Nové rouškovné pro důchodce podpoří Zeman i Maláčová. Jaké jsou šance na prosazení?
Začínají se objevovat první hlasy podporující další mimořádný příspěvek pro důchodce. Zatím má vše své „ale“, takže o rouškovém pro rok 2021 nelze s jistotou hovořit. Na čem bude návrh a schválení záviset?
Ještě neuplynuly ani dva měsíce od vyplacení rouškovného 5000 korun v prosinci minulého roku a už se objevují myšlenky o podobné dávce pro rok 2021. Otevřeně o tom začala hovořit ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
„Co se týká zopakování rouškovného, my jsme říkali, že těch 5000 korun je mimořádný příspěvek pro starobní a invalidní důchodce a pro všechny, kdo čerpají pozůstalostní důchod. Je to kompenzace zvýšené inflace a také zvýšených nákladů kolem koronakrize. A pokud to bude potřeba i letos, tak ho ČSSD navrhne. Ale důležité je teď pro nás dotáhnout spravedlivou důchodovou reformu,“ uvedla Maláčová v pondělí na tiskové konferenci ČSSD.
Co může rouškovné ovlivnit
Podrobnější informace zatím neuvedla. Při úvahách lze nicméně vycházet z následujících předpokladů:
- Ministryně Maláčová naznačila, že rouškovné navrhne, pokud bude vysoká inflace a potrvají zvýšené náklady kolem koronaviru. V roce 2020 činila inflace 3,2 % a pro rok 2021 plánuje Česká národní banka inflaci kolem 2,2 %. Dá se očekávat, že zvýšené náklady s koronavirem u seniorů přetrvají, protože očkování má zatím pomalé tempo.
- Na podzim se konají volby do Sněmovny a lze předpokládat, že politické strany a hnutí se budou snažit získat přízeň seniorů. Rouškovné by tak mohly podpořit nejen současné vládní strany (ANO a ČSSD), ale také další, které mají mezi seniory část voličů.
- Valorizace pro rok 2022 bude pravděpodobně nižší, než letos. Počítá se totiž nejen z inflace, ale také z růstu reálných mezd. Mzdy letos ovšem příliš neporostou, a to vzhledem k nepříznivé ekonomické situaci i proto, že byla zrušena superhrubá mzda. Zaměstnanci si tak fakticky polepší i bez navyšování platů a zaměstnavatelé k dalšímu zvyšování nebudou mít důvod. (Naopak, objevují se první obavy, že mzdy se naopak budou snižovat.) Je tedy možné, že politici budou chtít nízkou valorizaci kompenzovat rouškovným.
Tyto tři předpoklady naznačují, že návrh a schválení rouškovného číslo 2 je reálné, zatím na to ale nelze spoléhat. Jasněji by mělo být během jara a léta, kdy budeme znát letošní dopady koronaviru a také předvolební kampaň přejde v takzvanou „horkou fázi“. Volby totiž proběhnou už 8. a 9. října.
Zeman by rouškovné nevetoval
Proti schválení nového rouškovného by nebyl ani prezident Miloš Zeman. A byť ho aktivně přímo neprosazuje, návrh zákona by nevetoval. „Když to někdo navrhne, nebudu proti, ale sám to doporučovat nebudu,“ uvedl v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech. Dodal ovšem, že mnohem důležitější je pro něj pravidelná valorizace důchodů.
„Pro mě je daleko důležitější, aby důchodci měli důstojnou valorizaci. To teď bude asi o 800 korun měsíčně. Vzpomeňte si na nedůstojnou valorizaci, která jeden rok byla 45 korun měsíčně. Tedy jednorázové dávky dokážu pochopit v nějaké kritické situaci, jako je pandemie, ale přál bych si , aby tady bylo důstojné zavedení valorizačního systému. A těch 800 korun měsíčně – pronásobte si to 12 a dostanete daleko vyšší částku než 5000,“ uvedl prezident Zeman.
Nutno ovšem podotknout, že prezident zmínil pouze průměrnou valorizaci, na kterou nedosáhne bezmála milion seniorů s důchodem nižším než 14000 korun. V Česku je navíc podle statistické důchodové ročenky téměř 60000 seniorů s důchodem nižším než 8000 korun, jejichž valorizace v roce 2021 činí méně než polovinu zmíněného průměru. Součet jejich roční valorizace je tedy nižší než 5000 korun.