Transformovaný a odložený důchod: Fungování, pravidla a doby
Když během života nezískáte minimální počet let důchodového pojištění, umožňuje zákon pobírat starobní důchod i podle mírnějších pravidel.
Abyste získali nárok na starobní důchod, musíte dosáhnout důchodového věku a získat minimální dobu důchodového pojištění, které zahrnuje práci a náhradní doby. Bez současného splnění obou podmínek bude žádost o důchod zamítnuta.
Pro získání starobního důchodu je nutné splnit následující podmínky:
- Řádný důchod – Je nutné dosáhnout řádného důchodového věku a mít 35 let důchodového pojištění, tedy součet práce a náhradních dob. Případně postačí 30 let pojištění, ovšem bez započítání náhradních dob, mezi které patří například studium, vojna, péče o dítě nebo nezaměstnanost.
- Předčasný důchod – Můžete do něj odejít, pokud máte maximálně 3 roky před řádným důchodovým věkem, a zároveň získáte 40 let důchodového pojištění. V tomto případě možnost sníženého počtu bez započítání náhradních dob neexistuje, opravdu je nutné získat celých 40 let.
Někteří lidé bohužel během života dostatečný počet let pojištění nezískají. Důvody mohou být různé, ať jde o potíže se zdravím, rodinné okolnosti nebo neodvádění sociálního pojištění. Podstatné je, že těmto lidem se může zkomplikovat nárok na starobní důchod a v některých případech na něj vůbec nedosáhnou.
Zákon proto nabízí i mírnější podmínky, za kterých je možné starobní důchod získat i v případě, že jste získali méně let důchodového pojištění.
Jde o následující situace:
Transformovaný důchod
Pokud pobíráte invalidní důchod, je nutné si uvědomit, že v případě invalidity 1. a 2. stupně se tato doba vůbec nepočítá jako náhradní doba pojištění pro potřeby starobního důchodu. V případě invalidity 3. stupně se náhradní doba počítá z 80 %.
Zvláště v případě invalidních důchodů 1. a 2. stupně, které se pro starobní důchod nijak nezohledňují, mohou minimální doby pojištění chybět, například pokud lidé zároveň nepracovali. Zákon však obsahuje opatření pro tyto případy.
V okamžiku, kdy dosáhnete 65 let, se vám aktuálně pobíraný invalidní důchod automaticky změní na transformovaný důchod ve stejné výši a ten už vám zůstane doživotně. Tato transformace důchodu proběhne automaticky a není nutné o ni žádat.
Pobíráte-li invalidní důchod, můžete samozřejmě požádat také o starobní důchod už dříve, jakmile dosáhnete požadovaného věku pro řádný či předčasný důchod. Pak se postupuje následovně:
- Podáte si žádost o starobní důchod. Pokud na něj máte nárok, porovná se výše vašeho stávajícího invalidního důchodu a nového starobního důchodu.
- Pokud je nový starobní důchod vyšší, začnete ho pobírat a invalidní důchod zanikne.
- Pokud je vyšší stávající invalidní důchod, tak vám zůstane a naopak zanikne nový starobní důchod. I nadále pak budete pobírat invalidní důchod a ten se vám v 65 letech automaticky změní na transformovaný důchod.
Důležité je také zmínit, že na rozdíl od invalidního důchodu náleží k transformovanému důchodu výchovné za děti. Pokud se vás výchovné týká, tak o něj musíte požádat a následně se vám přizná a přičte k vašemu transformovanému důchodu. Žádost o výchovné je popsána v tomto článku.
Odložený důchod
Chybí-li vám potřebné doby pojištění, můžete využít také možnosti v podobě takzvaného odloženého důchodu. Zákon říká, že je možné jít do důchodu o 5 let později po dosažení důchodového věku a v takovém případě se minimální doba pojištění snižuje na 20 let, případně 15 let bez náhradních dob.
V tomto případě se ale nezohledňuje snížený důchodový věk u žen za děti. Vždy se vychází z důchodového věku muže, který má stejné datum narození. Podívejte se na následující příklady:
Pan Pavel se narodil v roce 1961, má důchodový věk 64 let a 4 měsíce a získal pouze 25 let pojištění. Nemá tedy nárok na starobní důchod, ani když dosáhne důchodového věku. Ale může počkat, až mu bude 69 let a 4 měsíce, pak důchod získá.
Paní Jana se narodila v roce 1963 a má dvě děti, takže řádný důchodový věk má stanovený na 63 let a 8 měsíců. Má pouze 27 let pojištění, proto řádný důchod získat nemůže. Pro nárok na odložený důchod se jí počítá důchodový věk muže stejného ročníku, tedy 64 let a 8 měsíců, takže důchod získá v 69 letech a 8 měsících.
Důležité je, že v rámci důchodové reformy se má „čekací“ období zkrátit z 5 let na 2 roky. Pokud bude návrh reformy schválen, mělo by toto zmírnění začít platit už od začátku roku 2025.
Disidenti a další účastníci odboje
Lidé, kteří získali osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu, mají nárok na starobní důchod i bez splnění podmínky pojištění. Každý, kdo dosáhne důchodového věku, má nárok na důchod v průměrné výši, a to bez dalšího omezení. Funguje to následovně:
- Pokud nemáte minimální počet let pojištění pro nárok na starobní důchod, můžete od okamžiku dosažení důchodového věku požádat o důchod v aktuální průměrné výši. V roce 2024 průměrný důchod činí 20 670 Kč.
- Máte-li nárok na starobní důchod, ale jeho vypočtená výše je nižší než průměr, automaticky je vám výše dorovnána právě na průměrnou hodnotu.
O osvědčení účastníka odboje se žádá na Ministerstvu obrany a podmínky pro získání osvědčení jsou popsány tady. Seznam všech držitelů osvědčení je veřejný a je dostupný na webu ministerstva.
TIP: S kontrolu evidence důchodového pojištění a řešením případných mezer vám pomůže také příručka Do důchodu bez nemilých překvapení, kterou napsal autor článku David Budai.