Praktické příklady, jak důchodová reforma ovlivní naše životy
Důchodová reforma přináší řadu změn, které ovlivní budoucí důchodce a v menší míře také ty stávající. Některé změny jsou úsporné, další naopak zvyšují solidaritu a zmírňují některé podmínky pro přiznání důchodu. Podívejte se na konkrétní příklady, jak se lidí dotkne důchodová reforma.
Jak se promítnou změny ze schválené důchodové reformy do běžného života? Komu nová legislativa pomůže a co lze očekávat? Řeč paragrafů, důvodových zpráv a vyjádření úředníků jsou mnohdy komplikovaná a nesrozumitelná. Proto jsme sepsali několik životních situací, na kterých je dobře vidět, co reforma změní a přinese.
1. Vladimír pomůže manželce s vyšším důchodem
Padesátník Vladimír dělá vedoucího autosalonu. Jak se ho dotkne reforma? Bude mít i jako Husákovo dítě důstojný důchod, začne ho pobírat pár měsíců po 65. narozeninách. O sebe se nebojí, ale manželka strávila řadu let péčí o nemocné rodiče a její kariéra šla stranou. Vladimír jí teď díky sdílenému vyměřovacímu základu pomůže k vyššímu důchodu, a to i kdyby ovdověla. Společně požádají, aby se jim výdělky za doby, v nichž byli během trvání manželství výdělečně činní, do důchodu zohlednily ve stejné míře. Navíc manželka bude mít nárok na ocenění za péči, což jí pomůže k vylepšení důchodu.
2. Důchodkyně Iva pomáhá dceři v obchodě
Sedmdesátnice Iva je v důchodu, ještě ale pomáhá dceři v podnikání. Jak se jí dotkne penzijní reforma? Důchod bude Ivě stejně jako dosud každý rok v lednu růst díky valorizaci. Pětistovka navíc za výchovu dcery jí zůstane. A u přivýdělku výrazně ušetří na odvodech, protože od ledna 2025 začne pro pracující důchodce platit sleva 6,5 % na sociálním pojištění. Například při hrubém příjmu 20 000 Kč jí zůstane v čisté mzdě navíc 1 300 Kč.
3. Sára je doma s dětmi
Paní Sára má dvě malé děti. Doba na rodičovské se jí bude do důchodu nově počítat, jako by brala průměrnou mzdu. Přitom coby účetní na maloměstě si o 44 tisících může nechat jen zdát. A když se vrátí do práce dřív, ještě si polepší, příjmy ze zaměstnání se jí budou počítat navíc.
4. Petr pracuje od základní školy
Pan Petr narozený v roce 1964 hned po dokončení základní školy začal pracovat v zemědělství, postupně vystřídal několik fyzicky náročných pozic a dnes má odpracováno téměř 46 let. Nárok na řádný důchod získá v roce 2029. Začíná se mu ale zhoršovat zdraví a není si jistý, jestli zvládne pracovat až do 65 let. Pomůže mu důchodová reforma? Ano, pokud se rozhodne odejít do předčasného důchodu, bude mít poloviční krácení za předčasnost a jeho důchod se tak výrazně nesníží. Například při odchodu s předstihem 720 dnů bude krácení za předčasnost činit jen 6 % výpočtového základu.
MINISTR MARIAN JUREČKA:
„Nejen jako předseda KDU-ČSL, ale také jako otec, myslím hodně na rodiny s dětmi. Především maminky bývají v důchodu často znevýhodněny za to, že svůj čas věnovaly péči a výchově dětí. Děti jsou důležité pro budoucí udržitelnost důchodového systému, a proto každý, kdo na svět přivede dítě a vychová jej, má být patřičně oceněn. Proto jsme při reformě důchodového systému kladli velký důraz právě na rodiny.“
5. Budoucí důchodkyně Jana získá ocenění za dvě vychované děti
Paní Jana plánuje odejít do důchodu v roce 2027. Vychovala 2 děti a v průběhu schvalování důchodové reformy měla obavy, aby nepřišla o nárok na výchovné. Původní návrh totiž počítal s rušením výchovného za první dvě děti. Nakonec se schválila pojistka, která bude garantovat ocenění výchovy ve výši 500 Kč za každé dítě – buď prostřednictví nového rodinného vyměřovacího základu, nebo přiznáním výchovného, podle toho, co pro ni bude výhodnější. Paní Jana se tedy nemusí obávat, že by měla nižší důchod, ocenění za obě děti jí zůstane v plné výši.
6. Senior Pavel nemá dostatek dob pojištění
Pan Pavel se narodil v roce 1961 a má důchodový věk stanovený na 64 let a 4 měsíce. Dosáhne jej v červenci 2025. Několik let pracoval v zemi, která nemá s Českou republikou smlouvu o sociálním zabezpečení a v 90. letech dva roky podnikal, ale nevznikla mu povinnost platit odvody. Obě tato období se mu nepočítají do důchodu a získal pouze 25 let důchodového pojištění. Nemá tedy nárok na starobní důchod, ani když dosáhne důchodového věku. Podle pravidel platných do konce roku 2024 by na mírnější podmínky pro získání důchodu musel čekat dodatečných 5 let, ale důchodová reforma mu čekání zkrátí na 2 roky. Nárok mu vznikne v červenci 2027.
7. Helena před důchodem ovdověla
Paní Helena má necelých pět let do důchodu. Letos jí při vážné dopravní nehodě zemřel manžel a zůstala sama. V tuto chvíli pobírá vdovský důchod, ale ten jí ze zákona náleží pouze po dobu jednoho roku. Díky důchodové reformě se jí začne opět vyplácet v okamžiku dosažení důchodového věku, a tentokrát už natrvalo, protože období pro obnovení nároku se prodlouží ze 2 na 5 let. Bez reformy by o vdovský důchod přišla.
8. Václav pracuje jako svářeč
Přes 10 let pracuje pan Václav jako svářeč a tato práce má nepříznivý dopad na jeho zdraví. Pozice je zařazena v kategorii 4, takže důchodová reforma Václavovu náročnou práci ocení a on bude moci požádat o dřívější důchod bez finančního krácení. Po odpracování alespoň 2 200 směn se mu důchodový věk sníží o 15 měsíců. Pokud odpracuje alespoň 4 400 směn, důchodový věk se sníží o 30 měsíců.
Tento článek je součástí seriálu o důchodové reformě. Další díly si můžete zobrazit tady.