Jak na lepší náladu o Vánocích: Dělejte pohybové svačinky a nestresujte se kilem navíc
Pro zdraví i dobrou náladu je důležité ani o svátcích nezanedbávat pohyb. Pohybové svačinky vás mohou odlákat od mlsání z nudy. Procházky na čerstvém vzduchu zase způsobí větší blaho, jakmile se vrátíte zpátky do tepla k cukroví a pohádkám. Pokud se vám ani s pohybem nepodaří udržet stejnou váhu jako před Vánoci, nestresujte se. Zvlášť u lidí ve vyšším věku je zdravější mít pár kilo navíc a k hubnutí by měli přistupovat jen ve specifických případech.
Jak se hýbat, když se vám nechce a vidíte se až do Silvestra spíš na gauči? Naplánujte si výlety s rodinou nebo kamarády. Kupte si vstupenku na prohlídku botanické zahrady. Zarezervujte si nocleh v horách a zabalte lyže, vymyslete jakékoli závazky, aby bylo obtížnější je rušit kvůli případnému lenošení. Pokud možno vybírejte aktivity, které vás baví a nemusíte se do nich moc nutit.
Choďte ven na procházky. Chladné počasí funguje jako přirozené a šetrné otužování a je šikovnou technikou od „diskomfortu ke komfortu“ – po námaze a mírném vyhladovění si dobroty daleko více vychutnáte a následné sledování pohádek u televize vám přinese větší blaho.
K mlsání svádí nuda
I v teple domova si můžete zlepšit náladu pohybem a protáhnout se. Odpočinek doma během dne prokládejte „pohybovými svačinkami“. Ty mohou vypadat třeba jako:
- Chůze po bytě při telefonování.
- Protažení se před snídaní.
- Skákání na fitballu o reklamách mezi pohádkami.
- Tanec na oblíbenou písničku.
- Lehké cvičení jógy před spaním.
Někdy k mlsání svádí nuda. Mějte na paměti, že máte na výběr, a když vás začne honit mlsná a nevíte co by, zkuste místo dobrot nejdříve pohybovou svačinku. Ta přinese také příjemný požitek, zlepší náladu a může vám pomoci odlákat myšlenky od jídla.
„Když máte chuť si něco dát, tak je to hodně často spojené s prokrastinací. Že už vás to nebaví, potřebujete udělat nějakou změnu. Jdu se podívat do kredence, jestli tam nenajdu nějakou čokoládku, nebo třeba vylezu z baráku, obejdu si parčík, co máme před domem, a vrátím se zpátky,“ uvádí jako příklad pohybové svačinky Karolína Ponocná Kamberská ze společnosti STOB.
Nestresujte se kilem navíc
Pokud přes Vánoce stejně naberete nějaké to kilo navíc, ale předpokládáte, že po návratu do zdravějšího režimu v novém roce už přibírání nebude pokračovat, není třeba se tím přehnaně stresovat. Zvlášť pro lidi v seniorském věku je ze zdravotního hlediska příznivější mít pár kilo navíc.
„Ve vyšším věku se doporučuje raději mít pár kilo navíc a do radikálního hubnutí se nepouštět, mnohem důležitější, než číslo na váze, je aktivní způsob života a kvalitní jídelníček. Důraz se klade na zdatnost, soběstačnost a podobně. Optimální životní prognózu mají lidé, kteří v seniorském věku, od přibližně 65 let, mají BMI okolo 27–28, tedy jsou v pásmu nadváhy. Tento fakt bohužel naráží na dlouholetý kult štíhlosti a v praxi jen těžko dámám v letech, které nemají zdravotní problémy, vysvětlujeme, že jejich hmotnost je naprosto v pořádku a jejich zdravotní prognóza je naopak ta nejpříznivější,“ vysvětlila v rozhovoru pro České důchody odbornice na hubnutí Iva Málková.
K hubnutí by se mělo přistoupit v případě, kdy váha stále roste a nedaří se přibírání zastavit. „Kila navíc by se měla řešit, pokud váha neustále vzrůstá, nebo pokud je člověk v pásmu těžšího stupně obezity a kila navíc mu vadí zdravotně,“ dodala Málková.