Alena Schillerová: Důchodový věk chceme bez mudrování snížit zpět na 65 let

Hnutí ANO bude usilovat o snížení stropu u důchodového věku o dva roky. Poslankyně Alena Schillerová potvrdila tento záměr a naznačila, že by mohlo jít o rychlou a jednorázovou změnu. Důvodem je zejména to, že v Česku neroste délka dožití ve zdraví a lidé po padesátce mívají častěji problém si udržet nebo najít práci.

Foto: Alena Schillerová
Poslankyně Alena Schillerová.

Vláda Petra Fialy v závěru loňského roku prosadila důchodovou reformu, jejíž součástí je pokračování zvyšování důchodového věku i za hranici 65 let. Strop důchodového věku byl nově stanoven na 67 let, a to i přes nesouhlas opozičních hnutí ANO a SPD.

Tuto změnu vláda prosadila přesto, že dříve premiér Petr Fiala tvrdil, že v současném volebním období k prolomení hranice 65 let nedojde. „To určitě v průběhu našeho volebního období nenastane, odchod do důchodu v 65 letech bude platit,“ odpověděl Petr Fiala při rozhovoru z listopadu 2022 na otázku, jestli jeho vláda plánuje zvýšení důchodového věku.

Premiér původně zvyšování nechtěl

Následně ale vláda změnila názor. Důvodem byly i závěry analytické zprávy o stavu důchodového systému, kterou každých pět let připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Zpráva konstatovala, že vzhledem k očekávanému vývoji struktury populace, bude nutné dojít ke zvýšení zahraničí migrace pracujících nebo k výraznějšímu zapojení žen a starších lidí do pracovního procesu. Další možností je právě zvyšování důchodového věku nad 65 let, a to nejpozději po roce 2035.

O zvyšování důchodového věku se jednalo také na loňské schůzce u prezidenta Petra Pavla, na kterou dorazil ministr Marian Jurečka a přední představitelé hnutí ANO. Závěry schůzky o podpoře zvyšování věku ale byly nejednoznačné, zástupci ANO tvrdili něco jiného než ministr Jurečka a prezident a situace se pro veřejnost stala nepřehlednou.

Názor změnili Babiš i Schillerová

Zástupci ANO následně po schůzce potvrdili svůj striktní názor na zachování stropu na 65 letech a v tomto postoji setrvávali i v průběhu projednávání a schvalování důchodové reformy. Poslanci ANO dokonce předložili pozměňovací návrh, který by strop 65 let zachoval.

I v tomto případě došlo ke změně názoru, protože v minulosti přední představitelé ANO, například Alena Schillerová a Andrej Babiš, požadovali zvyšování důchodového věku nad zmíněnou hranici. Babiš dokonce ve své předvolební knize O čem sním, když náhodou spím sliboval podobný mechanismus zvyšování důchodového věku, který následně kritizoval, když ho vláda Petra Fialy předložila.

Podstatné je, že od začátku roku 2025 platí legislativa, podle které se důchodový věk zvyšuje nad 65 let, strop je 67 let. Tato změna se ještě nedotkne lidí, kteří budou odcházet do důchodu v nejbližších letech. První zvýšení nad 65 let se týká mužů, bezdětných žen nebo žen s méně než 3 dětmi narozených v roce 1966. Ti získají nárok na řádný důchod v roce 2031 a na předčasný důchod v roce 2028.

Poslanci ANO podají ústavní stížnost na důchodovou reformu

Schillerová: Lidé mají právo na odpočinek

Poslankyně Alena Schillerová, která vystupuje také jako stínová ministryně financí, nyní definitivně potvrdila, že hnutí ANO bude usilovat o opětovné snížení stropu důchodového věku. Pokud hnutí uspěje v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny a dostane se s rozhodujícím vlivem do vlády, provede rychlé zastropování na 65 letech.

„Snížíme věk pro odchod do důchodu zpět na 65 let. Žádné mudrování okolo. V 65 letech má člověk právo na odpočinek a tečka,“ konstatovala Schillerová. Nepřímo tak naznačila, že by mohlo jít o rychlou změnu v první fázi případného vládnutí.

Už dříve při projednávání důchodové reformy v Poslanecké sněmovně ve svém projevu řekla, že lidé by neměli ve vyšším věku pracovat, když nechtějí. „Člověk má na stará kolena chodit za vnoučaty, ne do továrny nebo za kasu,“ uvedla Alena Schillerová. Doplnila také, že lidé ve věku 50 až 64 let mají často problém najít práci a tvoří významnou skupinu nezaměstnaných.

Roste délka dožití, ale ne ve zdraví

Zvyšování důchodového věku reflektuje skutečnost, že očekáváná délka dožití se v Česku kontinuálně zvyšuje, výjimkou bylo pouze období pandemie koronaviru, kdy jednorázově poklesla. Délka pobírání důchodu se tedy prodlužuje a tento trend bude pokračovat.

Alena Schillerová je ale přesvědčena, že je nutné reflektovat také délku dožití ve zdraví, která naopak stagnuje. „Premisa vlády, na které svou reformu postavila, a sice že s prodlužováním života se prodlužuje také délka života ve zdraví, rozhodně neplatí. Naopak, délka zdravého života Čechů se za posledních 50 let prakticky nezvýšila a bohužel neexistuje žádný seriózní důvod, proč by to v následujících 50 letech mělo být jinak. Co se týká let prožitých ve zdraví, nejsme na tom nijak lépe než v 60. letech. Jediné, co se prodlužuje, je život nemocných,“ konstatovala Schillerová v Poslanecké sněmovně v květnu 2024.

Více k tématu