Tři jednoduché triky, jak můžete získat vyšší důchod
Počítání starobního důchodu je tak trochu alchymie, ale pokud jste pozorní a pečliví, můžete ho mít vyšší než ostatní. Důležitou roli totiž hraje každý den práce i každý zapomenutý doklad, který vám může zvýšit důchod o stovky korun měsíčně.
Možná vás to překvapí, ale odchod do důchodu přesně v den, kdy dosáhnete důchodového věku, je výhodný jen pro 8 % lidí. Upozorňuje na to Pojistně-matematická zpráva o důchodovém pojištění, kterou v roce 2014 vydalo ministerstvo práce a sociálních věcí. A protože se pravidla výpočtu důchodu od té doby nezměnila, platí to i v současné době.
„Současné nastavení krácení resp. navyšování starobních důchodů dává jasnou možnost flexibility v možnosti volby okamžiku odchodu do starobního důchodu,“ konstatuje zpráva ministerstva. A v podstatě tak říká, že když budete o správném důchodovém datu více přemýšlet, může se vám to finančně vyplatit.
Co tedy můžete udělat, abyste měli budoucí důchod co nejvyšší?
1. Důchod si správně načasujte
Každý důchod se počítá z takzvaného výpočtového základu, což je takový „koš“ vašich celoživotních výdělků. A čím déle pracujete, tím více peněz z tohoto výpočtového základu se vám počítá do důchodu.
Platí přitom jedno klíčové pravidlo, podle kterého se při započítávání odpracovaných let bere v potaz vždy celý rok (365 dnů), a to bez výjimky. Za každý rok se vám důchod vždy o něco zvýší (konkrétně jde o 1,5 % takzvaného výpočtového základu). Pokud vám ale do celého roku chybí třeba pár týdnů nebo dokonce dnů, připravíte se o část odpracovaných let, na což upozorňuje i zmíněná zpráva ministerstva.
Takže když máte odpracováno 39 let a 350 dnů, bere se to, jako byste pracovali pouze 39 let, a 350 dnů vám bez náhrady propadne a výsledkem bude zbytečně nižší důchod. Budete-li ovšem pracovat o něco déle, aby se vám tato doba „zaokrouhlila“ na celé roky, zvýší se vám důchod o několik desítek až stovek korun. Tuto dobu můžete získat i tím, že se přihlásíte na úřad práce, detailně jsme o tom psali v tomto článku.
2. Pracujte déle
Takzvané přesluhování nebo práce „na procenta“, tedy pracování i po dosažení důchodového věku, je zdaleka nejvýhodnějším „nástrojem“, který můžete pro zvýšení důchodu využít. A nemusíte pracovat roky, abyste to v důchodové částce pocítili, stačí pár měsíců navíc.
Pokud si zatím nepožádáte o vyplácení důchodu, za každých 90 dnů práce navíc se vám důchod zvýší o další 1,5 % výpočtového základu. V podstatě je to takový bonus za práci navíc. Takže pokud budete například pracovat půl roku navíc (180 dnů), budete mít důchod vyšší až o několik stovek korun.
TIP: Chcete vyšší důchod? Řešením může být také Renta z nemovitosti. Požádejte o nezávaznou a bezplatnou kalkulaci prostřednictvím formuláře Získejte kalkulaci Renty. Formulář je umístěn na této stránce.
3. Doložte „zapomenutá“ studia a brigády
Málokdo si uvědomuje, že do důchodu se mohou počítat také nedokončená studia před rokem 2010. Každý měsíc studia přitom může hrát roli a zvýší vám důchod.
„Platí, že náhradní dobou pojištění je příprava na budoucí povolání studiem na SŠ, VOŠ nebo VŠ, které proběhlo do 31. 12. 2009. Jediným limitem je, že je možno hodnotit nejvýše prvních 6 let tohoto studia po dosažení věku 18 let. Nerozlišuje se také, zda studium bylo ukončeno řádně, nebo bylo nedokončené,“ uvedla pro České důchody Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
K prokázání nedokončeného studia je třeba doložit doklady prokazující délku jeho trvání, zejména potvrzení školy o době studia, vysvědčení z jednotlivých ročníků nebo výkaz o studiu (index).
A podobně se do důchodu počítají brigády nebo přivýdělky, které jste absolvovali kdykoliv po 15. roce životě, tedy i v průběhu střední nebo vysoké školy. Pokud šlo o klasické smluvní brigády, třeba takzvaně na dohodu, a odvádělo se z nich sociální pojištění, bude se vám vše počítat do důchodu. Mnoho lidí takto může získat celé roky práce.
Je ale nutné si ohlídat, jestli o těchto brigádách ČSSZ ví. A v případě, že je nemáte v důchodových záznamech, dohledejte si jakýkoliv dokument – smlouvu, výplatní pásku či docházkový list. Jestli se vám brigády počítají, zjistíte i z informativního osobního listu důchodového pojištění, o který si můžete zažádat.