Láďa Hruška: Jak žít spořivěji? Senioři by nám mladším mohli radit, mají zkušenosti

Reportér Láďa Hruška se v televizi proslavil svými úspornými recepty i kutilskými radami, kterým se věnuje i ve svém nedělním pořadu Vychytávky Ládi Hrušky. Přestože sám žije úsporně a často nakupuje ve slevách, obdivuje zkušenosti důchodců, jak žít spořivěji. „Myslím, že seniorům nemusím radit, jak šetřit,“ říká v rozhovoru pro České důchody. Zároveň ale dodává, že sám využívá výhodné pulty se zbožím, které obchody zlevňují, aby snížily plýtvání.

Foto: TV Prima
Kutil Láďa Hruška

Láďo, mnoho seniorů a důchodců v této náročné době řeší, jak ušetřit nějakou korunu. Co osobně byste jim doporučil?

Myslím, že seniorům nemusím radit, jak šetřit. Se svými životními zkušenostmi by spíše mohli radit oni mladší generaci, jak žít spořivěji. Obecně – neutrácím za zbytečnosti. Ohledně osobních věcí a jídla nakupuji to, co se mi líbí nebo co mi chutná. Rád si občas udělám radost a odměním se. Pak dokážu nad vyšší cenou přimhouřit i oko.

Posílají vám diváci vašeho televizního pořadu nějaké zajímavé nápady, jak zvládat současné zdražování?

Samozřejmě. Naposledy jsme natáčeli kutila Milana, který si z odpadových trubek vyrobil „samo domo“ lis na brikety. Směs na ně si míchá z namočených pilin, reklamních letáků a plat od vajec.

Co vás v poslední době nejvíce zaujalo?

Mě zajímá tak vesměs vše, pokud myslíte moji práci. Jsem od přírody zvídavý a nadšenec pro cokoliv. A v pořadu Vychytávky z principu žádná nuda být ani nemůže. Tak k tomu přistupujeme, a to mě baví.

Mnoho důchodců má domácí mazlíčky, kteří jsou pro ně hodně důležití, zvláště pro ty, kteří třeba přišli o životního partnera. Někteří dokonce omezují sami sebe, aby jim dopřáli kvalitnější jídlo. Co byste jim poradil?

Občas si doma říkáme, že bychom se chtěli mít jako náš pes. Dopřávejte svým čtyřnohým parťákům všeho s mírou. Ale nezapomínejte ani na sebe. Prostě hodujme nebo se radujme společně. Tak k tomu přistupujeme doma my. Pes s námi stoluje, ale našeho jídla se nedotkne. Když se podává káva a dezert, fenka Mia dostane dentální tyčinku nebo psí piškoty. Asi tak to u nás chodí.

Jste známý svými úspornými recepty. Máte tip na nějaké levné recepty a vaření pro tuto náročnou dobu?

Právě mně vyšla nová kuchařka Fit krabičky Ládi Hrušky II – Detox bez stresu a hladovění. Tam jsou recepty, které si vařím do krabiček do práce. Rychlé, zdravé, ale žravé a samozřejmě z dostupných surovin. (Dva vánoční recepty Láďa Hruška poslal také vám čtenářům, podívat se na ně můžete tady.)

Láďa má vlastní kutilský pořad v televizi Prima.Foto: TV Prima

Co byste důchodcům doporučil nakupovat za potraviny, aby se zbytečně nešidili, a zároveň aby vyšli dobře s důchodem?

Řada obchodů razí heslo „Pomozte nám neplýtvat“ a potraviny nabízí se slevou a v akcích. A zejména ty kvalitnější, které by si třeba lidé normálně nekoupili. Těchto akcí využívám a pulty se zlevněným jídlem rozhodně nepřehlížím.

V poslední době jste se zaměřil na diety a hubnutí, napsal jste k tomu i knihu. Obecně je známo, že třeba různé krabičkové diety jsou docela drahé a mnoho lidí si je nemůže dovolit. Jde hubnout i levně, aniž by to znamenalo hladovění?

Samozřejmě. O tom v podstatě moje kuchařky jsou. Tu poslední nevyjímaje. Mám z ní radost. Hned první den prodeje se z ní stal bestseller. To je pro mě milá odměna za píli a úsilí, se kterými jsem ji tvořil. Pokud někomu pomůže zhubnout a očistit tělo jako mně, budu rád. Proto jsem ji psal. A vlastně i proto, abych měl postaráno o dárek pro své přátele, diváky a fanoušky zároveň.

Zdražování, válka na Ukrajině, energetická krize a další starosti – to teď trápí mnoho lidí. Jak si vy sám v této nelehké době udržujete dobrou náladu? A doporučil byste něco z toho lidem o generaci či dvě starším?

Snažím se být nad věcí a usmívat se. Nepouštět si k tělu skepsi, negativismus ani věčné stěžovatele. Nějak bylo a nějak vždy bude. Někdy je líp a užíváme si. Někdy se holt musíme trochu uskromnit, a to je dobře. Člověk si pak třeba uvědomí skutečné životní priority a hodnoty.

Láďo, díky moc za rozhovor.

Foto: Televize Prima

Dva vánoční recepty pro důchodce, které Láďa poslal.

Více k tématu