Ortoped Jiří Jurča: Osteoporóza je tichý zloděj kostí, vede k ní i časté sezení a pití kávy
Osteoporóza je nebezpečná nemoc, která ale nebolí. Na to, že vám řídnou kosti, přijdete většinou až s první těžkou zlomeninou v důchodovém věku. Nemocí v Česku trpí skoro milion lidí a nemocných neustále přibývá. „Ač je to nefér, postihuje ženy třikrát častěji než muže,“ říká v rozhovoru pro České důchody Jiří Jurča, primář ortopedického oddělení Nemocnice Chomutov.
Pane doktore, o jaké onemocnění se přesně jedná?
Jedná se o metabolické kostní onemocnění charakterizované řídnutím kostí a snižováním celkové kostní hmoty jako takové. Dochází tak k snižování kvality kostí, jejich zvýšené křehkosti a z toho vyplývajícímu vyššímu riziku zlomenin.
Kost není neživá, naopak je metabolicky aktivním orgánem, kdy po celý život dochází k jeho přestavbě, osteoresorbci (vstřebávání) na jedné straně a osteoprodukci (novotvorbě) na straně druhé. A právě snížení této aktivity a snížení metabolismu vápníku vede přes ztrátu kostní hmoty ke snížení hustoty kostí postihující jak organickou strukturu kostí, tak obsah anorganických minerálních látek jako je zejména vápník. Ty přitom zajišťují jejich pevnost a tvrdost.
Jaké jsou příznaky osteoporózy a koho nejčastěji postihuje?
Řídnutí kostí je přirozený proces spojený se stárnutím. I bez osteoporózy se množství kostní matrix (je tvořen organickou složkou, jako jsou například kolagenní vlákna, a anorganickou, tedy zejména ionty vápníku a fosforu ve formě krystalů hydroxyapatitu) během několika desetiletí sníží až na 50 % hmoty obvyklé u třicetiletého jedince. Vlivem osteoporózy se tento časový průběh výrazně zkracuje.
Osteoporózu rozlišujeme primární, řekněme přirozenou, a sekundární, způsobenou konkrétní příčinou, nemocí, vnějším vlivem.
Primární osteoporóza, ač je to nefér, postihuje ženy třikrát častěji než muže. Můžeme ji rozdělit na takzvanou postmenopauzální, postihující zhruba třetinu žen po menopauze v důsledku poklesu hladiny estrogenu, a takzvanou senilní involuční, postihující lidi nad 70 let a související s přirozeným snížením kostní novotvorby.
Postmenopauzální osteoporóza se vyskytuje u žen nejčastěji ve věku 50 až 65 let a je charakterizovaná úbytkem spongiózní kosti. Postižené ohrožuje zejména vznikem zlomenin obratlů. Senilní involuční osteoporóza se objevuje u žen i mužů v poměru 2:1 a postihuje rovnoměrně jak kost spongiózní, tak kortikální. Vzniká na podkladě dlouhodobého nedostatku kalcia z důvodu jeho nedostatečného vstřebávání ve střevech. Jsou pro ni typické zlomeniny krčků kosti stehenní.
Sekundární osteoporóza vzniká v důsledku základního onemocnění jako jsou nemoci endokrinních orgánů (nadledvin, příštítných tělísek, štítné žlázy a podobně), které se přímo podílí na kostním metabolismu. Dále se může vyskytnout u cukrovky, u chronického onemocnění jater, ledvin či u zánětlivých onemocnění střev jako je Crohnova choroba či ulcerózní kolitida. Mezi další faktory vedoucí ke vzniku osteoporózy je dlouhodobá léčba glukokortikoidy u řady onemocnění jako je například revmatoidní artritida.
Mezi obecné rizikové faktory vzniku osteoporózy patří pozitivní rodinná anamnéza a u žen předčasná menopauza, dále nízká tělesná hmotnost, nižší výška, sedavý způsob života, nedostatek pohybu, kouření, alkoholismus, ale i nadměrné pití kávy.
Osteoporóze se říká tichý zloděj kostí. Jedná se o plíživé progresivní onemocnění, které dlouho probíhá bezpříznakově a klinicky se projeví až vznikem zlomenin. Prvními příznaky mohou být difúsní, nepřesně lokalizované bolesti v zádech vznikající na podkladě dráždění míšních kořenů v důsledku komprese těl obratlů a reflexních spasmů hlubokých zádových svalů. Bolesti se zhoršují při zatížení a pohybu.
Dochází ke zmenšování výšky postavy, k zvětšování zakřivení páteře až vzniku hrbu. U senilní osteoporózy bývá často prvním příznakem zlomenina krčku stehenní kosti, paží kosti nebo v oblasti zápěstí.
Existuje účinná prevence? Dá se tomuto onemocnění úplně vyhnout?
V prevenci osteoporózy jsou nejdůležitějším faktorem dobře vyvinuté kosti do 30. roku našeho života, proto je zejména v mládí kladen důraz na zdravou výživu s dostatkem vitamínů a minerálů a zároveň na dostatečný pohyb. Samozřejmě přiměřený pohyb a vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály zejména vápník jsou důležité právě i v pozdním věku, kdy se osteoporóza může začít projevovat.
Vápník můžeme získat z mléka a mléčných výrobků, vajec, mandlí, lískových ořechů, fíků, zeleniny jako brokolice, kapusta, dále ze sóji, máku, slunečnicových semínek a kakaa. Naopak jako prevenci můžeme rovněž považovat střídmé požívání alkoholu, omezení cukrů, bílé mouky, kávy a nadmíry masa a mastných výrobků, které snižují vstřebávání vápníku a jeho metabolismus.
Když už je nemoc diagnostikovaná, jak probíhá její léčba?
Léčba se odvíjí od věku pacienta, jeho pohlaví, zdravotního stavu a v neposlední řadě dle stupně či řekněme závažnosti osteoporózy. Důležitý a nezastupitelný je adekvátní pohyb, samozřejmě odpovídající věku a zdravotnímu stavu pacienta.
Jako nejlepší, zejména u starší populace, se jeví chůze ve formě pravidelných zdravotních procházek, která je prospěšná i pro řadu jiných onemocnění, jako například nemoci srdce.
Z léků ve formě nejrůznějších tablet, kapslí či kapek se jedná o substituci vápníku a vitamínu D, který napomáhá a zlepšuje vstřebávání vápníku z potravy ve střevech. Z dalších léků jsou to bisfosfonáty, které mají ochranný účinek na krystaly hydroxyapatitu v kostech, a estrogeny, které jsou hlavním lékem u postmenopauzální osteoporózy pro své pozitivní účinky na metabolismus kalcia.
V případě bolestivých kompresí těl obratlů je metodou volby invazivní léčebná metoda zvaná vertebroplastika. Jedná se o operační techniku, kdy se miniinvazivně vpichem přes kůži pod RTG kontrolou aplikuje do postiženého obratle kostní cement, který tak obratel zpevní a stabilizuje před dalším kolapsem.
Moc děkuji za rozhovor.
Foto: Se souhlasem Jiřího Jurči