Úmrtí důchodce: Kdy končí výplata důchodu, vracení peněz a rady pro pozůstalé
Při úmrtí důchodce se ukončuje výplata důchodu. Pokud se úřad o úmrtí nedozví včas, může vzniknout přeplatek, který musí pozůstalí vrátit. Přinášíme rady, co řešit a jak vše zvládnout bez komplikací.

Úmrtí životního partnera či partnerky, případně blízké osoby v rodině, je bezpochyby bolestnou událostí. Pokud zemřelý pobíral starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchod, je vedle zařizování záležitostí spojených s úmrtím a pohřbem nutné myslet také na povinnosti spojené s ukončením výplaty důchodu.
Standardně platí, že si úřady informaci o úmrtí důchodce předají, ne vždy je ale tento proces dostatečně rychlý. Proto může dojít i k vyplacení nové splátky důchodu, na kterou již zemřelá osoba nemá nárok, a pak se důchod vrací.
Při stanovení nároku na výplatu či přeplatku hraje roli datum úmrtí a také úřad, který důchod vyplácí.
Úřad, který důchod vyplácí
Pro pozůstalé je důležité nejprve zjistit, který úřad důchod vyplácí. Podle toho se pak totiž určuje rozhodný den, kdy ještě vyplacený důchod náleží, či nenáleží. Důchody vyplácejí čtyři úřady:
- Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) – Vyplácí takzvané civilní důchody, které se týkají většiny lidí. V současné době vyplácí také důchody pro příslušníky Celní správy ČR, ale od 1. září 2025 přechází tato výplata pod Ministerstvo vnitra.
- Ministerstvo obrany – Vyplácí důchody pro vojáky z povolání, tedy profesionální vojáky, kteří sloužili v armádě.
- Ministerstvo vnitra – Vyplácí důchody pro příslušníky Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace a osoby, kterým je poskytována zvláštní ochrana a pomoc na základě zvláštního právního předpisu, a to i po ukončení poskytování zvláštní ochrany. (Od 1. září 2025 také důchody příslušníků Celní správy ČR.)
- Ministerstvo spravedlnosti – vyplácí důchody pro příslušníky Vězeňské služby České republiky.
Informaci o tom, kdo jde plátcem důchodu, zjistíte buď z bankovního účtu, kde důchod přichází, nebo z poštovní poukázky, kterou proplácí Česká pošta.
Nahlášení úmrtí důchodce
V současné době není stanovena povinnost pozůstalých hlásit úmrtí důchodce, protože příslušná matrika tuto informaci ČSSZ nebo ministerstvu předá. Tento krok ale může trvat i několik týdnů a například některá ministerstva dostávají tuto informaci jen jednou měsíčně.
Je proto vhodné datum úmrtí důchodce nahlásit co nejdříve, jednotlivé úřady to dokonce doporučují. V opačném případě totiž může dojít k výplatě důchodu, na který již není nárok, a to pak může přinést zbytečné komplikace.
Důchody vyplácené ČSSZ
Důchody vyplácené Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) se v současné době vyplácí dopředu na takzvaný klouzavý měsíc a rozhodující je v tomto ohledu výplatní den. Když je například důchod vyplácen 10. den v měsíci, náleží vždy na období od 10. dne aktuálního měsíce do 9. dne následujícího měsíce.
Pokud se důchodce dožije svého výplatního dne, vznikne nárok na celý důchod a nedochází k žádnému krácení. V případě, že se důchodce výplatního termínu nedožije, a to klidně o jediný den, další důchod již nenáleží. Důchod vždy zaniká v den úmrtí. Ukazuje to i následující příklad:
Pan Josef má výplatní den 10. den v měsíci. Pokud například zemře 10. září, má nárok na výplatu celého důchodu, i když se v aktuálním výplatním období dožil pouze jediného dne. Pokud zemře 9. září, nárok na další důchod mu již nevznikne. A pokud mu bude náhodou 10. září vyplacen, bude nutné ho vrátit.
Důchody vyplácené ministerstvy
Důchody příslušníků ozbrojených a bezpečnostních složek mají odlišná pravidla než civilní důchody. Vždy jsou vypláceny na aktuální kalendářní měsíc, výplatní období je tedy stanoveno od prvního do posledního dne daného měsíce. Toto shodně platí pro všechny příslušníky, tedy pro všechny důchody, které vyplácejí Ministerstvo obrany, Ministerstvo vnitra a Ministerstvo spravedlnosti.
Pokud se důchodce dožil alespoň prvního dne nového měsíce, vznikne nárok na celý důchod, a to bez ohledu na výplatní den. Nedochází také k žádnému krácení. V případě, že se důchodce nového měsíce nedožil, a to klidně o jediný den, další důchod již nenáleží. Situaci ilustruje i následující příklad:
Pan Miroslav zemře 1. září. Vznikne mu nárok na celý důchod za měsíc září a ten mu bude vyplacen v jeho termínu. Totéž by platilo i v případě, že by zemřel kterýkoliv další den až do konce září. V případě, že by mu ministerstvo důchod vyplatilo a on zemřel hned následující den, nic se na tom nezmění a celý důchod zůstane. Nárok na důchod za říjen už pan Miroslav nezíská, a pokud bude náhodou vyplacen, bude nutné ho vrátit.
Jak se řeší přeplatek důchodu
Pokud ČSSZ nebo ministerstvo zatím nemá informaci o úmrtí, případně ji nestihne zpracovat, může dojít i k výplatě důchodu, na který není nárok. Pokud se tak stane, je vždy nutné důchod vrátit.
Postupy vrácení jsou stejné pro všechny důchody, ať už jsou vypláceny kterýmkoliv úřadem:
1. Bezhotovostní výplata důchodu na účet
Pokud důchod chodí na bankovní účet, ČSSZ nebo ministerstvo si přímo u banky vyžádají vrácení důchodu a banka tak automaticky učiní. V případě, že na účtu není dostatek peněz, bude přeplatek vyžadován od disponenta účtu.
Když není disponent stanoven, pak přeplatek vrací manžel či manželka (pokud jim vznikl nárok na vdovecký či vdovský důchod), případně dále pak děti nebo rodiče, kteří žili ve společné domácnosti. Pokud nikdo takový není, přechází dluh do dědického řízení.
2. Výplata důchodu na účet manžela či manželky
V některých případech si manželé nechávají posílat důchod na jeden účet. Pokud přeplatek dorazí na účet pozůstalého manžela či manželky, tak si ČSSZ nebo ministerstvo vyžádá vrácení platby. V případě, že to kvůli nedostatku peněz na účtu není možné, bude ČSSZ nebo ministerstvo peníze žádat po manželovi či manželce.
3. Výplata důchodu v hotovosti přes poštu
Důchod na poště si zpravidla vyzvedává důchodce osobně na své jméno, takže k přeplatku by za běžných okolností dojít nemělo. Pokud již byl důchod odeslán a pošta ho zatím nevyplatila, tak si ČSSZ nebo ministerstvo peníze od pošty vyžádají zpátky.
Někdy se ale stává, že si manželé přebírají důchod vzájemně, ať už přímo na pobočce, nebo jim ho doma předává pošťák. V takovém případě je pak nutné přeplatek vrátit.
Co dělat, když si nejste jisti
Úmrtí manžela či manželka je vždy velmi stresující situace a je s tím spojena řada zařizování. Může se tak stát, že vám dorazí na účet (nebo převezmete v hotovosti) důchod, na který již zemřelý nemá nárok. Je klidně možné, že se to stane ve zmatku a hned si to neuvědomíte. Nebo si důchodu na účtu všimnete až po několika dnech. Nic se neděje a nemusíte panikařit.
Pokud si nejste jisti, jestli manžel či manželka měli nárok na vyplacený důchod, zeptejte se na ČSSZ nebo u ministerstva, které důchod vyplácelo. V každém případě je vždy dobré co nejdříve úřadu nahlásit datum úmrtí, a zeptat se můžete při této příležitosti. V případě, že byl důchod neoprávněně vyplacen na účet, ponechte tam peníze a banka je sama pošle zpátky. Jestli jste důchod převzali v hotovosti, domluvte se s úřadem na způsobu vrácení. V případě, že tak neučiníte vy, tak se vám úřad po čase stejně sám ozve a bude žádat vrácení peněz.
Nepokoušejte se peníze schovat či přeposlat na jiný účet. Případný přeplatek důchodu neutajíte, ČSSZ nebo ministerstvo se dříve nebo později od matriky dozví datum úmrtí manžela či manželky a spočítají si, jestli nebyl vyplacen důchod navíc. Pokud byste důchod nevrátili, šlo by o neoprávněné obohacení, které je v rozporu se zákonem.
Důležité: Pokud vám na účet chodí důchod kohokoliv jiného, případně máte disponentní práva k účtu zemřelého, padá veškerá odpovědnost týkající se případných přeplatků důchodu výhradně na vás.
Nepřevzetí důchodu
Nastat může i situace, kdy má důchodce na výplatu nárok, ale z nějakého důvodu si důchod nepřevezme. Stává se to třeba v případě, že je delší dobu v nemocnici, nemůže si osobně dojít na poštu a potom nečekaně zemře.
Nepřevzatá splátka důchodu, na který vznikl nárok, je takzvaným nedoplatkem, který přechází postupně na manžela nebo manželku a vlastní nebo osvojené děti. Pokud neexistuje žádná z uvedených osob, stává se nedoplatek předmětem dědictví. Konečný dědic poté musí ČSSZ nebo příslušné ministerstvo požádat o vyplacení zděděného důchodu a doložit kopii pravomocného usnesení o výsledku dědictví.
Žádost o vdovský či vdovecký důchod
Pokud vám zemře manžel či manželka, případně partner či partnerka ve stejnopohlavním (registrovaném) partnerství, může vám vzniknout nárok na vdovský či vdovecký důchod. Podmínky vzniku nároku detailně popisuje tento článek.
Vdovci či vdovy (či pozůstalí partneři) standardně žádají o důchod na ČSSZ. V případě pozůstalých po příslušnících ozbrojených a bezpečnostních složek se žádá o důchod u příslušných ministerstev. Je ale možné podat žádost i na pobočce ČSSZ a ta ji pak odpovědnému ministerstvu předá.