Odpracované roky: Přehled, co všechno se počítá do důchodu

Abyste měli nárok na důchod, musíte mít evidováno minimálně 35 let důchodového pojištění, tedy odpracované roky nebo náhradní doby. Přinášíme přehled, co všechno se do důchodu počítá.

Zdroj: Pixabay
Nárok na důchod nevzniká automaticky. (ilustrační foto)

O starobní důchod je možné požádat při splnění následujících podmínek:

  1. Dosáhli jste důchodového věku. (Spočítat si ho můžete v naší kalkulačce)
  2. Máte evidováno minimálně 35 let důchodového pojištění (tedy odpracovaných let a náhradních dob), případně 30 let bez náhradních dob.
  3. Dosáhli jste alespoň 60 let a zároveň splňujete minimální dobu pojištění a chcete jít do předčasného důchodu. (Přesná pravidla předčasného důchodu popisujeme v tomto článku)

A co všechno se do důchodu počítá?

1. Zaměstnání

Každé zaměstnání, ze kterého se odvádí důchodové pojištění, se počítá do důchodu. Výjimkou jsou takzvané „malé práce“ na dohody s nízkými výdělky. Více o nich píšeme v tomto článku.

2. Podnikání

Každé podnikání a samostatná výdělečná činnost, ze kterého se odvádí sociální pojištění se počítá do důchodu. V 90. letech povinnost platit pojištění neplatila vždy, proto si na to dejte pozor. Od roku 2004 pak podnikatelská činnost (OSVČ) na hlavní poměr.

Rádce: Jak vznikají mezery v pojištění a proč mohou snižovat důchod

3. Studium

To, jestli se vaše studium bude počítat do důchodu, záleží na tom, kdy jste studovali. Pravidla se několikrát měnila. Například do roku 1995 se studium do 18 let hodnotí plně, po 18 letech pak z 80 %. Po roce 2010 se již studium nepočítá.

4. Péče o dítě

Do důchodu se počítá péče o každé dítě do 4 let, a to jako náhradní doba.

5. Péče o postižené děti nebo blízké osoby

Počítá se také péče o nemocné nebo postižené děti a blízké osoby (rodič, vnuk, prarodič a další případy), pokud to splňuje pravidla daná zákonem. Do roku 2007 se hodnotila péče o osoby v různé bezmocnosti, po tomto roce jde o přesně stanovené případy.

6. Vojenská nebo civilní služba

Roky, které muži trávili na vojně nebo v civilní službě, se počítají jako náhradní doba do důchodu.

Jak se počítá důchod a co všechno ovlivňuje, kolik dostanete

7. Invalidní důchod 3. stupně

Invalidní důchodce, který má invaliditu 3. stupně, má vše vedeno jako náhradní dobu. Nejde ale o nižší stupně invalidity, jak píšeme v tomto článku.

8. Nezaměstnanost

Evidence na úřadu práce se počítá, ale pouze omezeně. Nezaměstnanost, kdy pobíráte podporu nebo se rekvalifikujete, se počítá vždy. Ale nezaměstnanost bez podpory se započítá jen ve výši 3 let, a to zpětně od žádosti o důchodu. Navíc nezaměstnanost před 55. rokem života se počítá maximálně v délce jednoho roku. Vše se počítá jen z 80 %.

Nezaměstnanost jako náhradní doba: Jak se počítá?Zdroj: České důchody/Lucie Vanišová

9. Neschopenka

Pokud jste jako zaměstnanci nemocní a jdete na neschopenku, tak se tyto dny započítávají do důchodu jako odpracované roky.

10. Otcovská dovolená po narození dítěte

Celkem 7 dnů po narození dítěte, které muž tráví doma, se standardně počítají do důchodu.

Každý rok přibývá 5000 seniorů úplně bez důchodu. Nárok nebude mít stále více Čechů

11. Dobrovolné pojištění

V některých případech se můžete přihlásit dobrovolně k placení důchodového pojištění. Momentálně jde o 2 439 korun měsíčně a započítat lze 15 let placení.

Kde hledat více informací?

Víme, že problematika důchodů je složitá, proto jsme vydali příručku, která vám pomůže vše s předstihem vyřešit. Detailně probírá všechny zmíněné situace, je názorná a povede vás krok za krokem přípravnou na důchod a kontrolou, jestli splňujete všechny podmínky.

Neobsahuje zbytečné řeči, které by vás jen rozptylovaly, a naopak řeší konkrétní situace – práci, studium, péči o děti, vojnu, nezaměstnanost i chybějící odpracované roky. Zakoupit ji můžete přes odkaz níže. A samozřejmě, v případě potřeby vám poradí také pracovníci okresní správy sociálního zabezpečení.

Do důchodu bez nemilých překvapení

289  včetně DPH

To mě zajímá

Více k tématu