Jak se změní důchodový věk: Růst o jeden měsíc ročně a strop 67 let

Součástí schválené důchodové reformy je pokračování růstu věku odchodu do důchodu nad stávající strop 65 let. Tempo růstu se ale oproti současnému dvouměsíčnímu tempu zpomalí na jeden měsíc za rok. Více lidí pracujících v náročných profesí také získá nárok na dřívější odchod do důchodu.

Foto: Adobe Stock
Budoucí důchodkyně v práci.

Důchodový věk se v současné době zvyšuje tempem 2 měsíce za rok u mužů a bezdětných žen. Ženám s dětmi, které mají nárok na nižší důchodový věk, je tempo růstu stanoveno na 6 měsíců za rok. Postupně dojde ke sjednocení u všech mužů a žen, poslední výhodu sníženého důchodového věku budou mít ženy s pěti a více dětmi narozené v roce 1971.

Aktuálně je důchodový věk zastropován na 65 letech. Právě schválená důchodová reforma počítá s dalším růstem nad tuto hranici. Tempo růstu ale bude pomalejší než nyní.

Co přinese důchodová reforma

Podle nové legislativy, jejíž účinnost začne od roku 2025, se důchodový věk bude zvyšovat následovně:

  • Pro lidi, kteří dnes mají důchodový věk 65 let nebo nižší, se nic nezmění a do důchodu půjdou tak, jak bylo doposud plánováno.
  • Následujícím generacím se bude důchodový věk zvyšovat postupně každý rok o jeden měsíc. První zvýšení nad hranici 65 let se bude týkat ročníku 1966.
  • Strop bude stanoven na 67 let, poprvé bude uplatněn pro ty, kdo se narodili v roce 1989. Pak se již růst důchodového věku zastaví.
  • Zachováno zůstane přechodné období pro ženy s dětmi, ve kterém dochází k úplnému sjednocení důchodového věku s muži postupně do roku 2038.

Rozpis růstu důchodového věku bude následující:

Foto: České důchody

Dřívější důchod pro náročné profese

Nárok na dřívější snížený důchodový věk už nyní mají horníci, kteří mají speciální pravidla, nebo lidé pracující jako záchranáři a podnikoví hasiči.

Od roku 2025 se výhoda rozšíří také na zaměstnance pracující v nejnáročnějších profesích, konkrétně ty, kteří pracují ve 4. kategorii. Tito zaměstnanci budou po odpracování alespoň 2200 směn odcházet do důchodu o 15 měsíců dříve a po odpracování alespoň 4400 směn pak o 30 měsíců dříve. Za každých dalších 74 odpracovaných směn se pak důchodový věk sníží o další 1 měsíc a maximálně budou lidé moci odejít do důchodu až o 5 let dříve. Zohledňována bude náročná práce od roku 2015.

MINISTR MARIAN JUREČKA:

„Postupná a pozvolná úprava důchodového věku tak, aby byl důchod udržitelný, probíhá v České republice již od roku 1996. Jedná se o reakci na velmi pozitivní a relativně rychlý očekávaný proces prodlužování střední délky života u mužů i žen. Všechny relevantní projekce ukazují, že nerovnováha důchodového systému v blízké budoucnosti je takového rozsahu, že je mylné se domnívat, že by bylo možné tento problém dlouhodobě řešit pomocí jiných zdrojů v rámci úspor státního rozpočtu. Proto jsme přistoupili k postupnému zvyšování důchodového věku, přičemž hranice 67 let bude dosažena až po roce 2056.“

Momentálně se řeší také situace lidí pracujících ve 3. kategorii. Ministerstvo financí připravuje návrh zákona, který uloží zaměstnavatelům, aby povinně přispívali zaměstnancům pracujícím ve 3. kategorii konkrétních rizik (celková fyzická zátěž, zátěž teplem, zátěž chladem a vibracemi) na jejich dobrovolné penzijní spoření.

Celkem jde o přibližně 100 tisíc zaměstnanců, kterým se prostřednictvím pravidelného příspěvku zaměstnavatele budou vytvářet úspory, aby mohli skončit v práci dříve s využitím předdůchodu a neměli tak trvalé krácení důchodu.

Nárok na předčasný důchod

V současné době platí, že do předčasného důchodu je možné odejít nejvýše 3 roky před dosažením důchodového věku. V tomto ohledu se pak vždy zohledňuje i případný snížený důchodový věk za děti nebo náročnou práci. Podívejte se na následující příklady:

Manželé Josef a Helena se oba narodili v roce 1964. Neměli děti, takže oba mají důchodový věk 64 let a 10 měsíců. Do předčasného důchodu mohou odejít v 61 letech a 10 měsících.

Paní Jana se narodila v roce 1963 a vychovala tři děti. Její snížený důchodový věk tedy činí 62 let a 2 měsíce. Do předčasného důchodu může odejít v 59 letech a 2 měsících.

Pan Tomáš se narodil v roce 1965, takže jeho řádný důchodový věk by byl 65 let. Pracoval ovšem jako záchranář a má odpracováno celkem 4410 směn, proto se jeho důchodový věk sníží o 30 měsíců, tedy na 62 let a 6 měsíců. Do předčasného důchodu může odejít v 59 letech a 6 měsících.

KALKULAČKA: Spočítejte si, jaký bude váš důchodový věk podle nových pravidel

Více k tématu