Přehled a rady: Kdo může odejít do důchodu v roce 2022

Během roku 2022 mohou odejít do důchodu desítky tisíc lidí. Podívejte se na přehled ročníků, které mohou o důchod požádat.

Foto: Adobe Stock
Muž přemýšlí o odchodu do důchodu. (ilustrační foto)

Důchodový věk je sice momentálně zastropován na 65 letech, ale ještě několik let budou lidé do důchodu odcházet v dřívějším věku. Pro ženy i muže zatím stále platí odlišná pravidla věku, postupně ale dochází ke sjednocování. Například ženy bez dětí už dnes mají stejný důchodový věk jako muži a brzy budou následovat ženy s jedním nebo dvěma dětmi.

Během roku 2022 dosáhnou řádného důchodového věku následující ročníky mužů a žen:

Muži

  • Ročník 1958 – muži narození v březnu až prosinci

Ženy bez dětí

  • Ročník 1958 – ženy narozené v březnu až prosinci

Ženy s dětmi

  • Ročník 1959 – Všechny ženy s jedním dítětem narozené v lednu až říjnu
  • Ročník 1960 – Všechny ženy se dvěma dětmi narozené v lednu až říjnu
  • Ročník 1961 – Všechny ženy se třemi nebo čtyřmi dětmi narozené v lednu až říjnu
  • Ročník 1962 – Všechny ženy se pěti a více dětmi narozené v lednu až říjnu

O důchod samozřejmě může požádat i kdokoliv starší, kdo již dříve dosáhl důchodového věku, ale doposud pracoval. A do předčasného důchodu mohou odejít také mladší lidé, je ale nutné zároveň splnit následující podmínky:

  • Pokud je váš řádný důchodový věk nižší než 63 let, můžete odejít do předčasného důchodu až o 3 roky dříve. Jinými slovy, pokud máte jít do důchodu v 62 letech, můžete odejít v 59 letech.
  • Pokud je váš řádný důchodový věk vyšší než 63 let, můžete odejít do předčasného důchodu až o 5 let dříve, nejdříve však v 60 letech.

Při úvahách o předčasném důchodu je nutné myslet na určitá omezení, která s ním souvisejí. Předně jde o doživotní finanční krácení důchodu a omezeny jsou také možné přivýdělky. Více o všech omezeních a podmínkách píšeme v tomto článku.

Nepravdy a nepřesnosti, kterým lidé stále věří: Při žádosti o důchod se mohou vymstít

Rady k žádosti o důchod

O starobní důchod je možné požádat až čtyři měsíce před dosažením důchodového věku, a to osobně na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení. O důchod je dobré žádat s předstihem, protože samotné zpracování žádosti a přiznání důchodu trvá několik týdnů. Aby vám tedy začal chodit důchod plynule po konci v práci, je vhodné požádat o dva až tři měsíce dopředu. Návod, jak o důchod požádat, si můžete přečíst v tomto článku.

Mnoho budoucích důchodců, kteří budou o důchod žádat v roce 2022, se zajímá, jestli se jich bude týkat plánovaná mimořádná valorizace důchodů, která by podle předběžných odhadů měla proběhnout v létě.

Osekávání, zaokrouhlování i pevné cykly: Nepříjemná pravidla, která ovlivní váš důchod

V tomto případě není nutné se obávat, že byste o mimořádnou valorizaci přišli. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že automaticky se budou valorizovat i všechny důchody přiznané po termínu mimořádné valorizace.

„Nařízení vlády stanoví, že se procentní výměry důchodů zvyšují o tolik procent, kolik činil růst cen v měsíci, kdy byla podmínka pro zvýšení důchodů v mimořádném termínu splněna. O stejné procento budou zvýšeny i procentní výměry důchodů přiznaných ve zbytku roku 2022, tedy po měsíci, v němž k mimořádné valorizaci dojde,“ konstatovalo ministerstvo. Není tedy nutné plánovat žádost o důchodu před datem očekávané mimořádné valorizace.

Při plánování odchodu do důchodu si každopádně pohlídejte, abyste měli evidovaný celý uzavřený rok důchodového pojištění. Pokud byste například měli evidováno 40 let a 355 dnů, započítá se vám pouze 40 let a zbylých 355 dnů vám „propadne“. Zbytečně byste tak měli důchod nižší až o několik stokorun. Více o tomto zaokrouhlování píšeme v tomto článku.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu