Vdovský a vdovecký důchod v roce 2025: Nárok, podmínky a výpočet

Vdovský nebo vdovecký důchod je finanční podpora pro ty, kterým zemře manžel, manželka nebo partner a partnerka ve stejnopohlavním páru. Pro jeho přiznání musí být splněny určité podmínky a v základu se vyplácí jeden rok. V článku popisujeme pravidla i výpočet.

Foto: Adobe Stock
Seniorce zemřel manžel. (ilustrační foto)

Úmrtí životního partnera či partnerky je smutné, náročné a nepříjemné, proto se stát snaží alespoň o částečnou kompenzaci v podobě pozůstalostního důchodu. Nárok na vdovský nebo vdovecký důchod nevzniká automaticky, je nutné, aby zesnulý splňoval podmínky důchodového pojištění. Rovněž je nutné, aby bylo uzavřeno manželství nebo partnerství.

Nárok na vdovský/vdovecký důchod má:

  • Manžel a manželka.
  • Partner a partnerka ve stejnopohlavním páru.
  • Registrovaný partner a partnerka ve stejnopohlavním páru.

Vdovský a vdovecký důchod mají zcela stejné podmínky, jde jen o odlišné pojmenování pro muže a ženy. V další části už hovoříme pouze o vdovském důchodu, totéž ale platí i pro vdovecký důchod. Podmínky jsou také stejné pro manželství i partnerství, takže pokud je zmíněno pouze manželství, totéž se týká i partnerství.

Podmínky nároku

Aby byl vdovský důchod přiznán, je nutné, aby před úmrtím bylo uzavřeno manželství či partnerství. Pokud pár není sezdaný, vdovský důchod se nepřiznává. Rovněž pokud bylo manželství rozvedeno, nárok na vdovský důchod bývalému partnerovi nenáleží.

Dále je nutné následující:

  • Aby manžel či partner pobíral invalidní nebo starobní důchod.
  • Pokud důchod nepobírá, je nutné, aby splňoval podmínky pro nárok na invalidní nebo starobní důchod. To v podstatě znamená, aby měl minimální doby důchodového pojištění pro získání důchodu.
  • Získání potřebné doby pojištění není nutné, pokud manžel či partner zemřel následkem pracovního úrazu.

Možnosti pro obnovení

Vdovský důchod se standardně vyplácí jeden rok. Výplata se může prodlužit, pokud pozůstalý nebo pozůstalá splňuje jednu z následujících podmínek:

  • Pečuje o nezaopatřené dítě nebo dítě, které je závislé na pomoci ve stupni II, III nebo IV.
  • Pečuje o své rodiče nebo rodiče zemřelého, kteří žijí ve stejné domácnosti a jsou závislí na pomoci ve stupni II, III nebo IV.
  • Pobírá invalidní důchod třetího stupně.
  • Dosáhne důchodového věku. Nebo důchodového věku muže stejného data narození sníženého o 4 roky. (Využije se ten, který je nižší.)

Pokud uběhne jeden rok a žádná podmínka není splněna, vdovský důchod skončí. Jestliže ale do 5 let některá z těchto podmínek opět nastane, dojde k obnovení výplaty důchodu, a to po celou dobu, kdy tato situace trvá. Je ovšem nutné o to požádat.

Nárok na výplatu vdovského důchodu vždy zaniká v okamžiku uzavření nového manželství nebo partnerství.

Pro lepší vysvětlení se podívejte na následující příklady:

Petra má 36 let a při autonehodě jí zemřel manžel. Stará se o dvě malé děti, takže vdovský důchod bude pobírat až do té doby, než obě děti budou studovat, nejdéle však do jejich 26 let.

Andrej má 58 let a právě mu zemřela manželka. Vdovecký důchod bude pobírat 1 rok. Nárok na starobní důchod má v 64 letech a 10 měsících, takže v 60 letech a 10 měsících splní věkovou podmínku pro obnovu výplaty vdoveckého důchodu, a navíc je to za méně než 5 let. V okamžiku, kdy tohoto věku dosáhne, se mu vdovecký důchod obnoví a bude ho už pobírat do konce života, pokud se znovu neožení.

Helena a Pavel byli manželé a oba už byli ve starobním důchodu. Pan Pavel zemřel na rakovinu, takže paní Helena bude již natrvalo pobírat vdovský důchod.

Konec výplaty důchodu při úmrtí: Úředníci ČSSZ popsali rozhodný den i vrácení peněz

Jak se počítá vdovský důchod

Výši vdovského nebo vdoveckého důchodu ovlivňuje délka získaného důchodového pojištění a výše výdělků u zemřelé osoby. V podstatě se vychází z důchodu, který zemřelá osoba pobírala nebo by na něj měla nárok. Stanovuje se následovně:

  • Základní výměra vdovského důchodu činí 4 660 Kč a je stejná jako u všech ostatních důchodů.
  • Procentní výměra činí 50 % procentní výměry, kterou pobírala zemřelá osoba. Pokud žádný důchod nepobírala, je to 50 % procentní výměry důchodu, na který by měla nárok k datu úmrtí. (Pokud zemřelý nepobíral starobní důchod a neměl na něj nárok, vždy se výpočet provádí z invalidního důchodu třetího stupně.)

Pokud pozůstalý nebo pozůstalá pobírá již vlastní invalidní nebo starobní důchod, dochází k takzvanému souběhu důchodů. Neznamená to ale prostý součet obou důchodů, jak se někteří mylně domnívají. Výpočet souběhu vždy vypadá následovně:

  1. Základní výměra důchodu náleží vždy pouze jednou a ta zůstane v plné výši.
  2. Následně se porovná procentní výměra stávajícího důchodu, který již vdova nebo vdovec pobírá, a 50 % procentní výměry důchodu zemřelého, který pobíral nebo by na něj měl nárok. Ta vyšší částka zůstane v plné výši.
  3. Nižší částka, tedy ta nižší (již krácená) procentní výměra, se pak sníží opět na 50 % a přičte se k důchodu.
  4. Celkem tedy bude důchod tvořen následovně: základní výměra, celá vyšší procentní výměra a 50 % snížené procentní výměry (fakticky tedy 25 % původní procentní výměry zemřelého).

Podívejte se na následující příklady:

Tadeáš a Vratislav byli partneři a měli uzavřené partnerství. Oba pobírali starobní důchod, Tadeáš ve výši 20 000 Kč a Vratislav ve výši 25 000 Kč. Tadeáš zemřel, takže Vratislav získal nárok na vdovecký důchod, který mu je vyplácen v souběhu s jeho starobním důchodem. Procentní výměra důchodu Vratislava činí 20 340 Kč (25 000 minus 4 660) a porovná se 50 % procentní výměry Tadeáše, což činí 7 670 Kč. To je méně, takže Vratislavovi zůstal jeho starobní důchod v plné výši a k tomu se přičetla polovina snížené procentní výměry Tadeáše. Bude tedy pobírat 28 835 Kč.

Jana a Dan byli manželé, ona měla 45 let, on 48 let. Jana zemřela na nemoc, takže Dan má nárok na vdovecký důchod. Z dob důchodového pojištění a výdělků se vypočítá, že Jana by měla v den úmrtí nárok na invalidní důchod třetího stupně ve výši 17 000 Kč. Procentní výměra by činila 12 340 Kč a ta se zkrátí na 50 %, tedy na 6 170 Kč. Na to bude mít nárok Dan. Jeho vdovecký důchod se bude skládat ze základní výměry a přidělené procentní výměry, celkem tedy bude pobírat 10 830 Kč.

Majetek nebo důchod může zdědit i stát, lidé dělají chyby v závětích

Žádost o vdovský důchod

Žádost o důchod je možné podat osobně na kterékoliv okresní pobočce České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) nebo elektronicky prostřednictvím služby Žádost o důchod online. K osobní žádosti budete potřebovat:

  • Občanský průkaz nebo pas k osobní žádosti na pobočce. (Při žádosti přes internet se totožnost ověřuje přes datovou schránku nebo bankovní identitu.)
  • Úmrtní list manžela nebo partnera.
  • Oddací list. (Pokud může ČSSZ manželství nebo partnerství ověřit v evidenci obyvatel, není potřeba.)
  • Pokud zemřelý ještě neměl přiznaný žádný důchod a má v důchodové evidenci nějaké mezery, je možné v rámci žádosti doložit i případné doklady k doplnění dob důchodového pojištění.
  • Vyplněný tiskopis pro zasílání důchodu na bankovní účet, pokud chcete bezhotovostní výplatu důchodu.

Po podání žádosti má ČSSZ lhůtu 90 dnů pro vyřízení. Následně vám dorazí písemné rozhodnutí o přiznání vdovského důchodu, ve kterém bude uvedeno, jak vysoký důchod vám byl přiznán a kdy se vám začne vyplácet.

Výplata vdovského či vdoveckého důchodu nemá žádné omezení týkající se práce nebo podpory v nezaměstnanosti z úřadu práce, je vyplácen po celou dobu, kdy nárok trvá.

Více k tématu