Propustíme úředníky a bude na důchody? Největší mýty o důchodové reformě
Kolem schválené důchodové reformy se vyskytují mnohé mýty nebo zavádějící informace. Například že reforma okrade důchodce nebo že vůbec není potřeba, což ale není pravda. Které mýty jsou nejčastější?
O důchodové reformě se v Česku mluví přes 20 let a 78 % lidí si podle průzkumu CVVM myslí, že je nutné ji provést. Proč tomu tak je? Do důchodu míří silná generace Husákových dětí a hrozí, že jim nebude co vyplácet. Je jasné, že bez reformy, kterou připravila a schválila vláda, by důchody nebyly finančně udržitelné.
V souvislosti s reformou se ale rojí mnoho mýtů. Tyto jsou největší:
Mýtus 1: Česko důchodovou reformu nepotřebuje
Nástup silné generace Husákových dětí po roce 2035 bude znamenat obrovskou zátěž důchodového systému. Na jednoho důchodce budou vycházet jen dva pracující, dnes jsou to tři a půl. Bez reformy by se důchodový deficit propadl o stovky miliard korun a stát by musel výrazně snížit důchody a zvýšit odvody. Naopak s reformou důchody neklesnou pod 40 % průměrné mzdy a celková bilance zůstane udržitelná.
Mýtus 2: Propustíme úředníky a vyřeší se financování důchodů
Na státních zaměstnancích se šetří už teď. Jen Ministerstvo práce a sociálních věcí díky digitalizaci propustilo přes 1800 úředníků. Jenže kdyby chtěl stát takto vykompenzovat schodek důchodů, musel by propustit i desetitisíce učitelů, hasičů, policistů, vojáků nebo zdravotníků.
MINISTR MARIAN JUREČKA:
„Někdy čtu, že důchodová reforma okrade důchodce. To není pravda. Důchody v příštích letech porostou a v průměru se zvýší o 10 000 Kč. Je zajištěna valorizace vždy plně o inflaci a o jednu třetinu růstu reálných mezd, což byl mechanismus, který tady dlouhé roky velmi dobře fungoval. A také bude vždycky platit výchovné všem důchodcům, kteří ho mají i těm, kterým bude přiznáno.“
Mýtus 3: Řešením je zvýšit porodnost
I kdyby se nějakým zázrakem podařilo z roku na rok zvýšit množství narozených dětí na dvojnásobek, na důchodech se to odrazí nejdřív za 20 let, až začnou tyto děti odvádět peníze do systému. My ovšem problému s udržitelností důchodů budeme čelit daleko dříve.
Mýtus 4: Na reformu doplatí dnešní důchodci
Současných důchodců se reforma až na výjimky nijak negativně nedotkne. Důchody se rozhodně nebudou snižovat a naopak dál porostou stejným tempem. Za 10 let budeme přiznávat důchody pravděpodobně o 10 tisíc korun vyšší, určitě ve výši přes 30 000 korun. Dnešním důchodcům zůstane i výchovné. Navíc jim stát od začátku roku 2025 odpouští sociální pojištění, pokud si chtějí i v důchodu dál přivydělávat. Kompletní přehled změn, které se dotknou důchodců, popisuje tento článek.
Mýtus 5: Reforma jen zvýší důchodový věk a zhorší výpočet důchodu
Vedle některých úsporných opatření přináší reforma i řadu významných solidárních změn, které zvýší úroveň finančního zabezpečení pro současné i budoucí důchodce. Oceněna bude například péče o děti nebo nemocné blízké osoby, zvýší se minimální důchod a manželé nebo partneři budou moci sdílet své vyměřovací základy pro důchod. Zvýší se také garantovaná výše důchodu a nově bude činit 20 % průměrné mzdy. Zlepší se také dostupnost nároku na vdovský a vdovecký důchod. Více tyto změny popisuje následující článek.
Tento článek je součástí seriálu o důchodové reformě. Další díly si můžete zobrazit tady.