Výplata důchodů 2025: Termíny, poplatek a chystané změny

Aktuální pravidla pro výplatu důchodů, termíny a přehled nových změn pro důchodce. Vše, co potřebujete vědět o tom, jak probíhá výplata důchodů v roce 2025.

Foto: Adobe Stock
Manželé přemýšlí o důchodu. (ilustrační foto)

Všechny typy důchodů se vyplácí bezhotovostně na bankovní účet nebo v hotovosti prostřednictvím České pošty. V případě bezhotovostního převodu se peníze na účet připisují obratem nebo do dalšího pracovního dne.

Pokud je důchod vyplácen hotově, vybírají si ho důchodci osobně na přepážce České pošty, na partnerské poštovní pobočce nebo důchod nosí pošťák osobně domů. Když není důchodce zastižen doma, nechá pošťák důchod na pobočce. Důchod by měl být k dispozici na přepážce vždy ve výplatní den.

Výplatní období důchodů

Civilní důchody vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a týkají se většiny důchodců.

Důchody příslušníků bezpečnostních a ozbrojených složek vždy vyplácejí příslušná resortní ministerstva. Takže například bývalí vojáci dostávají důchod od Ministerstva obrany, hasiči nebo policisté od Ministerstva vnitra a příslušníci Vězeňské služby zase od Ministerstva spravedlnosti. (Přehled ministerstev a profesí, kterým vyplácejí důchody, najdete v tomto článku.)

Pravidla pro přiznávání a výpočet důchodů jsou stejná. Liší se však výplatní období:

  • Civilní důchody – Vyplácejí se dopředu a výplatní období je stanoveno klouzavým měsícem. To znamená, že například důchodce s výplatním termínem 12. den v měsíci dostává důchod na období od 12. dne aktuálního měsíce do 11. dne následujícího měsíce. V lednu mají důchodci nárok na doplatek valorizace.
  • Důchody bezpečnostních složek – Vyplácejí se vždy na kalendářní měsíc, tedy vždy na období od prvního do posledního dne aktuálního měsíce. Například Ministerstvo vnitra vyplácí důchody vždy v 11. den, takže důchod za květen je vyplacen 11. května. Vzhledem k tomu, že nejde o klouzavý měsíc, nemají důchodci v lednu nárok na doplatek valorizace.

Výplatní období všech důchodů se v budoucnu sjednotí na kalendářní měsíc. To znamená, že se zruší klouzavý měsíc pro civilní důchody a všechny důchody se budou vyplácet vždy na období od prvního do posledního dne měsíce.

Původně bylo v plánu, že změna proběhne od 1. července 2025. Nyní to ale vypadá, že sjednocení bude odloženo o 2 roky na 1. července 2027. Tuto změnu již schválila vláda, ale ještě musí projít zbytkem legislativního procesu. Detaily popisuje tento článek.

Nové počty vyplácených důchodů v Česku: Zkontrolujte si, kolik lidí dostává podobnou částku

Změny výplatních termínů

Někdy dochází ke změnám výplatního termínu. Například když výplatní den vychází na víkend nebo státní svátek, je důchod zpravidla odeslán předchozí pracovní den. Jindy, například na začátku nového roku, když první výplatní termín vyjde na víkend, může dorazit o den i dva později.

V roce 2025 dojde už pouze k jednomu posunu v důsledku svátku. V květnu posune Den vítězství výplatu důchodu na dřívější termín. Důchodci, kteří mají standardně termín 8. května, dostanou důchod už 7. května.

ČSSZ v dubnu provede velkou změnu výplatních termínů. Sníží se celkový počet výplatních termínů a všechny důchody budou vypláceny v první polovině měsíce. Důchodci, kteří mají výplatní termín 16. den a později, dostanou nový termín výplaty v první polovině měsíce.

Kompletní přehled toho, jak se výplatní termíny změní, ukazuje následující tabulka:

Foto: České důchody

Změna výplatního termínu se týká všech civilních důchodů nezávisle na způsobu vyplácení. Je tedy jedno, jestli je důchod vyplácen bezhotovostně na bankovní účet, nebo v hotovosti prostřednictvím České pošty. Důchodců, kteří si nechávají posílat důchod do zahraničí, se změna nedotkne.

Další změna se dotkne důchodů posílaných do zařízení sociálních služeb. Výplatní termín se posune o 3 dny dříve, místo 15. dne v měsíci se budou důchody vyplácet 12. den v měsíci. Ke změně dojde od července.

Změnou termínu výplaty nevznikne žádný přeplatek ani nedoplatek, a proto u nikoho nedojde ke snížení či ke zvýšení důchodu. Výše všech důchodů zůstane stejná a všichni důchodci dostanou v roce 2025 celkem 12 důchodů, na tom se nic nemění.

Poplatek za výplatu důchodu

Výplata důchodu na bankovní účet je vždy bezplatná, důchod tedy dostáváte v plné výši. Stejně tak je bezplatná výplata v hotovosti přes Českou poštu, pokud vám byl důchod přiznán do konce roku 2009.

Důchody přiznané od roku 2010 a všechny nové důchody, které jsou vypláceny hotově, mají stanovený poplatek za doručení. V současné době činí poplatek 78 Kč a tato částka se odečítá přímo z důchodu ještě před výplatou. Vždy tedy dostanete již snížený důchod o tento poplatek.

Doba pobírání důchodu roste. Část lidí je v důchodu déle, než kolik za život odpracovali

Změny způsobu výplaty

Každý důchodce si může způsob zasílání důchodu kdykoliv bezplatně změnit.

Pokud máte nyní výplatu bezhotovostně na účet a chcete důchod dostávat v hotovosti, pošlete dopis na ČSSZ. Postačí vlastnoručně podepsaný dopis, ve kterém uvedete své rodné číslo a přesnou adresu trvalého bydliště. Případně můžete využít tiskopis Žádost o zrušení výplaty důchodu poukazem na účet (dostupný zde).

Pokud máte výplatu v hotovosti, můžete provést změnu na bezhotovostní výplatu následovně:

  • Pro zasílání důchodu na vlastní účet – Vyplňte tiskopis Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu (dostupný zde), vlastnoručně ho podepište a odevzdejte na kterékoliv pobočce ČSSZ nebo ho pošlete elektronicky.
  • Pro zasílání důchodu na účet manžela či manželky (nebo partnera či partnerky ve stejnopohlavním páru) – Vyplňte tiskopis Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice(dostupný zde) a potvrzený bankou ho odevzdejte na kterékoliv pobočce ČSSZ nebo pošlete elektronicky. V tiskopisu je uvedeno, že jde o účet manžela či manželky, ale využijte ho i v případě partnerství či registrovaného partnerství.

Výplata důchodu na účet jiné osoby je možná pouze v případě, že jde o zákonného zástupce nebo ustanoveného opatrovníka či zvláštního příjemce. Výplatu důchodu si tedy nemůžete zasílat například na účet dětí, vnoučat, druha či družky.

Více k tématu