Důchodová kalkulačka 2024: Jak si spočítám důchod

Praktické informace a rady pro každého, komu se blíží důchod. Popisujeme, jak se počítá důchod a kde se nachází vhodná důchodová kalkulačka.

Foto: Adobe Stock
Manžele se připravují na důchod. (ilustrační foto)

Abyste od státu získali starobní důchod, musíte splnit dvě podmínky současně: dosáhnout minimálního věku pro řádný nebo předčasný důchod a také získat minimální dobu důchodového pojištění.

Pro lepší orientaci jsme připravili dvě kalkulačky, pomocí kterých si můžete spočítat, kdy nároku na důchod dosáhnete a kolik dnů vám ještě zbývá:

Splnění podmínky minimální doby důchodového pojištění vyžaduje:

  • Pro řádný důchod – Musíte získat 35 let důchodového pojištění (odpracované roky plus náhradní doby) nebo 30 let odpracovaných roků bez započítání náhradních dob.
  • Pro předčasný důchod – Do konce září 2024 platí stejné podmínky jako pro řádný důchod. Od října 2024 musíte získat 40 let důchodového pojištění (odpracované roky plus náhradní doby).

Pokud chcete získat lepší orientaci v tom, co a jak se do důchodového pojištění počítá, prostudujte si tento článek. Životní okolnosti, které se do důchodu vůbec nepočítají, popisuje tento článek. S kontrolou vaší evidence důchodového pojištění a přípravou na důchod vám dobře pomůže užitečná příručka Do důchodu bez nemilých překvapení, kterou napsal David Budai, šéfredaktor portálu České důchody.

Důchodová kalkulačka 2024

Hledáte důchodovou kalkulačku, která vám spočítá výši vašeho budoucího důchodu? Pak je nutné si uvědomit, že v podstatě neexistuje jednoduchá kalkulačka, která provede rychlý výpočet důchodu po zadání pár vašich údajů. Výpočet důchodu je složitý a ovlivňuje ho celá řada podmínek a životních okolností, což situaci komplikuje. (Jak výpočet probíhá, je vysvětleno v tomto článku.)

Na internetu se nachází mnoho amatérských důchodových kalkulaček, které se tváří sofistikovaně, ale ve skutečnosti nabízejí jen zjednodušené výpočty založené na vaší aktuální mzdě. Zpravidla vyžadují váš osobní vyměřovací základ a délku důchodového pojištění, díky čemuž můžete získat velmi obecnou představu o výši důchodu, ale ve finále se váš budoucí důchod může lišit klidně o tisíce korun. Už jen kvůli tomu, že některé náhradní doby se krátí, což tyto kalkulačky nezohledňují.

Nejlepší představu, jak vysoký může být váš důchod, nabízí Informativní důchodová aplikace (IDA), kterou vytvořila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Přihlásíte se k ní pomocí bankovní identity nebo datové schránky. Její výhodou je, že tato kalkulačka při výpočtu vychází již přímo z vaší důchodové evidence, kterou má ČSSZ k dispozici, a pokud máte méně než 1 rok do důchodu, její výpočet může být docela přesný. Záleží ale na tom, zda máte správně evidovány všechny doby pojištění a výdělky, což není vždy pravidlo. (Jak neúplnou evidenci řešit, popisujeme v tomto článku).

Je užitečné vědět, že pokud jste celý život pracovali, měli běžné výdělky a jedno či dvě děti a zároveň jste získali více než 43 let důchodového pojištění, je pravděpodobné, že váš starobní důchod bude vyšší než 20 000 Kč. O tom, jak vysoké důchody v současné době stát přiznává, jsme psali v tomto článku.

Předčasný důchod v roce 2024: Věk, podmínky a krácení

Jak získat od státu co nejvíce

Výši důchodu nepříznivě ovlivňuje řada pravidel a omezení. Typickým pravidlem je, že do důchodu se počítají pouze celé roky pojištění, a zároveň se krátí některé náhradní doby (například studium nebo nezaměstnanost). Proto je užitečné, když si odchod do důchodu dobře naplánujete.

Myslete přitom na to, že ne vždy je pro vás finančně výhodné přiznání důchodu přesně ke dni dosažení důchodového věku. Lišit se může také výhodnost přiznání důchodu na konci aktuálního a na začátku následujícího roku. A důležité je přemýšlet také o finanční návratnosti.

Pokud opravdu chcete odchod do důchodu správně naplánovat a připravit se tak, abyste od státu získali co nejvíce peněz a bylo to pro vás nejvýhodnější, můžete využít naši službu Kontrolní výpočet důchodu, která vám s tím pomůže. Momentálně přijímáme objednávky na léto a podzim 2024.

TIP: Příručka Do důchodu bez nemilých překvapení je právě dostupná ve 2. aktualizovaném a rozšířeném vydání. Pořídíte ji pouze v obchodě České důchody, stojí 349 Kč (plus poštovné).

Do důchodu bez nemilých překvapení

349  včetně DPH

Více informací

Více k tématu