Oční lékařka Anna Varsami: Převislá víčka zvyšují tlak a zužují zorné pole, zrak zhoršuje i šedý zákal
Ve vyšším věku je důležité nosit správné dioptrické i sluneční brýle a chodit na pravidelné kontroly u očního lékaře. Při zhoršení zraku vyšetření neodkládejte, protože může jít například o šedý zákal. V rozhovoru pro České důchody to řekla MUDr. Anna Varsami, lékařka oční kliniky Gemini. Upozornila také, že zdravotní komplikace mohou způsobovat i převislá oční víčka. „Převis může vést ke zvýšení tlaku na oko a tím k rozmazanému vidění,“ uvedla.
![](https://ceskeduchody.cz/wp-content/uploads/2025/01/anna-varsami-lekarka-711x366.jpg)
Jak lidé poznají, kdy jde o běžné stárnutí zraku způsobené věkem, a kdy jde naopak o onemocnění a je třeba navštívit lékaře?
Laik nepozná rozdíl mezi zhoršením vidění při vetchozrakosti nebo šedém zákalu, proto jsou důležité pravidelné kontroly u očního lékaře. V případě, že člověk zaznamená zhoršení zraku, měl by co nejdříve navštívit svého očního lékaře a neodkládat vyšetření zraku.
S jakými nemocemi zraku se lidé nejčastěji potýkají ve vyšším věku?
Nejčastěji se jedná o vetchozrakost, tedy zhoršení vidění na čtení, šedý zákal, senilní degeneraci sítnice.
Jak probíhá léčba onemocnění očí u seniorů? Má nějaká specifika?
Nejčastější operací seniorů je extrakce šedého zákalu, při které se vyjme z oka zkalená nitrooční čočka a nahradí se čočkou umělou.
CO JE ŠEDÝ ZÁKAL
Jde o onemocnění, při kterém postupně dochází k zakalení průhledné oční čočky. To zhoršuje kvalitu a jasnost obrazu a rozmazané vidění způsobuje nepříjemnosti při každodenním životě. Toto onemocnění očí je časté u starších lidí, vyvíjí se pomalu a postupně. V časném stádiu není mnohdy laikům jasné, že jde o šedý zákal, proto je důležité vyšetření očním lékařem.
Sluneční brýle i vitamíny
Jak mohou starší lidé pečovat o svůj zrak? Je možné nemocem zraku předejít?
Nosit sluneční brýle a užívat oční vitamíny, například lutein, zinek, selen, zeaxantin, nebo doplňky stravy, třeba Gemioptal, který vyvinuli odborníci z naší kliniky. Také je dobré dodržovat zdravý životní styl, nekouřit a chodit na pravidelná oční vyšetření.
Zaslechla jsem „babskou radu“, že nošením brýlí oči „leniví“, proto je dobré část dne brýle nenosit, aby se oči namáhaly a nerostl počet dioptrií. Je na tom něco pravdy?
Právě naopak, ve vyšším věku je vhodné nosit dioptrické i sluneční brýle, bez nich může bolet hlava, oči bývají více podrážděné, světloplaché. Nošením správných dioptrických brýlí růst dioptrií určitě nepodpoříte.
Funguje oční jóga? A je vhodná pro seniory?
Ano, je vhodná pro pacienty jakéhokoliv věku se syndromem suchého oka a například ty, co pracují na PC, protože dochází k zvýšení prokrvení oka a jeho okolí. Oční jóga oči uvolní a funguje jako přirozená masáž oka.
Oku prospívají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do různých stran. Cvičení urychlí látkovou výměnu v oku a jeho okolí, což má pozitivní účinky na zrak.
Oční jóga je vhodná pro všechny, ale častěji by ji měli cvičit ti, kdo pracují několik hodin denně na počítači, a také ti, kterým se zvětšuje oční vada. Pacientům po operaci očí doporučujeme začít s cvičením až měsíc po operaci. Cviky doporučuji provádět třikrát denně. Nejlépe je cvičit oči také pravidelně večer před usnutím.
Povislá oční víčka
Jaké estetické problémy očního okolí senioři řeší?
Nejčastěji povislá oční víčka (blefarochalasa), méně často odstávání víčka od oka (ektropium), stočení víčka k oku (entropium) a pokles víčka (ptóza).
Jak vznikají povislá oční víčka?
Vznikají ochabnutím kůže a podkoží víček z důvodu ztráty elasticity. Prevencí je používání očních krémů, doplňků stravy, například kolagenu, nekouřit.
![Operace oční víček: Pacientka před a po zákroku.](https://ceskeduchody.cz/wp-content/uploads/2025/01/operace-ocni-vicka.jpg)
Jde pouze o estetickou záležitost, nebo povadlá víčka lidem vadí i zdravotně?
Kvůli spadlému víčku vypadá obličej unaveně a starší. Mohou však nastat i jiné nepříjemnosti. Kromě toho, že takové oční víčko nevypadá esteticky, může způsobovat i řadu dalších komplikací. Především tlačí na oči a způsobuje jejich únavu, slzení, pálení a další nepříjemné projevy, které časem mohou přerůst třeba v bolesti hlavy.
Při velkém převisu kůže mohou vadit i zdravotně, protože dochází ke zmenšení zorného pole a pocitu těžkých víček. Převis může také vést ke zvýšení tlaku na oko a tím k rozmazanému vidění.
Jde povislá víčka řešit ve vyšším věku i bez operace, třeba mazáním, bylinkami nebo cvičením?
Ve vyšším věku je již vhodná operace, konzervativní metody nemají velký účinek. V očním okolí je kůže nejjemnější, navíc je téměř neustále v pohybu. K poklesu může dojít i v mladším věku v závislosti na kvalitě elasticity pokožky.
Když se pružnost sníží, vlivem gravitace se vytvoří převis kůže. U horního víčka pak může dojít k jeho přepadávání přes okraj. Pokud horní víčka začnou ztrácet svůj tvar, bez zákroku plastického chirurga se už nikdy zpět nevrátí.
V jakých případech se lidé nejčastěji rozhodnou pro operaci?
Jsou to estetické důvody, při zmenšení zorného pole a při pocitu těžkých víček.
Jak probíhá plastická operace povislých víček, na co se mají lidé připravit?
Je to ambulantní výkon v lokální anestezii, při kterém je odstraněn přebytek kůže z víček a rána se zašije. Po operaci jsou víčka oteklá a s modřinami, je vhodný klidový režim, spát se zvýšenou hlavou, přikládat chladivé obklady a stehy jsou odstraněny nejčastěji po týdnu.
Děkuji za rozhovor.
Doplňující informace: Chodit na preventivní prohlídku k očnímu lékaři se doporučuje jednou za rok (obzvlášť pokud nosíte brýle) nebo při potížích. Není na to potřeba žádanka, stačí se objednat na konkrétní kliniku/ambulanci. (Zdroj: Rozcestník prevence Loono)