Rozvod, práce i vojna: Starší doklady a listiny nevyhazujte, mohou se hodit k důchodu

Osobní evidence důchodového pojištění není dokonalá a někdy obsahuje mezery, které mohou způsobit snížení důchodu. Naštěstí je možné většinu životních situací doložit, nejjednodušší je to s pomocí dokladů a potvrzení z práce nebo školy.

Foto: Adobe Stock
Manželé se připravují na důchod. (ilustrační foto)

Čím déle se věnuji problematice důchodů, tím více narážím na nové a nečekané situace, které mi popisují budoucí důchodci. Často se týkají evidence dob důchodového pojištění nebo starších výdělků. Někteří lidé jsou nemile překvapení tím, že nemají evidovaných klidně i několik let. Výjimečné nejsou ani situace, kdy si myslí, že některá mezera je správná, a přitom je to naopak a dané období se jim může do důchodu počítat.

Týkalo se to třeba i mého otce, který žádal o důchod letos v lednu. S kontrolou evidence i podáním žádosti jsem mu pomáhal, a celý průběh jsem popsal v tomto článku. I jemu v důchodové evidenci některé údaje chyběly. Šlo například o část starších výdělků ze zaměstnání z 90. let nebo chybějící studium. Otec nevěděl, že se počítá i nedokončené studium, a tak si sehnal potvrzení ze školy a získal díky tomu rok pojištění navíc.

Kontrola evidence a dokladů

Jsem rád, že budoucí důchodci už mají mnohem větší povědomí o tom, že je dobré si důchodovou evidenci zkontrolovat. K tomu slouží výpis IOLDP nebo aplikace IDA, ke které se dá přihlásit přes datovou schránku nebo bankovní identitu. Proces získání výpisu je zdarma, opravdu tomu stačí věnovat jen trochu času.

Když si ale píšu s některými čtenáři nebo se setkávám osobně s lidmi na přednáškách, dozvídám se, že s dokládáním případných mezer důchodového pojištění bývá občas problém. Někdy lidé neví, jak určité situace doložit, jindy jim zase chybí potřebné doklady.

Ne každý je důsledný v archivaci, zvláště pokud jde o třicet a více let staré dokumenty. Stává se, že lidé třeba pracovní smlouvy nebo výplatnice zkrátka vyhodí, ať už z nepozornosti, nebo třeba proto, že se stěhují a chtějí se zbavit věcí zabírajících místo.

Týkat se to přitom může úplně každého. Nepříjemnou zkušenost s tím měla i zpěvačka Helena Vondráčková, které v evidenci chyběly některé starší doby pojištění před rokem 1989 a byl jí přiznán nižší důchod, než očekávala. „Můj bývalý manžel byl klasický správný Němec, takže jakmile jsme udělali velký úklid, prohlásil, že žádné staré smlouvy nebudeme potřebovat, a skartoval je. Teď by se opravdu hodily,“ popsala před dvěma lety Vondráčková.

Časté nejasnosti lidí, kteří začínají řešit odchod do důchodu

Rozhodně nic nevyhazovat

Považuji za užitečné připomenout, že pokud jste o důchod ještě nepožádali, rozhodně se nezbavujte žádných starších listin, potvrzení, dokladů nebo na první pohled neužitečných papírů. Nikdy totiž nevíte, jestli se vám něco z toho náhodou při řešení důchodu nebude hodit.

Z mé zkušenosti se nejčastěji hodí tyto doklady:

  • Jakékoliv dokumenty, které se týkají práce, tedy zaměstnání i podnikání. Ať už jde o pracovní smlouvy, výplatnice, výpovědi, potvrzení z ROH, daňová přiznání.
  • Doklady týkající se studia, například vysvědčení, studijní průkazy, diplomy, potvrzení o práci v rámci učebního oboru nebo potvrzení o studiu.
  • Vojenská knížka k doložení vojny. Pokud ji už nemáte, není to problém. Situace se dá řešit dodatečným potvrzením, jen si to vyžádá více času a administrativy.
  • Dokumenty a listiny týkající se dětí a ukončení manželství. To se stalo důležité od zavedení výchovného, zvláště pokud hrozí nějaký spor o rozsah výchovy. Hodit se mohou jakékoliv doklady související s rozvodem, ať už jde o soudní rozhodnutí nebo vyjádření orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Užitečné mohou být i jakékoliv písemné dohody bývalých manželů o financování potřeb dětí v době před rozvodem.

Někdy je dokládání práce nebo jiných období na úřadu složitější, jindy nebývá problém. Hodně záleží i na tom, na jakého úředníka narazíte nebo jak průkazné vaše archivní dokumenty jsou. Více o dokladech, které se mohou hodit, jsem psal i v tomto článku a kontrole evidence se věnuji také v příručce, kterou jsem napsal. Vždy platí pravidlo, že je dobré to nevzdávat.

Raději to neodkládat

Například s dokládáním studia nebývá problém, se starším zaměstnáním to může být horší, ale i tady záleží na okolnostech. Jedna návštěvnice přednášky mi například vyprávěla, jak se jí starší práci před rokem 1989 podařilo doložit starým občanským průkazem, který při výměně „opomněla“ vrátit. Tehdy ještě tento doklad obsahoval povinnou informaci o zaměstnání a pro uznání chybějící doby pojištění to stačilo.

Výpočtový a vyměřovací základ: Jak ovlivňují výši důchodu

Vždy pamatujte, že pokud se setkáte s neochotou úředníka, můžete jít jinam. Dnes už na ČSSZ neplatí místní příslušnost podle trvalého bydliště a svůj důchod můžete řešit na kterékoliv pobočce. Využít můžete i písemnou komunikaci, tady zase vždy doporučuji posílat vše datovou schránkou nebo poštou doporučeně (či s dodejkou).

Určitě je také praktické řešit případné mezery nebo chyby v evidenci s předstihem. Budoucí důchodci mi někdy popisují, že to s nimi úředníci nechtějí řešit a říkají, že to stačí až při žádosti o důchod. Já osobně to příliš nedoporučuji. Nejenže ten proces může být časově dost náročný, ale nikdy také nevíte, jestli o doklady nepřijdete například při nějaké nešťastné náhodě nebo přírodním neštěstí. Povodně z loňského roku jsou jistě velkým varováním.

Máte nějakou zajímavou nebo nepříjemnou zkušenost s dokládáním mezer v evidenci důchodového pojištění? Překvapilo vás něco, nebo bylo vše bez problémů? Budu rád, když mi vyplníte tento formulář, ve kterém také můžete hlasovat, jestli jste byli úspěšní. Chci se tomuto tématu ještě podrobněji věnovat v dalším článku a bylo by velmi užitečné shromáždit na jedno místo zkušenosti čtenářů.

Více k tématu