Poslanci ANO podají ústavní stížnost na důchodovou reformu

Průběh schvalování důchodové reformy i její podobu přezkoumá Ústavní soud. Poslanci hnutí ANO se totiž jednoznačně shodli, že podají ústavní stížnost a budou požadovat zrušení reformy.

Foto: Profimedia
Aleš Juchelka, Karel Havlíček a Alena Schillerová.

Poslanci ANO podají stížnost k Ústavnímu soudu na důchodovou reformu. Po jednání poslaneckého klubu o tom informovala jeho předsedkyně Alena Schillerová. „Na návrhu se začne pracovat a o jeho výsledné podobě budeme informovat, jakmile bude zpracován kompletně,“ uvedla Schillerová na tiskové konferenci po jednání klubu. Jak dlouho příprava stížnosti potrvá, zatím neupřesnila.

Na přípravě stížnosti spolupracuje hnutí ANO s ústavními experty, kteří se podíleli také na předchozích ústavních stížnostech na důchodové změny. Nová stížnost se primárně zaměří na proces schvalování důchodové reformy, ale částečně bude řešit také obsahovou stránku zákona.

„My očekáváme, že kromě pozměňovacího návrhu ohledně náročných profesí se bude soud hlavně zabývat tou procesní stránkou projednávání. Vždyť se ke slovu nedostali desítky poslanců a byl projednán s opětovným zařazením pevného hlasování,“ vysvětlil pro České důchody poslanec Aleš Juchelka, který v hnutí vystupuje jako stínový ministr práce a sociálních věcí.

Proces schvalování i náročné profese

Z procesního hlediska vnímá hnutí ANO problém zejména v tom, že předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová neumožnila hlasování o návrhu poslankyně Schillerové, aby se celé hlasování o reformě odložilo.

„V reakci na evidentní absenci vládní většiny ve Sněmovně odmítla nechat hlasovat o návrhu odročení jednání o tomto bodu do 30. června 2025, čímž podle našeho názoru porušila jednací řád Poslanecké sněmovny, který je součástí ústavního pořádku České republiky,“ upřesnila Alena Schillerová.

Stížnost bude napadat také část schválené legislativy, která řeší snížení důchodového věku pro zaměstnance pracující v náročných profesích. V tomto ohledu je podstatné, že původně měli ocenění získat pracovníci ve 4. kategorii a také část pracovníků ze 3. kategorie. Na poslední chvíli ale poslanci Jan Jakob (TOP 09) a Marek Benda (ODS) předložili pozměňovací návrh, který celou 3. kategorii vyřadil. Návrh byl schválen a počet lidí, kteří nárok na dřívější důchod získali, se výrazně snížil.

Poslanci hnutí ANO jsou přesvědčeni, že vláda tímto krokem „nepřiměřeně znepřehlednila a znetransparentnila“ podmínky odchodu do důchodu a u části lidí narušila jejich legitimní očekávání. Vychází také z toho, že vláda dlouhé měsíce dopředu avizovala zahrnutí i části 3. kategorie, ale krátce před finálním schválením reformy tato skupina zcela vypadla.

Na oznámení o plánovaném podání ústavní stížnosti reagoval také ministr Marian Jurečka. „Respektuji právo hnutí ANO podat návrh na zrušení důchodové reformy k Ústavnímu soudu. Škoda, že nebyli schopní za několik posledních let přijít s vlastními návrhy, jak si reformu představují. Stáli jsme o to všichni včetně pana prezidenta,“ napsal na sociální síti X Marian Jurečka s tím, že věří, že soud potvrdí platnost reformy.

Čtvrtá stížnost na změny důchodů

Celkově půjde už o čtvrtou stížnost poslanců ANO na důchodovou problematiku během dvou let. V prvním případě šlo o stížnost na jednorázové snížení mimořádné valorizace v červnu 2023, kterou Ústavní soud ve všech bodech zamítl.

Druhá ústavní stížnost napadá důchodovou novelu měnící předčasné důchody a valorizace, která byla podána už na začátku listopadu 2023. Třetí stížnost z července 2024 napadá zrušení nároku na státní příspěvek pro starobní důchodce u penzijního spoření.

O těchto dvou stížnostech zatím Ústavní soud nerozhodl a nestanovil ani termín jednání nebo vyhlášení nálezu. V případě stížnosti na změny předčasných důchodů trvá projednávání už téměř 15 měsíců.

Foto: Radek Vebr/MAFRA/Profimedia

Více k tématu