Důchodový věk: Aktuální pravidla, zastropování a kalkulačka

V současné době se intenzivně hovoří o zvyšování důchodového věku nad hranici 65 let. Pro ty, kteří půjdou do důchodu v nejbližších letech, jsou ale pravidla daná a nic se nemění.

Foto: Adobe Stock
Manželé si užívají důchod. (ilustrační foto)

Přesný věk, kdy lidé získávají nárok na řádný starobní důchod, stanovuje zákon o důchodovém pojištění. V současné době je sice důchodový věk zastropován na 65 letech, ale tento věk se ještě zatím nikoho netýká a lidé odcházejí do důchodu dříve.

Důchodový věk nyní každý rok roste, a to poměrně vysokým tempem. Toto tempo je stanoveno speciální tabulkou v zákoně, která stanovuje věk pro jednotlivé ročníky. U žen navíc hraje roli počet dětí, které porodily nebo vychovaly, což také způsobuje, že věk u žen se momentálně zvyšuje rychlejším tempem. Ke sjednocení na zmíněných 65 letech pro všechny má dojít v roce 2037.

Rozdílný důchodový věk mužů a žen funguje od roku 1965. Tehdy muži odcházeli do důchodu v 60 letech, bezdětné ženy v 57 letech a třeba ženy s pěti a více dětmi dokonce už v 53 letech. Šlo o víceméně mezinárodní unikát a toto opatření mělo motivovat k rození více dětí, protože v dané době neměl stát finance na zvyšování přídavků na děti. Politici ale chtěli dát lidem najevo, že je pro ně podpora rodin důležitá.

Kalkulačka důchodového věku

Po roce 1996 se začal věk postupně navyšovat. Například muži a bezdětné ženy, kteří budou odcházet do důchodu v roce 2024, mají nyní důchodový věk 64 let a 2 měsíce. Ženy s dětmi pak mají podle jejich počtu stanovený věk v rozmezí zhruba 60 až 63 let.

Pro lepší orientaci jsme připravili dvě kalkulačky, pomocí kterých si můžete spočítat, kdy nároku na důchod dosáhnete a kolik dnů vám ještě zbývá:

V případě předčasného důchodu se v roce 2023 výrazně zpřísnila pravidla a nově je možné ho získat nejdříve 3 roky před dosažením důchodového věku.

Mezery v důchodových dobách: Kdy jsou normální a jak situaci řešit

Chystané prolomení hranice 65 let

V současné době vláda v rámci přípravy důchodové reformy chystá zvyšování důchodového věku nad hranici 65 let. Podle návrhu se má důchodový věk pravidelně přepočítávat a lidé by se vždy v 50 letech měli dozvědět, kdy přesně půjdou do důchodu.

Růst se má odvíjet od očekávané délky dožití, a pokud tento údaj poroste, tempo zvyšování důchodového věku by mělo být maximálně o 2 měsíce za rok. Podrobně je plánovaný mechanismus popsán v tomto článku.

Případné navyšování důchodového věku nad aktuálně platné hodnoty by se vůbec nemělo týkat lidí narozených do konce roku 1965, těm by měl zůstat stávající věk. Lidé, kteří budou odcházet do důchodu v nejbližších pěti letech, by tedy měli mít zachována aktuálně platná pravidla.

Změny by ale mohly dopadnout na lidi narozené v roce 1966 a později. Například mužům, bezdětným ženám a ženám s jedním nebo dvěma dětmi narozeným v roce 1966 by se důchodový věk mohl zvýšit o 2 měsíce.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu