Vyměřovací základ u důchodu: Jak se počítá a co ovlivňuje
V souvislosti s výpočtem důchodů se často zmiňuje vyměřovací základ. Co přesně tento pojem znamená a jak ovlivňuje, kolik peněz dostanete? V článku popisujeme detaily.
Každý důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Základní výměra je pro všechny stejná a činí 10 % průměrné mzdy, v roce 2024 je 4 400 korun. Procentní výměra zohledňuje zásluhovost, vypočítává se na základě již zmíněných dob pojištění a výdělků. Minimální výše je stanovena na 770 korun.
Finální výši procentní výměry přiznávaného důchodu ovlivňují délka důchodového pojištění, tedy odpracované roky a náhradní doby, a poté vaše výdělky z práce nebo podnikání. A vyměřovací základ souvisí s výdělky, které máte evidované u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Když pracujete nebo podnikáte a máte příjmy zakládající účast na sociálním pojištění, ČSSZ to eviduje. Pokud jste zaměstnanec, hlásí údaje o odvodech váš zaměstnavatel, a v případě podnikání podáváte přehled o příjmech a výdajích vy sami.
Příjmy za každý rok
Kompletní příjmy za každý kalendářní rok se vždy sečtou a uloží v evidenci. Když do své důchodové evidence nahlédnete, uvidíte každý rok rozepsaný na jeden řádek, a u něj najdete celkový roční příjem. Tento souhrn příjmů za daný rok se nazývá vyměřovací základ a ve výpisu ho najdete ve stejnojmenném sloupci. (Pokud jste měli v jednom roce více různých zaměstnání, budou příjmy rozděleny do více řádků.)
Do důchodu se počítají všechny výdělky od roku 1986 až do konce roku, který předchází žádosti o důchod. Pokud víte, že jste měli v nějakém roce práci, ale údaje o ní v evidenci chybí, můžete je doložit. Postup a doklady, které k tomu potřebujete, jsou popsány v tomto článku.
Na začátku se všechny jednotlivé vyměřovací základy vynásobí takzvaným důchodovým koeficientem, tak aby odpovídaly dnešní úrovni výdělků. Starší výdělky jsou totiž nižší a díky přepočítání nedojde k jejich „znehodnocení“. Takže pokud jste například v roce 2000 pobírali průměrnou mzdu, bude se na ni pohlížet jako byste pobírali průměrnou mzdu v dnešní hodnotě. Použitím důchodových koeficientů se získá roční vyměřovací základ.
Průměrný měsíční příjem
Při výpočtu důchodu se následně všechny přepočítané vyměřovací základy za jednotlivé roky sečtou a získá se souhrnný vyměřovací základ. Jde zjednodušeně řečeno o jakýsi koš vašich životních výdělků. Poté se vše zprůměruje tak, aby se získal celoživotní průměrný měsíční příjem, který se označuje jako osobní vyměřovací základ.
Tento osobní vyměřovací základ následně projde redukčními hranicemi, které zajišťují, že vyšší výdělky se do důchodu počítají jen částečně a ty nejvyšší pak vůbec.
První redukční hranice činí 44 % průměrné mzdy, v roce 2024 19 346 Kč, druhá redukční hranice činí 400 % průměrné mzdy, tedy 175 868 Kč. Platí přitom, že výdělky do první redukční hranice se počítají ze 100 %, výdělky od první do druhé redukční hranice se počítají z 26 % a výdělky nad druhou redukční hranici se nepočítají.
Výpočet procentní výměry
Poté, co výdělky projdou redukčními hranicemi, se získá takzvaný výpočtový základ, který se již následně přímo promítá do výše procentní výměry.
Procentní výměra důchodu se počítá tak, že za každý rok důchodového pojištění se započítá 1,5 % výpočtového základu. Takže například za 40 let jde o 60 %. Ukažme si to na příkladu:
Rostislav má osobní vyměřovací základ ve výši 33 500 Kč. Částka 19 346 Kč (do první redukční hranice) mu náleží v plné výši. Z rozdílu mezi částkou 19 346 Kč (první redukční hranice) a částkou 33 500 Kč se započítá 26 %, tedy 3 680 Kč. Celkem je jeho výpočtový základ 23 026 Kč. Václav má odpracováno 40 let, takže jeho procentní výměra bude 60 % (1,5 krát 40) výpočtového základu, tedy 13 815 Kč. K tomu se přičte základní výměra 4 400 Kč, takže celkový důchod přiznaný v roce 2024 bude 18 215 Kč.
V rámci chystané důchodové reformy plánuje vláda prosadit některé změny týkající se výpočtu důchodu. Při výpočtu procentní výměry důchodu by se od roku 2026 měly méně započítávat příjmy (vyměřovací základy) a doby důchodového pojištění. Minimální procentní výměra se zároveň má zvýšit na 10 % průměrné mzdy. Podrobněji jsou změny popsány v tomto článku.
TIP: Odchod do důchodu: Návod a užitečné rady, jak se připravit