Výpočtová zamítačka při žádosti o důchod: Výhody, nejasnosti a časté otázky

V posledních dnech se stále častěji skloňuje mechanismus označovaný jako výpočtová zamítačka. Pro část budoucích důchodců může být matoucí a vyvolává nejasnosti. Připravili jsme srozumitelné vysvětlení, pro koho je tento mechanismus výhodný a jak je možné ho využít.

Foto: Adobe Stock
Žena přemýšlí o odchodu do důchodu. (ilustrační foto)

Vývoj inflace v posledních měsících, který ovlivňuje valorizace a výpočty důchodů, způsobuje netypickou situaci týkající se žádostí o starobní důchod. Propočty ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) totiž naznačují, že pokud lidé požádají o předčasný důchod v roce 2022, získají od státu pravděpodobně více peněz, než když požádají o řádný důchod v roce 2023.

„Hned třikrát jsme letos valorizovali všechny důchody v reakci na aktuální situaci a od ledna počítáme s dalším zvýšením. To přineslo i poměrně neobvyklou situaci, kdy může být výhodné v předstihu požádat o předčasný důchod,“ uvedl ministr Marian Jurečka s tím, že pro řadu lidí může být výhodné požádat o důchod už v roce 2022, a to i za cenu předčasnosti.

Není přitom nutné zároveň skončit v práci, ale je možné využít takzvanou výpočtovou zamítačku. Jde o mechanismus či postup, díky kterému je možné dočasně pozastavit výplatu přiznaného důchodu a pokračovat v práci, tedy v zaměstnání či podnikání.

Pojem výpočtová zamítačka se v poslední době často skloňuje v různých článcích na internetu nebo v diskusích na sociálních sítích a u mnoha lidí to vyvolává nejasnosti. Rovněž do redakce portálu České důchody přichází v této souvislosti řada otázek a lidé se ptají, jak výpočtovou zamítačku využít.

Připravili jsme proto odpovědi na nejčastější otázky:

1. Co je to výpočtová zamítačka?

Jde o postup, při kterém požádáte o předčasný důchod, ale zároveň budete nadále pracovat a vydělávat peníze. Tím dojde k pozastavení výplaty důchodu. Poté, co v práci skončíte, požádáte o uvolnění výplaty důchodu a zároveň o započítání další odpracované doby (tedy další získané doby důchodového pojištění). Zároveň se díky tomu může „odmazat“ finanční krácení důchodu za předčasnost. Pokud budete pracovat až do dosažení důchodového věku, zajistíte si, že váš důchod nebude vůbec krácen. Podstatné ale je, že dojde k „zafixování“ výhodnějších podmínek výpočtu důchodu.

2. Proč se to řeší zrovna nyní?

Výpočet důchodu v roce 2022 je často výhodnější než v roce 2023, a to i v případech, kdy požádáte o předčasný důchod. Výpočtová zamítačka vám může zajistit výhodný výpočet pro rok 2022, i když ještě budete třeba část roku 2023 pracovat.

3. Jaký je přesný postup?

Požádejte o přiznání starobního důchodu tak, aby datum přiznání bylo v roce 2022. Zároveň při žádosti uveďte, že chcete dočasně pozastavit výplatu důchodu, a to hned od data přiznání. Poté, co skončíte v práci, požádejte o uvolnění výplaty.

Postup upřesnil také postup Tomáš Machanec, ředitel odboru sociálního pojištění na MPSV: „ČSSZ vaši žádost přijme, prověří všechny doby pojištění, celoživotní kariéru, náhradní doby. A poté vám přijde rozhodnutí, které vám sdělí, že váš důchod byl vypočten, ale výplata je pozastavena. Vy to vezmete na vědomí, dále můžete chodit do práce, a až budete chtít odejít do starobního důchodu, tak přijdete na okresní správu a řeknete, že chcete požádat o uvolnění výplaty.“

Ministerstvo doporučuje žádat o důchod už letos, je to výhodné. Pracovat můžete bez obav dále

4. Pro koho je výpočtová zamítačka výhodná?

Je výhodná většinou pro ty, kteří dosáhnou důchodového věku v roce 2023 a zároveň ještě nechtějí skončit v práci. Díky výpočtové zamítačce si zajistí výhodný výpočet důchodu podle podmínek 2022, ale díky následné práci se jim nebude finančně krátit důchod za předčasnost (nebo se bude krátit méně).

Nelze ale říct, že tento postup je výhodný plošně pro všechny, protože výpočet důchodu je složitý a ovlivňuje ho řada proměnných. Bude to ale větší část lidí, kteří se v této situaci nacházejí. „S ohledem na vývoj inflace a parametry valorizací proběhlých v roce 2022 i připravované na leden 2023 lze předpokládat, že pro většinu pojištěnců se standardním průběhem pojištění bude pravděpodobně výhodnější požádat o přiznání důchodu ještě v roce 2022,“ konstatovala mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová.

5. Můžu využít výpočtovu zamítačku a zůstat v evidenci úřadu práce?

Nikoliv. Pro „odmazání“ krácení za předčasnost je nutné vykonávat výdělečnou činnost, která zakládá účast na sociálním a nemocenském pojištění.

6. Proč je nutné výpočtovou zamítačku řešit už letos a není možné počkat na příští rok?

Výpočtová zamítačka předpokládá, že požádáte o předčasný důchod. Žádost o předčasný důchod ovšem není možné podat zpětně (na rozdíl od řádného důchodu), takže pro využití výpočtové zamítačky je nutné podat žádost na okresní pobočce ČSSZ ještě v tomto roce. Poslední pracovní den je 30. prosince.

Předčasný důchod: Jaké jsou povolené a zakázané přivýdělky

7. Jaký má výpočtová zamítačka právní základ? Nemůže v budoucnu způsobit problémy s přiznaným důchodem?

Výpočtová zamítačka jako pojem nikde nefiguruje. Jde ale o zcela platný postup, který definuje zákon o důchodovém pojištění. Nemusíte se tedy obávat, že byste obcházeli či ohýbali pravidla, postup ostatně doporučuje i samotné ministerstvo práce a sociálních věcí.

8. Je výhodné využít výpočtovou zamítačku i v případě, že nárok na řádný důchod získám až v roce 2024 nebo 2025?

To v tuto chvíli není možné říct. Zatím jsou známé pouze parametry pro výpočet důchodu v roce 2023. Parametry pro rok 2024 budou schváleny až na podzim příštího roku, pro rok 2025 ještě později. Není proto zatím možné říct, jestli by výpočtová zamítačka byla výhodná i pro tyto budoucí důchodce. Záležet bude na tom, jak se bude v následujících měsících vyvíjet česká ekonomika, konkrétně jaký bude vývoj inflace a mezd.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu