Rouškovné pro důchodce: Vše, co potřebujete vědět

Vláda oznámila, že důchodci kvůli stresu v době koronaviru dostanou speciální jednorázový příspěvek k důchodu, který je označen jako rouškovné. Podle již schváleného zákona to bude 5000 korun. Co zatím o rouškovném víme?

Zdroj: Pixabay
Senioři by mohli dostat vyšší důchody. (ilustrační foto)

Toto jsou informace k rouškovnému pro rok 2020. Aktuální informace o novém rouškovém pro rok 2021 najdete v tomto článku.

V lednu 2021 by se měly valorizovat důchody. V průměru se navýší o 5,8 procenta, tedy 839 korun, a dosáhnou na úroveň 15 336 korun. Kdo má důchod nižší, dostane přidáno méně, lidé s vyššími důchody budou mít více. O kolik se přesně zvýší důchod vám, si můžete spočítat v naší kalkulačce.

Vedle této valorizace, kterou ukládá zákon, dostanou důchodci také jednorázový příspěvek nazvaný rouškovné. Zde jsou všechny informace, které jsou o příspěvku pro důchodce zatím k dispozici (aktualizováno ke 14.12.2020):

O kolik peněz půjde?

Jednorázový příspěvek bude 5000 korun.

Komu bude rouškovné určeno?

Rouškovné dostanou všichni příjemci důchodů, tedy starobních, invalidních, sirotčích i vdovských (vdoveckých). Pokud někdo pobírá dva důchody, například starobní a vdovský, získá jen jeden příspěvek.

Příspěvek 5000 korun nedorazil? Maláčová má pro důchodce vzkaz

Kdy rouškovné dorazí?

Peníze by důchodci měli do 15.12., a to stejným způsobem, jako se dostávají důchody. Přesné termíny najdete zde.

Bude rouškovné jednorázové?

Ano, jde o jednorázový příspěvek ve výši 5000 korun.

Jak rouškovné ovlivní exekuce a příspěvky v hmotné nouzi?

Zákon je připraven tak, aby rouškovné nemohlo být postiženo exekucí. Také se nebude započítávat jako příjem pro účely stanovení nároku na sociální dávky, nikomu tak nebude krácen například příspěvek na bydlení nebo jiné dávky v hmotné nouzi.

Kdy bude o příspěvku definitivně jasno?

Rouškovné již bylo definitivně schváleno a podepsal ho i prezident republiky.

Náměstek Michal Pícl: Není pravda, že lidé nepracují a mají důchod z průměru

Kolik bude příspěvek pro důchodce stát?

Podle ministryně financí Aleny Schillerové by rouškovné ve výši 5000 korun stálo předběžně státní rozpočet 18 miliard korun.

Na co je rouškovné určeno?

Peníze by neměly být primárně na nákup roušek, přestože tomu tak politici v čele s ministryní Janou Maláčovou říkají. Premiér Andrej Babiš řekl, že by senioři tyto peníze mohli použít třeba na léky, čistění zubních kanálků nebo výdaje spojené s pejsky a jinými domácími mazlíčky.

Více k tématu