Rouškovné pro důchodce: Vše, co potřebujete vědět

Vláda oznámila, že senioři kvůli stresu v době koronaviru dostanou speciální příspěvek k důchodu, který je označen jako rouškovné. Podle posledních informací by to mělo být 5000 korun. Co zatím o rouškovném víme?

Zdroj: Pixabay
Senioři dostanou rouškovné. (ilustrační foto)

V lednu 2021 by se měly valorizovat důchody a podle dosavadních propočtů to vypadá, že půjde v průměru o 840 až 855 korun. Reálně to tedy znamená, že tuto částku dostanou lidé s důchodem 14 397 korun. Kdo má důchod nižší, dostane přidáno méně, lidé s vyššími důchody budou mít více.

Vedle této valorizace, kterou ukládá zákon, by měli senioři dostat také bonus nazvaný rouškovné. Zde jsou všechny informace, které jsou zatím k dispozici:

O kolik peněz půjde?

Bonus by měl být ve výši 5000 korun, shodli se na tom politici z vládní koalice.

Komu bude rouškovné určeno?

Podle návrhu, které předloží ministerstvo práce a sociálních věcí, by rouškovné měli dostat všichni příjemci důchodů, tedy starobních, invalidních, sirotčích i vdovských (vdoveckých). Pokud někdo pobírá dva důchody, například starobní a vdovský, získá jen jeden příspěvek.

Kdy rouškovné dorazí?

Peníze by senioři měli dostat během prosince a to stejným způsobem, jako se dostávají důchody.

Co vás trápí u valorizace: Proč se důchody nezvyšují všem stejně?

Bude rouškovné jednorázové?

Zatím není jasné, jestli půjde o jednorázový příspěvek, nebo se rozdělí do celého roku. Pokud tedy půjde o 6000 korun, dostanou ho senioři buď celý v prosinci, nebo po pětistovce každý měsíc v roce 2021. Návrh Maláčové ale počítá s jednorázovou výplatou.

Jak rouškovné ovlivní exekuce a příspěvky v hmotné nouzi?

Návrh je připraven tak, aby rouškovné nemohlo být postiženo exekucí. Také se nebude započítávat jako příjem pro účely stanovení nároku na sociální dávky, nikomu tak nebude krácen například příspěvek na bydlení nebo jiné dávky v hmotné nouzi.

Kdy bude o všem definitivně jasno?

Zatím jde o návrhy ministrů, o kterých se bude jednat. Nejprve vše musí projednat vláda, což se očekává ještě během srpna. Pak rouškovné ještě budou muset schválit poslanci, senátoři a podepsat prezident. To by mohlo proběhnout už v září a nejpozději během podzimu bude definitivně jasno.

Kolik to vše bude stát?

Podle ministryně financí Schillerové by rouškovné ve výši 6000 korun stálo předběžně státní rozpočet 18 miliard korun.

Dále doporučujeme