Kalkulačka valorizace 2025: Spočítejte si, jak se vám zvýší důchod

Důchody by se v lednu 2025 mohly zvýšit přibližně stejně jako při letošní řádné valorizaci. Naznačuje predikce, kterou zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Připravili jsme pro vás první předběžnou kalkulačku, ve které si můžete spočítat navýšení vašeho důchodu.

Foto: Adobe Stock
Manželé řeší valorizaci důchodů. (ilustrační foto)

AKTUALIZOVÁNO: 10. 7 .2024

Průměrný důchod, který v současné době činí 20 704 korun, by se při další řádné valorizaci mohl zvýšit o 356 korun. Naznačuje to aktuální propočet Ministerstva práce a sociálních věcí.

Základní výměra důchodů by se měla zvýšit o 290 korun a procentní výměra o 0,4 %.

Míra inflace se bude počítat od července 2023 do června 2024 a její součet pro domácnosti důchodců nyní činí 1,7 %. Nyní se čeká na údaje o vývoji  mezd.

Vláda následně do konce září 2024 schválí nařízení, podle kterého bude Česká správa sociálního zabezpečení valorizaci realizovat. Pak již bude možné valorizaci přesně vypočítat.

Abyste si už nyní mohli udělat představu, jak by se mohl zvýšit váš důchod, připravili jsme pro vás předběžnou kalkulačku valorizace 2025. Stačí do ní zadat aktuální výši vašeho důchodu a poté se vám ukáže, kolik byste mohli pobírat po valorizaci.

PŘEDBĚŽNÁ KALKULAČKA – Valorizace důchodu v lednu 2025

Mějte ovšem na paměti, že finální částka se ještě může změnit. Dosavadní zveřejněná predikce je předběžná a zatím není možné říct, zda se bude v lednu 2025 zvyšovat základní i procentní výměra důchodu, nebo pouze základní výměra jako tomu bylo při poslední valorizaci.

Jak vysoké jsou důchody v Česku: Přehled vyplácených částek za rok 2023

Poslední doplatek valorizace

Při valorizaci v lednu 2025 bude opět vyplácen doplatek valorizace, tedy poměrná část celkové valorizace od 1. ledna do dne, který předchází výplatnímu dnu důchodu.

Tentokrát ovšem bude doplatek vyplacen naposledy. Od července 2025 se totiž změní způsob vyplácení důchodů.

Nyní se důchody vyplácejí dopředu, takže například důchodce s výplatním termínem 12. den v měsíci dostává důchod na období od 12. dne aktuálního měsíce do 11. dne následujícího měsíce. Nově bude výplatní období stanoveno jako běžný kalendářní měsíc, tedy od prvního do posledního dne aktuálního měsíce.

Jde tedy o modifikaci výplatního období z „klouzavého“ měsíce na měsíc kalendářní. Všechny důchody se navíc budou vyplácet v první polovině měsíce. A tím, že budou mít všichni důchodci výplatní období stejné, tedy vždy na aktuální kalendářní měsíc (na období od prvního do posledního dne měsíce), nebude doplatek nutný a přestane se vyplácet.

Více k tématu