Osteoporóza je tichý zloděj kostí: Jak předcházet nebezpečným zlomeninám
Osteoporóza je onemocnění kostí, které vede ke zlomeninám i pod malou zátěží. Ty jsou velmi nebezpečné zejména pro starší lidi. Až třetina seniorů, kteří prodělají zlomeninu stehenní kosti, do roka umírá, a další třetina má i po vyléčení vážné komplikace. Zbytečným úrazům lze předcházet úpravou domácnosti, kvalitní výživou i pohybem.

Osteoporóza je generalizované metabolické onemocnění kostí v celém organismu, které je časté a postihuje muže i ženy. Nebezpečné je zejména pro lidi ve vyšším věku, protože často vede k vážným komplikacím a úmrtí. V případě zlomeniny stehenní kosti se podle statistiky pouze třetina pacientů ve věku nad 65 let vyléčí bez komplikací, druhá třetina se uzdraví se sníženou kvalitou života, jako je bolest, omezená funkce nebo nutnost používat kompenzační pomůcky. A poslední třetina seniorů, podle statistik přibližně 20 až 30 procent, do roka od úrazu umírá.
Se sílou a kondicí kostí je to jako s důchodovým připojištěním. Základy zdravých kostí se staví v dětství a mládí, kde zejména díky dostatečnému příjmu vápníku, vitamínu C, D, K, bílkovin a přiměřenému pohybu tělo vybuduje kostní hmotu, na které „staví“ a žije z ní až do konce života.
Ideální je vybudovat kvalitní kostní hmotu do věku 25 let, aby v pozdějším věku k osteoporóze vůbec nemuselo dojít. Nicméně i v dospělosti a ve vyšším věku je možné snížit riziko zbytečných pádů a co nejvíce zamezit nebezpečí vzniku zlomeniny při úrazu, a tím předcházet možným vážným komplikacím.
K prevenci nebezpečných zlomenin způsobených osteoporózou vedou dvě cesty: zlepšit sílu kosti a omezit rizika pro zlomeninu, kde největším rizikem je pád.
„Prevence je i ve vašich rukou. To znamená dostatečná strava, dostatečný pohyb, koukat na rizikové faktory. Snažit se omezit zbytečné pády. Já vždycky říkám, používat selský rozum. To není o tom – přestat lyžovat, nebo přestat jezdit na kole. Ale když lyžuju, zastavím se uprostřed sjezdovky a začnu tam něco řešit. 90 procent lidí, kteří přijdou se zlomeninou z lyžování, tak hovoří o tom, že je někdo sestřelil, ne o tom, že spadli. Přemýšlet o tom, může do mě někdo najet, zajedu si ke straně,“ uvedl pro České důchody MUDr. Jiří Běhounek, vedoucí osteolog a zástupce primáře pro rehabilitaci Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Jak předcházet pádům
Zbytečné pády mohou vznikat jako důsledek nerozumného chování při sportu nebo práci, ale i doma, pokud nemáte své obydlí zabezpečené. „Omezení rizika pádu vychází v zásadě z pravidel bezpečnosti práce,“ shrnul osteolog Jiří Běhounek.
Bezpečné oblečení a obuv
Noste pevné a stabilní boty, které nekloužou a odpovídají počasí a povětrnostním podmínkám, a oblečení, které se nikde nezachytává.
Péče o zrak, sluch
Řešte problémy se zrakem a sluchem. Pokud dobře nevidíte a neslyšíte, je vyšší riziko pádu.
Domov a prostory, kde trávíte čas
Zařiďte si bezpečné bydlení a další prostory, kde se pohybujete. Je vhodné si projít v klidu celý prostor domova vašeho nebo příbuzných, o které pečujete, a všímat si problematických míst: například kde pravidelně narážíte na nábytek, protože je nešikovně uspořádaný, zakopáváte, protože jsou příliš vysoké prahy mezi pokoji, nebo vám to klouže, protože máte podkluzující běhoun v chodbě. Zjistěte, proč to tak je a jestli jde tato místa předělat, přemístit, označit, dát tam nějakou pomůcku pro překonání, třeba madlo, zábradlí.
Koupelnu zařiďte tak, ať je bezpečná, protiskluzová, ideální je bezvaničkový sprchový kout s madlem, případně nějaké sedačky. Místnosti by měly mít odpovídající osvětlení, které neoslňuje a nemate.
Selský rozum
Přemýšlejte, jaká rizika vám hrozí při sportu nebo práci, ideálně zdravým selským rozumem. Nepřeceňujte své možnosti a všímejte se okolních podmínek.
Jak o sebe pečovat
Pohybový aparát v dobré kondici
Pravidelně se hýbejte a udržujte se v dobré kondici, silné a trénované tělo snižuje riziko pádu. I v případě, že upadnete, jste obalení svaly a kosti jsou více chráněné. Když jste trénovaní, organismus si navíc pamatuje, jak by měl upadnout a zmenšuje se riziko zlomeniny.
Pohyb je také nutný pro dostatečnou kondici kostní hmoty. Kost neudržuje zdravou strukturu, pokud není zatěžována. Základním způsobem zátěže je chůze.
Kvalitní výživa
Hlídejte si adekvátní příjem důležitých nutrientů. Pro zdravé kosti je důležitý dostatečný příjem vápníku a vitamínu D, K a C, ale také bílkovin, které najdeme v masu, vajíčkách, tvrdém sýru, luštěninách. Z živočišných produktů se vápník vstřebává snáze než z rostlinných.
Vitamín D je kůže schopná syntetizovat ze slunečního záření, ale tato schopnost klesá s věkem. Zároveň musí být kůže sluncem osvícená, ve chvíli, kdy je zahalená v oblečení, vitamín D nedodává. K suplementaci tohoto vitamínu je vhodné přistupovat obezřetně, protože člověk může mít skryté choroby, u kterých může doplnění vitamínu D a vápníku vést k některým komplikacím. Před začátkem suplementace tohoto vitamínu je proto vhodné se poradit se svým lékařem.
Hlídání rizik
Osteoporóza je dědičná z 60 až 80 procent. Pokud máte v rodině zlomeninu dlouhé stehenní kosti, pažní kosti, obratlů, je velká pravděpodobnost, že to podědíte nebo předáte svým dětem. Je to choroba všech, mužů i žen.
Mezi rizikové faktory vzniku osteoporózy patří kromě choroby v rodině vyšší věk, neaktivita hormonů, chronické, hlavně zánětlivé choroby, terapie některými léky. Dále nadužívání alkoholu, nikotinu. Nedostatečná výživa, poruchy příjmu potravy, výrazné svalové oslabení z různých důvodů, mozková mrtvice.
A samozřejmě důležitým varovným signálem je výskyt zlomenin, který je nejdůležitější anamnestický faktor. Zlomenina, která už v minulosti proběhla, je nejrizikovější faktor pro možnou osteoporózu.
Rizikové faktory byste neměli podceňovat a měli byste je konzultovat s lékařem. Případnou léčbu osteoporózy je důležité začít co nejdříve.
Více si o osteoporóze, možnostech a průběhu léčby a rizikových faktorech přečtěte v rozhovoru s MUDr. Jiřím Běhounkem.
Zdroj: rozhovor s MUDr. Jiřím Běhounkem pro České důchody, přednáška pro veřejnost MUDr. Jiřího Běhounka na Dni zdraví STOB