Ženy ve vyšším věku, neřešte pár kilo navíc

Média i společnost tvrdí, že je třeba být štíhlí i dávno po padesátce, a nešetří na toto téma radami. Jaká váha je ale ve vyšším věku v pořádku? A kdy je zdravé pouštět se do hubnutí? Zeptala jsem se psycholožky a odbornice na hubnutí.

Foto: ECPO Media

Ve svém okolí poslouchám ženy ve vyšším věku, které trápí zpomalující se metabolismus, změna životního rytmu a s nimi související změny na těle. S nelibostí sledují zvětšující se bříška a další místa, kde se začíná více usazovat tuk. Hlídají si váhu, promýšlí jídlo, nandávají si porce jak pro vrabce nebo se snaží vyhýbat sladkostem z celé řady důvodů.

Protože kila navíc zatěžují kosti a klouby, je náročné se s nimi tahat, můžou v budoucnu zkomplikovat manipulaci, jakmile člověk už potřebuje pomoc a asistenci dalších osob. Také se chtějí líbit a cítit se hezké, protože s důchodem život rozhodně nekončí.

Kult krásy a štíhlosti jako by platil bez omezení na každého stejně bez ohledu na věk. Téma hubnutí po padesátce je médii oblíbené a hojně opakované. Můžeme narazit na nespočet tipů, jak se zbavit ve vyšším věku tuků, zároveň neztratit svalstvo a udržet si štíhlý pas.

Sedí ale tyto rady i na starší lidi? A je vůbec žádoucí a zdravé pouštět se do hubnutí v seniorním věku? Na to jsem se ptala Ivy Málkové, psycholožky a odbornice na hubnutí z poradenské společnosti STOB v rozhovoru pro České důchody.

Raději pár kilo navíc

Odbornice v tom má jasno. „Ve vyšším věku se doporučuje raději mít pár kilo navíc a do radikálního hubnutí se nepouštět, mnohem důležitější než číslo na váze, je aktivní způsob života a kvalitní jídelníček. Důraz se klade na zdatnost, soběstačnost a podobně,“ vysvětlila Iva Málková. Na základě svých mnohaletých zkušeností a dat je přesvědčená, že dodržovat kult štíhlosti ve vyšším věku není zdravé. Zejména ženy se ale cítí pod tlakem.

„Optimální životní prognózu mají lidé, kteří v seniorském věku, od přibližně 65 let, mají BMI okolo 27–28, tedy jsou v pásmu nadváhy. Tento fakt bohužel naráží na dlouholetý kult štíhlosti a v praxi jen těžko dámám v letech, které nemají zdravotní problémy, vysvětlujeme, že jejich hmotnost je naprosto v pořádku a jejich zdravotní prognóza je naopak ta nejpříznivější,“ uvedla Málková.

Ortoped Jiří Jurča: Osteoporóza je tichý zloděj kostí, vede k ní i časté sezení a pití kávy

S hubnutím opatrně

A v jakém případě by se starší lidé měli pouštět do redukce váhy? Podle psycholožky Málkové by se kila navíc měla řešit, pokud váha neustále vzrůstá, nebo pokud je člověk v pásmu těžšího stupně obezity a kila navíc mu vadí zdravotně.

Hubnutí ve vyšším věku se navíc výrazně liší od hubnutí v mládí, a je třeba k němu přistupovat s rozvahou. „Léčba obezity ve stáří má výrazná specifika. Je to jedno z nejcitlivějších období, a pokud je opravdu vážný důvod k redukci váhy, je třeba brát v úvahu fakt, že úbytek hmotnosti může mít také negativní dopad. A proto je třeba zvážit individuálně plusy a minusy z redukce váhy,“ řekla Málková.

Negativním dopadem nerozvážného hubnutí může být například nevratná ztráta svalové hmoty, která ohrožuje zdatnost i soběstačnost. „S přibývajícími lety dochází ke ztrátě svalové hmoty a může dojít až k takzvané sarkopenii, nedostatku svalové hmoty, která je způsobena nerovnováhou mezi odbouráváním a novotvorbou bílkovin. S věkem schopnost tvorby bílkovin přirozeně klesá. A tak je v seniorském věku nárůst svalové hmoty velmi obtížný. Při nesprávné redukci váhy může tedy dojít k nevratné ztrátě svalové hmoty, čímž se zhoršuje fyzická zdatnost, soběstačnost, a tedy i celková kvalita života,“ dodala Málková.

Potíže s kůží, kalusy, nehty a plísněmi: Jak si ve vyšším věku udržet zdravé nohy

Striktní diety nejsou vhodné

Pokud odborník nebo lékař rozhodne, že je pro redukci váhy důvod, je důležité promyslet postup hubnutí a skladbu jídelníčku. Měl by obsahovat všechny potravinové skupiny, pokud k vynechání některých potravin není zdravotní důvod. Není také vhodné pouštět se do striktních diet s nízkým příjmem.

Je dobré na redukci váhy jít pomalu. Po šedesátce je naprosto dostačující zhubnout jeden kilogram měsíčně. V tomto období je zásadní, aby lidé dbali na kvalitní a pestrou stravu, a především měli dostatek aktivního pohybu.

Nenechte se médii, vzorem krásy ani okolím tlačit do nerozvážného hubnutí. To, co je zrovna moderní, nebo je vhodné pro třicetileté tělo, nemusí být zdravé pro lidi ve vyšším věku. Péči o zdraví a nároky na vzhled je třeba přizpůsobit životnímu období, věku a potřebám, které vaše tělo aktuálně má.

Foto: ECPO Media/Pavol Gašpar

Více k tématu