Valorizace důchodů 2023: Kalkulačka zvýšení, doplatek a časté otázky k výplatě

Ministerstvo práce a sociálních věcí již zveřejnilo přesné parametry valorizace důchodů, která proběhne v lednu 2023. Připravili jsme pro vás užitečný přehled důležitých informací a také kalkulačku, ve které si můžete spočítat, jak přesně se zvýší váš důchod.

Foto: Adobe Stock
Seniorka přemýšlí o důchodu. (ilustrační foto)

Řádná valorizace v roce 2023 má již své parametry. „Od začátku příštího roku se opět zvýší všechny důchody, kromě starobních tedy i invalidní a pozůstalostní. Tentokrát půjde o řádnou valorizaci, což znamená, že se budou zvyšovat obě složky důchodů. O 140 korun dostanou přidáno všichni bez ohledu na to, kolik nyní pobírají. K tomu se zvedne i takzvaná procentní výměra, a to o 5,1 procenta,“ uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v tiskovém prohlášení.

Průměrný důchod se tak zvýší o 825 korun, ale individuálně bude mít každý důchodce jiné zvýšení důchodu. Například důchod ve výši 12 000 korun se zvýší o 554 korun a důchod ve výši 20 000 korun o 962 korun. Přesnou částku, jak se zvýší důchod právě vám, si můžete spočítat v naší kalkulačce valorizace.

Finální podobu valorizace schvaluje vláda formou vládního nařízení. Ministerstvo práce a sociálních věcí už ho vládě poslalo a ke schválení pravděpodobně dojde příští týden. Jde spíše o formalitu, která vychází ze zákona, takže se důchodci nemusí obávat, že by vláda chtěla něco změnit.

KALKULAČKA – Valorizace vašeho důchodu v roce 2023

Součástí lednové valorizace bude také jednorázový doplatek za část měsíce před výplatou. Jde o poměrnou část valorizace od 1. ledna do dne, který předchází výplatnímu dni důchodu. Důchodci tak v lednu dostanou desítky až stovky korun navíc.

Doplatek se vyplácí vždy jako samostatná částka, a to ve stejný den, kdy je vyplácen důchod. Důchodci tedy dostanou v lednu dvě částky, samotný důchod a zároveň doplatek.

Nejčastější otázky

Jako obvykle jsme pro vás připravili odpovědi na nejčastější otázky:

Musím o zvýšení důchodu žádat?

Nikoliv. Zákonná valorizace je automatická a důchod se vám zvýší bez nutnosti kontaktovat úřady. Česká správa sociálního zabezpečení vás sama informuje o nové výši vašeho důchodu prostřednictvím pravidelného oznámení o valorizaci.

Bude doplatek k valorizaci vyplacen automaticky?

Ano, o doplatek není nutné žádat. Bude vyplacen jako samostatná částka ve stejný den, jako je vyplácen důchod.

Týká se valorizace také důchodů přiznaných v lednu 2023?

Nikoliv. V lednu se valorizují pouze důchody přiznané v roce 2022. Pokud se chystáte odejít do důchodu v nejbližších měsících, zvažte, jestli pro vás bude výhodnější o důchod požádat už letos, nebo až v příštím roce. V tomto by vám měla poradit Česká správa sociálního zabezpečení, případně se můžete obrátit na experty zabývající se důchodovým poradenstvím.

Bude v lednu 2023 vyplaceno také výchovné za děti?

Ano. Výchovné 500 korun za každé vychované dítě se začíná vyplácet právě od ledna 2023 a podrobné informace k nárokům i žádostem jsme popsali v tomto článku.

Začalo podávání žádostí o výchovné k důchodu: ČSSZ zveřejnila postup a formuláře

Bude vyplacen jednorázový příspěvek kvůli velkému zdražování?

Pokud jde o plošný jednorázový příspěvek, není to pravděpodobné. Poslanci hnutí ANO sice prosazují příspěvek pro všechny důchodce 6 000 korun, ale vláda ho nepodpořila a je tak malá šance, že bude schválen. Mimořádný příspěvek ovšem dostane část chudších důchodců žijících v Jihočeském kraji.

Bude další mimořádná valorizace důchodů?

V současné době vývoj inflace naznačuje, že by v roce 2023 mohla proběhnout další mimořádná valorizace. Pokud souhrnná meziměsíční inflace přesáhne hranici 5 %, dojde k mimořádnému zvýšení po pěti měsících. Momentálně se sleduje vývoj od července 2022, protože inflace do června bude reflektována v řádné lednové valorizaci. Zatím souhrnná inflace činí 1,7 % (za červenec a srpen), a pokud bude trend pokračovat v dalších měsících, dá se očekávat mimořádná valorizace v průběhu jara nebo léta příštího roku. Přesnější odhady ale bude možné provést až během podzimu.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu