Důchodové koeficienty: Co přesně ovlivňují a jak se stanovují

Každý rok vláda stanovuje důchodové koeficienty, aby při výpočtu nových důchodů nedocházelo ke znehodnocování starších výdělků. Jak to funguje?

Foto: Adobe Stock

Mzdy a platy se průběžně zvyšují. Když v důsledku vysoké inflace nerostou reálně, většinou rostou alespoň nominálně. To znamená, že se zvyšuje množství peněz, které z práce dostáváme a které se evidují v důchodové evidenci. Stejně tak se kontinuálně zvyšuje průměrná mzda v Česku, od začátku 90. let nedošlo ani jednou k poklesu této hodnoty.

Proč je to zmíněno? Výše výdělků i ukazatel průměrné mzdy ovlivňují výpočet starobních důchodů. Zjednodušeně platí, že čím vyšší jste měli výdělky a čím vyšší je aktuální průměrná mzda, tím vyšší je i nově přiznaný důchod. A je proto nutné růst obou hodnot při výpočtu reflektovat.

Zásadní je to zejména při zohledňování výdělků. Princip výpočtu zásluhové části důchodu, tedy procentní výměry, totiž pracuje s celoživotními výdělky. Konkrétně jde o výdělky od roku 1986 do konce roku, který předchází datu přiznání důchodu. To znamená, že všechny životní výdělky se sečtou do jednoho velkého koše, a poté se zprůměrují na jeden průměrný měsíční výdělek – osobní vyměřovací základ.

Velmi zjednodušeně si to můžeme představit takto: kdybyste 20 let pobírali mzdu 10 000 Kč měsíčně a dalších 20 let pak mzdu 30 000 Kč měsíčně, byl by váš osobní vyměřovací základ 20 000 Kč. A tato hodnota by se pak využila při výpočtu důchodu.

Už na první pohled to nedává smysl, protože jak už bylo zmíněno, mzdy neustále rostou a nelze tedy srovnávat současné výplaty s výplatami z 90. let nebo dokonce z doby socialismu. Průměrná mzda v roce 2024 činí 43 967 Kč, v roce 2004 ale činila jen 17 466 Kč. Pokud bychom tímto způsobem zohledňovali staré výdělky, dnes přiznávaný důchod by neodpovídal současné cenové a mzdové realitě a náhradový poměr nových důchodů by byl neférově nízký.

Koeficienty pro přepočet

Aby ke znehodnocování starších výdělků nedocházelo, byly zavedeny takzvané důchodové koeficienty. Oficiálně se podle zákona nazývají přepočítací koeficienty a stanovují se podle aktuálních údajů o průměrné mzdě.

Tyto koeficienty slouží k tomu, že se všechny starší výdělky přepočítávají tak, aby odpovídaly těm současným. Součet výdělků za každý rok se vždy vynásobí koeficientem pro daný rok a při výpočtu důchodu se pak pracuje již s tímto aktualizovaným a „navýšeným“ výdělkem. Pokud jste tedy například v roce 2004 měli v práci průměrné výdělky, bude se na ně pohlížet tak, jako by šlo o průměrné výdělky v dnešní hodnotě.

Pro představu: přepočítací koeficient pro rok 2022 je stanoven na 1,0819. Výdělky z roku 2022 se tedy vždy vynásobí tímto číslem. Například koeficient pro rok 2004 je stanoven na 2,4587 a pro rok 1994 pak 6,3756. Pro poslední rok je pak koeficient vždy stanoven na 1,0000. Kompletní výpis aktuálních důchodových koeficientů najdete tady.

Aktuální přepočítací koeficient, který se zohledňuje při výpočtu důchodu, stanovuje vždy vláda. Například v roce 2024 bude vláda schvalovat nový koeficient pro rok 2023. A tento koeficient se použije pro výpočty důchodů v roce 2025. Zároveň dojde automaticky k přepočítání všech starších koeficientů pro předchozí roky, aby také odpovídaly současnosti.

Podle zákona musí vláda své nařízení schválit každý rok vždy do konce září. Kromě nového koeficientu obsahuje toto nařízení také aktuální hodnoty redukčních hranic, hodnotu základní výměry důchodu nebo novou hodnotu výchovného.

Aktuální důchodové koeficienty

Nařízení vlády č. 286/2023 Sb.

Kontrolní výpočet starobního důchodu

Vývoj průměrné mzdy v ČR

Více k tématu