Jak se připravit na dlouhé stáří: Nepodceňujte prohlídky, pečujte o přátelství i finance
Češi si přejí dožít se 93 let, ale na dlouhý život dobře připraveni nejsou. Lepší péče o zdraví, přátelské vztahy nebo i malá změna ve finančním zajištění může mít velmi pozitivní efekt na spokojenost a kvalitu života ve vyšším věku. Čím dříve se začnete připravovat na stáří, tím snazší to bude.
NN pojišťovna pořádala kulatý stůl na téma Češi a dlouhý život: jak se ho dožít a jak si ho užít. Opíral se o průzkum, který se tázal téměř 12 tisíc respondentů z 11 zemí světa ve věku od 18 do 79 let a přinesl zajímavé poznatky týkající se dlouhověkosti. Na akci proběhla také diskuze o zjištěních akademiků v čele s doktorem Colinem Sandersem, který je zároveň členem výboru Mezinárodního centra pro dlouhověkost.
Podle vědců má klíčový vliv na schopnost žít spokojený dlouhý život těchto šest faktorů: fyzické zdraví, přizpůsobivost změnám, finanční příprava, kvalita sociálních vazeb, celoživotní učení a smysl života.
Z výzkumu vyplynulo, že zejména v otázce zdraví a životního stylu, budování vztahů mimo rodinu, ochotě přijímat změny a finanční přípravě na stáří Češi pokulhávají. Podrobněji jsme se výsledkům výzkumu věnovali v tomto článku.
„Přes své přání žít dlouho si lidé u nás nejsou plně vědomi důležitosti přípravy na dlouhý život, zejména pokud jde o péči o zdraví a finanční připravenost. Je třeba se zaměřit na edukaci a podporu v těchto oblastech, abychom mohli dosáhnout spokojeného a plnohodnotného stáří,“ upozornil Michal Korejs z NN Životní pojišťovny, který se specializuje na téma invalidity a dlouhodobé péče.
Začít brzy
Na konferenci zaznělo, že příprava na dlouhověkost není věda. Několik jednoduchých tipů na úpravu životního stylu a nakládání s financemi může přinést větší spokojenost a vyšší kvalitu života ve stáří.
1. Trávit více času s přáteli a komunitou
Ve výzkumu Češi jednoznačně označili rodinné vztahy jako svou prioritu. Pro 87 % lidí je rodina zdrojem životní radosti a pro nejstarší generaci je to dokonce 96 %.
Ale pouze polovina Čechů si dělá dostatek času na své přátele. Přitom sociální vazby mají na naše zdraví a pohodu zásadní vliv. Dodávají nám emocionální podporu, praktickou pomoc a otevírají nové příležitosti. Být součástí komunity a trávit dostatek času s přáteli by mělo být součástí přípravy na stáří.
2. Aktivní péče o zdraví
Ke zdravému životnímu stylu se v průzkumu přihlásilo pouze 57 % Čechů, a ještě méně lidí vnímá svůj zdravotní stav pozitivně. V aktivní péči o zdraví je vhodné dodržovat pravidelný spánek 8 hodin denně a 3x týdně se hýbat (hodinu aerobního cvičení), což je prevencí mnoha závažných onemocnění.
Důležité je také nepodceňovat pravidelné preventivní prohlídky. Duševní zdraví bývá opomíjeno, ale pravidelná péče o duši do přípravy na dlouhé stáří rovněž patří.
3. Lepší finanční příprava
Pouze 9 % Čechů je přesvědčeno o správnosti své finanční přípravy na stáří. Více než polovina respondentů dokonce přiznává, že neplánuje dopředu více než na pár měsíců. „Ačkoliv si na penzi s podporou státu spoří už téměř 4,3 milionu Čechů, mnoho z nás si neuvědomuje, že jedním z rizik dlouhověkosti je vrtkavé zdraví. Každý čtvrtý dospělý se do 80 let stane závislým na druhých a při nezbytné celodenní péči ve specializovaném zařízení se mohou měsíční náklady vyšplhat na desítky tisíc korun,“ vysvětlil Korejs.
Přitom opakovaný mezinárodní výzkum Colina Sanderse ukázal, že je to paradoxně právě finanční příprava na stáří, u níž postačí i malá snaha, aby došlo k významnému zlepšení připravenosti na dlouhověkost.
Jak se finančně připravit? Spočítejte si to. Je dobré si v dostatečném předstihu sednout a rozmyslet si, jaké stáří chcete mít a jak vysoké výdaje tomu odpovídají, jaký důchod od státu můžete očekávat a jaké máte vlastní finanční možnosti. Pomoci můžou například online kalkulačky spoření na penzi nebo rozhovor s finančním poradcem.
4. Přijímat změny
Neochota přijímat změny a aktivní učení se novým dovednostem jsou další pilíře dlouhověkosti, kde mají Češi co dohánět. Pro spokojený dlouhý život je třeba přijmout změny jako nedílnou součást života. Ochota ke změně je hnací silou duševního zdraví. Adaptabilita a ochota učit se nové věci přispívají k větší kontrole nad našimi životy – pomáhají v práci i osobním životě.
Cítíte se dobře připraveni na dlouhé stáří? Napište do komentáře.
Zdroj: Kulatý stůl pořádaný NN pojišťovnou na téma: Češi a dlouhý život: jak se ho dožít a jak si ho užít, 4. 12. 2023
Foto: Adobe Stock