Výchovné k důchodu: Podmínky, doklady a spory rodičů
Nárok na přiznání výchovného má každý, kdo pobírá starobní důchod a splnil podmínky výchovy dítěte. Připravili jsme souhrn pravidel, jak se výchovné přiznává.
Od roku 2023 je ke starobnímu důchodu vypláceno výchovné, které činí 500 Kč za každé vychované dítě. Počet dětí není omezený a výchovné se týká žen i mužů. Za jedno konkrétní dítě může pobírat výchovné pouze jedna osoba v důchodu.
Výchovné se přiznává vždy pouze ke starobnímu důchodu. Invalidní důchodce má nárok na výchovné až v okamžiku, kdy začne pobírat starobní důchod, což může nastat těmito způsoby:
- Dosáhnete důchodového věku, splníte minimální dobu důchodového pojištění a je vám přiznán řádný nebo předčasný starobní důchod, který je vyšší než stávající invalidní. V takovém případě vám invalidní důchod zanikne a začnete pobírat starobní důchod včetně výchovného.
- Splníte-li podmínky pro řádný starobní důchod, tento důchod je vám přiznán, ale je nižší než váš stávající invalidní důchod, zůstane vám invalidní důchod. Výchovné pak začnete pobírat až v 65 letech, kdy získáte transformovaný důchod.
- Pokud na běžný důchod nemáte nárok, musíte počkat do 65 let, kdy se váš invalidní důchod automaticky změní na takzvaný transformovaný důchod ve stejné výši. Tento důchod se následně navýší o výchovné.
Nárok na výchovné může i zaniknout, a to v případě, že se rodič či jiná pečující osoba dopustila na dítěti trestného činu, ať už jako pachatel nebo spolupachatel. Typicky může jít o týrání, ublížení na zdraví nebo zanedbávání péče. Tato osoba pak na výchovné nemá nárok, i když splní podmínku výchovy.
Podmínka výchovy
Výchovné se nepřiznává za každé narozené dítě, ale zásadní roli hraje takzvaná výchova, tedy reálná starost o dítě. Abyste získali nárok na výchovné za konkrétní dítě, je nutné splnit alespoň jednu z následujících podmínek výchovy:
- Žena nebo muž musí o dítě pečovat alespoň 10 let před dosažením jeho zletilosti.
- Pokud se žena nebo muž ujme péče o dítě až poté, co dosáhlo 8 let, musí o něj pečovat alespoň 5 let a nesmí péči přerušit až do jeho zletilosti.
- Když dítě zemře do 5 let věku, je podmínka splněna, pokud o něj žena nebo muž pečovali od narození až do smrti.
Důležité je, že za jedno dítě může dostávat výchovné pouze jedna osoba, i když ho reálně vychovávalo více lidí. V případě, že podmínku výchovy splní více lidí, například otec i matka, má nárok na výchovné ten, kdo se o dítě staral delší dobu.
V případě výchovného nemusí jít pouze o vlastní dítě, ale počítá se také výchova nevlastních dětí, tedy dětí osvojených nebo převzatých do péče nahrazující péči rodičů. Například může jít o prarodiče, kteří oficiálně převzali péči o vnoučata.
TIP: Rozdíl mezi výchovou a péčí o dítě je detailně popsaný v tomto článku. Dozvíte se v něm, jak odlišně tyto situace ovlivňují důchod.
Prokázání výchovy
Vztah k vlastnímu dítěti se standardně ověřuje v evidenci obyvatel, takže pokud jste například pobírali rodičovský příspěvek nebo mateřský příspěvek (ten se vyplácel před rokem 1989), měli by si úředníci vše snadno ověřit a pravděpodobně nebudete muset nic dokládat. Pokud však ověření nebude možné, musíte doložit originál nebo ověřenou kopii rodného listu dítěte.
Pokud jde o nevlastní dítě, musíte svou výchovu vždy doložit. Mělo by jít o oficiální dokument či doklad, který prokazuje vztah k dítěti, například rozhodnutí soudu. Typicky se to týká dětí v pěstounské péči, osvojených dětí (například při druhém manželství) nebo dětí svěřených do péče prarodičů. Více o dokládání výchovy si můžete přečíst také v tomto článku.
Spory o výchovné
Nárok na přiznání výchovného k jednomu dítěti má vždy jen jedna osoba, a to ta, která ho vychovávala nejdelší dobu. V některých případech ale mohou nastávat spory o to, kdo má na výchovné nárok. V současné době se oficiálně řeší již stovky sporů o výchovné.
Může jít například o rozvedené rodiče nebo ty, kteří žijí odděleně. Případně o další osoby, které dítě vychovávaly nebo jim bylo svěřeno do péče, tedy například osvojitele či pěstouny. Spor může nastat i v případě, že jeden z rodičů odešel do důchodu dříve, zažádal si o výchovné a to mu bylo přiznáno. Když později odejde do důchodu druhý rodič a také požádá o výchovné, musí úředníci ČSSZ rozhodnout, kdo na něj má nárok. Neoprávněně přiznané výchovné také mohou odebrat.
Všechny spory řeší ČSSZ ve speciálním správním řízení a nakonec vydává rozhodnutí, kdo má na výchovné nárok. Úředníci při šetření zjišťují a dohledávají různé údaje a dokumenty, třeba rozhodnutí soudu o svěření do péče, případně informace a údaje, které má ČSSZ k dispozici. Typicky může jít o historické záznamy o zaměstnání, výdělcích nebo čerpání ošetřovného. Provedeny mohou být také výslechy svědků, třeba dětí, o které se spor vede.
Žádost o výchovné
Každý, kdo v současné době žádá o starobní důchod, musí nárok na výchovné uplatnit přímo při žádosti o důchod. Pokud se tak nestane, zákon stanovuje, že nárok propadá.
Žádost musí podat i ženy, kterým byl snížen důchodový věk právě za vychované děti. Žádost podávají také lidé, kterým byl invalidní důchod v 65 letech změněn na takzvaný transformovaný starobní důchod. Žádost o výchovné má samostatný předepsaný tiskopis, který můžete vytisknout a předat fyzicky na ČSSZ, případně lze vyplnit a odeslat elektronicky prostřednictvím ePortálu ČSSZ.
TIP: Pokud se vám blíží důchod a nechcete přípravu podcenit, můžete si prostudovat publikaci Do důchodu bez nemilých překvapení, kterou napsal autor článku a šéfredaktor portálu České důchody David Budai.