Uršula Kluková: Nechápu, proč ceny vylítly. Důchod mám nízký a zvládám to, protože pořád pracuji

Současné rychlé zvyšování cen dopadá na mnoho důchodců. Patří mezi ně také oblíbená herečka Uršula Kluková (81), která se netají tím, že má nízký důchod a je tak ráda za každou valorizaci. Rostoucí výdaje i starost o domácí mazlíčky zvládá i díky tomu, že může nadále pracovat. „Vařím si, nikam moc nechodím a neutrácím. Takže to pro mě není opravdu takový problém,“ popsala herečka v rozhovoru pro České důchody.

Foto: Profimedia
Herečka Uršula Kluková.

Podobně jako mnoho jejích vrstevníků řeší i herečka Uršula Kluková rekordní inflaci, kterou Česko zažívá v posledních měsících. Jako důchodkyni jí pomáhají mimořádné valorizace. Ale jak prozradila v rozhovoru, i po více než dvaceti letech v penzi pobírá jen podprůměrný důchod, takže mimořádné zvyšování u ní není tak výrazné. Mimořádné valorizace totiž pomáhají méně seniorům s nižšími důchody.

Herečka vše momentálně zvládá i díky tomu, že může stále pracovat, za což je ráda. A také zbytečně neutrácí a vaří si doma. „Ale může se stát, že nebudu moct pracovat nebo nebudu tu práci mít. Potom budu muset vyjít z toho důchodu,“ prozradila pro České důchody.

Uršula Kluková je momentálně na chaloupce v Broumově, odkud se vrátí na konci týdne, protože od října už na ní čekají pracovní povinnosti. Už se moc těší, protože už jí chybí setkávání s kolegy i přáteli.

Jak herečka zvládá zdražování

Paní Kluková, jak zvládáte současné zdražování a co na to říkáte?

Zvládám to, protože pořád pracuji. Vařím si, nikam moc nechodím a neutrácím. Takže to pro mě není opravdu takový problém. Ale jak říkám, je to díky tomu, že pořád pracuji.

A co říkám tomu zdražování? Vůbec tomu nerozumím. Nechápu, z jakého důvodu zničehonic takhle vylítly ceny, nevím.

Zuzana Bubílková: S důchodem vyjdu výborně první tři dny

Pomáhá vám mimořádná valorizace důchodů?

Já mám důchod docela dost nízký. Pracuji od roku 1960, přerušila jsem to jen kvůli mateřské a jedné operaci, ale jinak jsem pracovala i v nemoci.

Pořád platím zdravotní a sociální, ale to neznamená, že to tak půjde dál. Je mi už 81 let a také se může stát, že nebudu moct pracovat nebo nebudu tu práci mít. Potom budu muset vyjít z toho důchodu. Takže jsem velice spokojená, že jsem dostala přidáno.

Jak zvládáte výdaje za pejska a kočku? Není to pro vás velká zátěž?

Mám pejska i kočku, ale oba jsou malí. Pejsek je čivava, on by teda snědl vše, co by se mu dalo… Celý život mám psy i kočky, ale jsou hubenější než já.

Ne že bych je týrala hlady, to ne, ale mám takový režim, který dodržuji. To znamená, že jedí ráno a trošku večer, ale jinak prostě spíš jednou denně. To jsou sice výdaje navíc, ale oni jsou členové rodiny, to se nedá nic dělat. Je to v pohodě.

Foto: Profimedia

Více k tématu