Odbornice na hubnutí Iva Málková: Ve vyšším věku je zdravější mít pár kilo navíc
Lidé v důchodovém věku by měli řešit svou váhu, jen pokud neustále přibírají, anebo jim kila navíc vadí zdravotně. Na co si dát pozor při hubnutí ve vyšším věku a jak se správně stravovat, vysvětlila v rozhovoru pro České důchody Iva Málková, psycholožka a odbornice na hubnutí z poradenské společnosti STOB.
Kdy už se ve vyšším věku jedná o nadváhu nebo obezitu a lidé by měli svou váhu řešit?
Ve vyšším věku se doporučuje raději mít pár kilo navíc a do radikálního hubnutí se nepouštět, mnohem důležitější, než číslo na váze, je aktivní způsob života a kvalitní jídelníček. Důraz se klade na zdatnost, soběstačnost a podobně.
Optimální životní prognózu mají lidé, kteří v seniorském věku, od přibližně 65 let, mají BMI okolo 27–28, tedy jsou v pásmu nadváhy. Tento fakt bohužel naráží na dlouholetý kult štíhlosti a v praxi jen těžko dámám v letech, které nemají zdravotní problémy, vysvětlujeme, že jejich hmotnost je naprosto v pořádku a jejich zdravotní prognóza je naopak ta nejpříznivější. Kila navíc by se měla řešit, pokud váha neustále vzrůstá, nebo pokud je člověk v pásmu těžšího stupně obezity a kila navíc mu vadí zdravotně.
Jaké zdravotní problémy a rizika s sebou nese obezita v seniorském věku?
Obezita má mnoho přidružených onemocnění. Zvýšená úmrtnost spojená s nadváhou a obezitou narůstá u seniorů až při BMI převyšujícím 30 kg/m2. S přibývajícími lety se tuk ukládá více do vnitřních orgánů a zvyšuje se riziko kardiovaskulárních onemocenění (například vysoký tlak) a metabolických onemocnění (například cukrovka 2. typu), respiračních onemocnění, karcinom endometria, vaječníku, prsu, u mužů karcinom prostaty. Obezita ve vyšším věku může být spojena také se vznikem zažívacích obtíží, s problémy s pohybovým aparátem a podobně.
Má hubnutí ve vyšším věku nějaká specifika nebo omezení?
Léčba obezity ve stáří má výrazná specifika. Je to jedno z nejcitlivějších období, a pokud je opravdu vážný důvod k redukci váhy, je třeba brát v úvahu fakt, že úbytek hmotnosti může mít také negativní dopad. A proto je třeba zvážit individuálně plusy a minusy z redukce váhy.
S přibývajícími lety dochází ke ztrátě svalové hmoty a může dojít až k takzvané sarkopenii, nedostatku svalové hmoty, která je způsobena nerovnováhou mezi odbouráváním a novotvorbou bílkovin. S věkem schopnost tvorby bílkovin přirozeně klesá. A tak je v seniorském věku nárůst svalové hmoty velmi obtížný. Při nesprávné redukci váhy může tedy dojít k nevratné ztrátě svalové hmoty, čímž se zhoršuje fyzická zdatnost, soběstačnost, a tedy i celková kvalita života.
Při sestavování jídelníčku je třeba brát v úvahu problémy s chrupem. Také se projevuje snížený pocit žízně a chuťových vjemů, snížená tvorba slin a sekrece trávicích enzymů, snížená peristaltika, objevují se také poruchy trávení a klesá schopnost vstřebávat určité látky, například vápník, železo nebo vitamín B12.
KDO JE IVA MÁLKOVÁ
Psycholožka a zakladatelka společnosti STOB (STop OBezitě), která se zabývá zdravým hubnutím a vytvářením mnoha programů na zvládání obezity laskavým způsobem. Volí cestu pomalých udržitelných změn v životě klientů k dosažení a udržení optimální váhy, která nespočívá jen v úpravě jídelníčku, ale také ve změně myšlení. STOB pořádá kurzy zdravého hubnutí, dny zdraví, pobyty aktivní dovolené a vydává publikace.
Zásady správného talíře
Pokud se lidé rozhodnou hubnout, jak a kde mají začít?
Pokud odborník nebo lékař zváží, že je pro hubnutí důvod, rozhodně by se senior neměl pouštět do striktních diet s nízkým příjmem. Po šedesátce je naprosto dostačující zhubnout jeden kilogram měsíčně. V tomto období je zásadní, aby ženy i muži dbali na kvalitní a pestrou stravu, a především měli dostatek aktivního pohybu. Aktivní pohyb, včetně silového, je velmi důležitý pro zachování aktivní hmoty a zpomalení nepříznivého trendu neustále klesající hodnoty bazálního metabolismu.
Co se týká jídelníčku, je třeba dbát na to, aby se nevynechávaly žádné potravinové skupiny, jak k tomu často laické diety nabádají, pokud k tomu není zdravotní důvod. Jde například o rady jíst bez lepku, bez mléka, bez masa a podobně. Rizikové je držet různé detoxikační kúry, hladovky a podléhat laickým radám na internetu.
Důležité je, aby jídelníček byl pestrý, zahrnoval zeleninu, ovoce, ryby a vůbec potraviny bohaté na bílkoviny. Nutné je zajistit příjem bílkovin alespoň 1 g/kg tělesné hmotnosti za den, který se individuálně podle přidružených onemocnění může navýšit až na 1,2 až 1,5 g/kg. Dále je potřeba dbát na dostatečný příjem zdravých tuků. Nutný je adekvátní příjem mikroživin, včetně dostatečného přísunu vápníku a vitamínů.
V praxi také doporučuji aplikovat zásady zdravého talíře. To znamená, že v každé porci je na talíři zdroj bílkovin, pečivo nebo příloha a zelenina. Problém může být ve vyšším věku, kdy například muž zůstane bydlet sám – zatímco žena si většinou i v pozdějším věku zvládne uvařit, u mužů hrozí více to, že budou stravu zanedbávat.
Kolika českých seniorů se týká obezita a nadváha?
Česka republika patři v rámci Evropské unie mezi státy s nejvyšším zastoupením obezity a nadváhy. V roce 2019 mělo podle Eurostatu 49 % českých seniorů ve věkové kategorii 65–74 let nadváhu a 28 % obezitu. Ve věkové kategorii nad 75 let byla situace příznivější, 47 % se pohybovalo v pásmu nadváhy a 21 % v pásmu obezity. Z hlediska pohlaví je výskyt u mužů seniorů vyšší než u žen.
Foto: Se souhlasem Ivy Málkové