Vánoce zdravěji: Malé cukroví a salát s jogurtem pomohou nepřibrat
Vánoce má mnoho lidí spojené s dopřáváním si v jídle i alkoholu, mlsáním a lenošením u televize. A také s přibíráním a kily navíc, které se ani po svátcích nedaří shodit. Vyzkoušejte pár pravidel a tipů, které vám pomohou nepřibrat. Jde například o pečení drobného cukroví bez polevy nebo jednohubky z křupavé zeleniny.
Během Vánoc, stejně jako ve zbytku roku, je důležité, aby tělo dostávalo všechny potřebné živiny a aby se příjem energie z jídla rovnal výdeji. Právě to zamezí nárůstu váhy. Kromě toho ale v závěru roku hraje velkou roli požitek z jídla, dopřávání si oblíbených jídel a setkávání se s blízkými u jednoho stolu. Ve vánočním jídelníčku přibývají sladkosti, alkohol nebo tučnější potraviny, a naopak ubývá bílkovin a zeleniny.
Jak si užít dobré jídlo a pití, a zároveň nepřibrat? Ideální by bylo, abyste jedli vyváženě a abstinovali, ale pokud víte, že na to nemáte disciplínu, zkuste následující jednoduché tipy. Pomohou vám udržet váhu na přijatelném čísle a cítit se přes svátky dobře.
Malé množství
Prvním tipem pro zdravější Vánoce je přemýšlet nad množstvím méně zdravých potravin. Jedná se zejména o velmi tučná, sladká jídla a nápoje a také alkohol.
Výborným trikem, jak na vánoční cukroví, je upéct drobné kousky. Sníte jich méně, a navíc si užijete větší požitek z mlsání, protože budete moct ochutnat více druhů.
Pokud si dáte jen přiměřeně naložený talíř salátu ke štědrovečerní večeři a další den už zařadíte lehčí jídla, budete se cítit pravděpodobně dobře. Ale jestli budete jíst salát tři dny v kuse od rána do večera, bude vám nejspíš těžko. Když víte, že si nutně potřebujete udělat salátový maraton, protože se na něj celý rok těšíte, zkuste tentokrát přidat je málo majonézy.
Pokud milujete vaječný likér, dopřejte si ho, ale kupte si domů malou lahvičku nějakého kvalitního, zajděte si na skleničku do kavárny. Nebo si doma uvařte větší množství, ale nechte si jen trochu a o zbytek se podělte s blízkými.
Vína si dejte k večeři jen malou skleničku, nebo si namíchejte vinný střik. Stejně tak slazené nápoje a limonády je vhodné pít v malém množství.
Omezte si přístup
Dalším tipem, jak jíst o svátcích zdravěji, je znesnadnit přístup k dobrotám, u kterých hrozí, že je budete jíst příliš často. Typicky jde o cukroví, které v mnoha domácnostech bývá vyskládané v míse na stole po celé Vánoce. A každý, kdo jde okolo, si může vzít kousek. Svůj den pak snadno prokládáte množstvím neplánovaných svačinek. Lepší je mít cukroví naopak na hůře přístupném místě, kam se pro něj musíte vydat, třeba ve sklepě nebo na balkoně schované v krabici.
A když už si jdete pro porci k čaji, cukroví si naberete vědoměji, vyberete si kousky, na které máte opravdu chuť. Také je dobré si cukroví naložit na hezký oblíbený talířek a sníst si ho v klidu, aby když už jdete mlsat, byl požitek dvojnásobný.
Zdravější suroviny
Jestli plánujete jíst těžká jídla a pít alkohol jen na Štědrý den, Silvestra a na návštěvách, není nutné o jídle příliš přemýšlet a připravovat zdravější náhražky, které vám nechutnají. „Pokud se člověk chová 51 týdnů v roce dobře a ten jeden týden si dopřeje, a třeba ani nemá problémy s váhou, tak to nevadí. Těch pár dnů člověka nevytrhne,“ vysvětlila pro České důchody Iva Málková, psycholožka a odbornice na hubnutí ze společnosti STOB.
Ale pokud očekáváte, že se budete stravovat nezdravě déle, třeba tři týdny, má smysl přemýšlet, jak ve vánočních pochoutkách nahradit nezdravé suroviny anebo celá jídla zdravější alternativou. Může to vypadat třeba takto:
- Majonézu v bramborovém salátu vyměňte za bílý jogurt.
- Jednohubky namažte tvarohovou pomazánkou, místo bagety použijte kolečka zeleniny nebo proteinové tmavé pečivo.
- Cukroví nepromazávejte krémy ani džemy, nemáčejte je do čokolády a vynechte cukrovou polevu.
- Tuk ze smaženého řízku odsajte ubrouskem či ponořte na zlomek vteřiny do vroucí vody a tuk okape. Nebo ještě lépe smažená jídla připravujte v horkovzdušné fritéze, případně upečte v troubě s minimem tuku.
- Místo svařáku s alkoholem si připravte ovocný čaj s vánočním kořením.
Celkově bývá ve svátečním jídelníčku málo zeleniny, ovoce a bílkovin. Proto je dobré jejich konzumaci věnovat pozornost a nevynechávat je:
- Místo sladkostí a čokolády si dopřejte ovoce, třeba nějaké exotické, které přes rok běžně nejíte.
- Cukroví nebo vánočku svačte spolu s kvalitními bílkovinami, třeba tvarohem a skyrem, přidejte ovoce a ořechy.
- Vařte si zeleninové polévky, které zahřejí a krásně se hodí jako předkrm, ale i večeře do studených dní.
S dostatečným příjmem zeleniny, ovoce a bílkovin, aniž byste nad tím museli složitě přemýšlet, může pomoci dodržování zdravého talíře. Ten vypadá tak, že polovinu talíře tvoří zelenina a ovoce (ovocná část je menší než zeleninová), čtvrtinu tvoří potraviny s vysokým obsahem bílkovin (například libové maso, ryby, drůbež, sýr, vajíčko) a čtvrtinu polysacharidy (příloha).
Foto: Adobe Stock (hlavní), STOB (v textu)