Kdo může odejít do důchodu v roce 2024: Přehled a rady pro zájemce

Během roku 2024 získají nárok na řádný i předčasný důchod desítky tisíc lidí. Část z nich už požádala o předčasný důchod v loňském roce před zpřísněním podmínek, další ale chtějí plánují podat žádost až nyní. Podívejte se na přehled ročníků, které dosáhnou důchodového věku.

Foto: Adobe Stock
Muž přemýšlí o odchodu do důchodu. (ilustrační foto)

Důchodový věk je momentálně zastropován na 65 letech a vláda v rámci důchodové reformy plánuje i růst nad tuto hranici, zatím ale stále lidé odcházejí do důchodu dříve. Pro muže i bezdětné ženy už byl důchodový věk sjednocen, ženy s dětmi zatím ještě stále mají garantováno jeho snížení.

Výhoda dřívějšího věku v dohledné době zmizí také ženám s jedním dítětem, věk se s muži začne sjednocovat od poloviny roku 2026. Ženy se dvěma dětmi zažijí zlom od roku 2031.

Kdo letos získá nárok

Během roku 2024 dosáhnou nebo již dosáhli důchodového věku následující ročníky mužů a žen:

Muži

  • Ročník 1960 – Muži narození od ledna do konce října.

Ženy bez dětí

  • Ročník 1960 – Ženy narozené od ledna do konce října.

Ženy s dětmi

  • Ročník 1960 – Ženy s 1 dítětem narozené od května do prosince
  • Ročník 1961 – Ženy se 2 dětmi narozené od května do prosince
  • Ročník 1962 – Ženy se 3 a 4 dětmi narozené od května do prosince
  • Ročník 1963 – ženy s 5 a více dětmi narozené od května do prosince

O důchod také mohou požádat lidé, kteří již získali nebo letos získají nárok na předčasný důchod. Je nutné mít na paměti, že od října 2023 platí přísnější podmínky pro získaní předčasného důchodu, nově je možné o něj žádat nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku (předtím to bylo až 5 let).

Specifickou výhodu mají také lidé pracující v záchranářské profesi nebo jako podnikoví hasiči. Podmínkou je, že musí mít odpracovaný minimální počet směn. Konkrétně při odpracování 4400 směn se jim sníží důchodový věk o 30 měsíců (2,5 roku), poté se za každých dalších 74 odpracovaných směn snižuje věk o 1 měsíc.

Pokud jste se v přehledu nenašli, tak v roce 2024 o důchod můžete žádat jen v případě, že jste důchodového věku dosáhli již loni nebo dříve, a tedy takzvaně přesluhujete. Pro vás ostatní jsme připravili dvě kalkulačky, pomocí kterých si můžete spočítat, kdy nároku na důchod dosáhnete a kolik dnů vám ještě zbývá:

Chystáte-li se letos do důchodu, je dobré si žádost o důchod dobře naplánovat. Většina lidí odchází do důchodu hned v den, kdy získají nárok, to ale většinou není výhodné.

Ředitel ČSSZ František Boháček radí s žádostí o důchod: Doklady o dětech, studiu i vojně urychlí vyřizování

Volba data přiznání důchodu

Důvodem je skutečnost, že při výpočtu důchodu se zohledňují jen celé roky pojištění. Může pak nastat situace, kdy má někdo například 42 let a 350 dnů pojištění, ale do důchodu se mu započítá jen 42 let. Pokud by ale pracoval o 2 až 3 týdny déle (nebo byl na úřadu práce), získá další rok pojištění, a tedy i o něco vyšší důchod.

V případě předčasných důchodů zase nastává jiný problém. Po zpřísnění pravidel je možné o něj požádat přesně 3 roky před řádným důchodovým věkem, ale to se nevyplatí kvůli 90denním cyklům krácení. Krácení totiž probíhá za každý i započatý cyklus předčasnosti, a v případě 3 let jde o 13 započatých 90denních cyklů. Přitom stačí počkat opět 2 až 3 týdny a poté půjde jen o 12 cyklů předčasnosti. A podobných situací lze najít více.

Je proto dobré mít na paměti, že datum přiznání důchodu si můžete zvolit sami a nemusí se shodovat s datem podání žádosti. A když vám přijde rozhodnutí o přiznání důchodu, z něhož vyplyne, že vámi zvolené datum přiznání není úplně vhodné a máte kvůli němu nižší důchod, můžete do 30 dnů od doručení rozhodnutí požádat o změnu data přiznání.

Je také užitečné zmínit, že o důchod můžete požádat s předstihem až 4 měsíce před zvažovaným datem přiznání důchodu. Není tedy nutné čekat až na okamžik, kdy dosáhnete potřebného věku, naopak je to spíše nepraktické. Na vyřízení žádosti má totiž ČSSZ až 90 dnů a samotný důchod pak může začít chodit ještě o pár týdnů později. Na to je důležité myslet, protože se snadno může stát, že skončíte v práci, přijde vám poslední výplata a pak dočasně zůstanete bez peněz. Když ale podáte žádost dříve, konec v práci a výplata důchodu pak může plynule navázat.

TIP: Podrobný postup, jak v roce 2024 požádat o důchod, si můžete přečíst v tomto článku. Věci, které v rámci přípravy na důchod můžete udělat už nyní, jsou popsány zde.

Foto: Adobe Stock

Do důchodu bez nemilých překvapení

349  včetně DPH

Více informací

Více k tématu