Důchodová reforma: Jaké změny již platí od roku 2025

První změny z důchodové reformy začaly platit už od začátku roku 2025. Například pracující důchodci mají nově nárok na slevu na sociálním pojištění a lidé z náročných profesí mohou žádat o dřívější důchod. Změny u důchodového věku mají také vliv na přiznávání invalidního důchodu nebo předdůchod.

Foto: Adobe Stock
Začaly platit první změny pro současné i budoucí důchodce.

Důchodová reforma, která byla schválena v loňském roce, přináší řadu významných změn, které se promítnou do procesu přiznávání důchodů nebo jejich výše. Část začala platit už od začátku roku 2025.

Zvyšování důchodového věku

Bylo schváleno, že důchodový věk se bude postupně zvyšovat i nad hranici 65 let, nový strop byl stanoven na 67 let. Tempo růstu je stanoveno na 1 měsíc za rok. Pro lidi, kteří mají momentálně podle stávajících pravidel důchodový věk nižší než 65 let, se nic nemění. První zvýšení se bude týkat lidí narozených v roce 1966, a to konkrétně mužů a bezdětných žen nebo žen s jedním nebo dvěma dětmi. Detailní rozpis zvyšování důchodového věku najdete v tomto článku.

Lidí, kteří budou odcházet do starobního důchodu v nejbližších letech, se změna nedotkne. Účinnost od začátku roku 2025 má ovšem už nyní přímý dopad na nové invalidní důchody. Při výpočtu invalidního důchodu se totiž zohledňuje nejen doba pojištění získaná do vzniku invalidity, ale i doba od vzniku nároku na invalidní důchod do dosažení důchodového věku. Jde o takzvanou dopočtenou dobu, která se vždy odvíjí od aktuálního důchodového věku.

Dále se vyšší důchodový věk projeví v případě, že někdo plánuje požádat o vyplácení předdůchodu ze svého penzijního spoření. Předdůchod je možné čerpat nejdříve 5 let před dosažením řádného důchodového věku (vždy se počítá důchodový věk muže, snížený věk za děti u žen se nezohledňuje). Lidé, kteří se narodili v roce 1966 a později tedy budou mít nárok na předdůchod o něco později.

Příklad: Pan Stanislav je narozený v únoru 1966 a podle původních pravidel mohl čerpat předdůchod ve svých 60 letech, tedy od února 2026. Jeho důchodový věk se ale zvýšil o 1 měsíc, takže předdůchod může nově čerpat až od března 2026, tedy ve věku 60 let a 1 měsíc.

Dřívější důchod pro náročné profese

Zaměstnanci pracující ve 4. kategorii rizik získali od ledna 2025 nárok na snížený důchodový věk. Snížení se odvíjí od počtu odpracovaných směn:

  • Při odpracování alespoň 2 200 směn dochází ke snížení důchodového věku o 15 měsíců.
  • Při odpracování alespoň 4 400 směn dochází ke snížení důchodového věku o 30 měsíců.
  • Za každých dalších 74 odpracovaných směn dochází ke snížení o 1 měsíc, maximální celkové snížení může činit 60 měsíců (5 let).

Započítávají se i směny získané v posledních deseti letech, tedy po roce 2014.

Dílčí změna se týká také záchranářů a podnikových hasičů, kteří mají nárok na snížený důchodový věk už od roku 2023. Doposud platilo, že museli odpracovat alespoň 4 400 směn, aby nárok na snížení získali, nově bude stačit 2 200 směn. Samotné snižování důchodového věku a limity směn budou stejné, jako u zmíněné 4. kategorie.

Už z minulosti mají nárok na dřívější důchod také horníci, v jejich případě se nic nemění.

Příklad: Pan Bohumil se narodil v roce 1975, takže jeho řádný důchodový věk by byl 65 let a 10 měsíců. Pracoval ovšem jako sklář, byl zařazený ve 4. kategorii a má odpracováno celkem 4 410 směn. Proto se jeho důchodový věk sníží o 30 měsíců, tedy na 63 let a 4 měsíce. V tomto věku může jít do starobního důchodu, aniž by mu byl finančně krácen.

Propustíme úředníky a bude na důchody? Největší mýty o důchodové reformě

Sleva na pojištění pro pracující důchodce

Starobní důchodci, kteří zároveň pracují, mají od ledna 2025 nárok na slevu při placení sociálního pojištění, pokud jim s ohledem na výši výdělků vznikne povinnost ho hradit. Konkrétně jde o slevu ve výši 6,5 %. Zároveň byl zrušen dosavadní komplikovaný systém pro zvyšování důchodu za další výdělečnou činnost.

Zaměstnanci uplatňují slevu přímo u svého zaměstnavatele. Důchodci pracující jako OSVČ uplatňují slevu vždy až při podání přehledu o příjmech a výdajích za uplynulý rok, poprvé tak budou moci učinit za rok 2025 (tedy při podání přehledu v roce 2026).

Příklad: Paní Dobromila pracuje jako knihovnice a chce pokračovat i v důchodu. Momentálně pobírá hrubou mzdu 30 000 Kč, takže čistého má 24 590 Kč. Od 14. března 2025 začala pobírat starobní důchod, takže za duben 2025 může poprvé uplatnit slevu na pojištění. Díky tomu se jí čistá mzda zvýší o 1 950 Kč a bude pobírat 26 540 Kč.

Doba pro obnovení vdovského důchodu

Základní nárok na pobírání vdovského či vdoveckého důchodu trvá pouze jeden rok a pak zaniká. Pokud jsou ovšem splněny podmínky stanovené zákonem o důchodovém pojištění, výplata se prodlužuje po dobu trvání tohoto stavu. Takovou podmínkou je například péče o nezaopatřené dítě, dosažení důchodového věku nebo dosažení alternativní věkové podmínky (jde o důchodový věk muže stejného data narození snížený o čtyři roky).

Vyplácení vdovského či vdoveckého důchodu se může obnovit, pokud některá z potřebných podmínek nastane nejpozději do 5 let od konce vyplácení. Před reformou byla tato doba pouze 2 roky. To ocení například muži nebo ženy, kteří přijdou o svého manžela či manželku (případně partnera či partnerku ve stejnopohlavním páru) krátce před důchodem.

Příklad: Andrej (ročník 1969) má 56 let a právě mu zemřela manželka. Vdovecký důchod bude pobírat 1 rok. Nárok na starobní důchod má v 65 letech a 4 měsících, takže v 61 letech a 4 měsících splní věkovou podmínku pro obnovu výplaty vdoveckého důchodu, a navíc je to za méně než 5 let. V okamžiku, kdy tohoto věku dosáhne, může požádat o jeho opětovné přiznání a bude ho už pobírat do konce života, pokud se znovu neožení.

Praktické příklady, jak důchodová reforma ovlivní naše životy

Zkrácení doby pro odložený důchod

Když někomu chybí minimální doba 35 let důchodového pojištění pro získání starobního důchodu, nemá na něj nárok. Doposud platilo, že o 5 let později po dosažení důchodového věku se podmínka zmírňuje na 20 let důchodového pojištění, případně 15 let bez započítání náhradních dob. Jde o takzvaný odložený důchod. Od ledna 2025 se potřebný věk snížil o 3 roky, tedy na důchodový věk zvýšený o 2 roky.

V tomto případě se nezohledňuje snížený důchodový věk u žen za děti, vždy se vychází z důchodového věku muže, který má stejné datum narození.

Příklad: Paní Jana se narodila v roce 1963 a má dvě děti, takže řádný důchodový věk má stanovený na 63 let a 8 měsíců. Má pouze 27 let pojištění, proto řádný důchod získat nemůže. Pro nárok na odložený důchod se jí počítá důchodový věk muže stejného ročníku, tedy 64 let a 8 měsíců, takže důchod podle mírnější podmínky získá v 66 letech a 8 měsících.

Tento článek je součástí seriálu o důchodové reformě. Další díly si můžete zobrazit tady.

Více k tématu