

Koupit příručku

Více k tématu