Valorizace důchodů 2021: První odhady, jak to bude a kolik dostanete navíc

Důchody příští rok určitě porostou, i když méně než letos. První vyjádření vlády naznačují, že se bude vycházet z valorizace dané zákonem. O kolik si tedy senioři reálně polepší? Přečtete si více v analytickém článku.

Zdroj: Pixabay
Senioři si v příštím roce s důchodem polepší.

Současný zákon stanovuje, že každý rok v lednu se v Česku automaticky zvyšují starobní důchody. Jde o takzvanou valorizaci, která má zajistit, aby lidé v důchodu nestrádali kvůli neustálému zvyšování cen.

Samotná valorizace představuje složitý mechanismus, který bere v potaz hned několik proměnných: růst cen, růst mezd a také aktuální výši důchodu. Čím více tedy rostou ceny zboží a mzdy, tím více rostou i důchody. Vláda navíc může v některých případech rozhodovat o dalším výjimečném zvyšování, tak jako tomu bylo v roce 2019. Díky tomu v roce 2020 důchody rostly více, než ukládal zákon.

Předběžná kalkulačka valorizace 2021: O kolik se vám zvýší důchod?

Valorizace podle zákona

V lednu 2021 to ale podle všeho bude jiné. Podle vyjádření dvou klíčových ministryň, Aleny Schillerové a Jany Maláčové, to vypadá, že vláda nad rámec zákona nic zvyšovat neplánuje. Na druhou stranu inflace je v letošním roce vyšší, než se čekalo, takže se dá čekat výraznější růst důchodů.

„Podle aktuálních propočtů ministerstva financí vychází, že valorizace u průměrného starobního důchodu přesáhne 800 korun. Pro příští rok počítáme s tím, že dodržíme náš slib, že v roce 2021 bude průměrný důchod více než 15 000 korun měsíčně. Důchod od 1. ledna příštího roku by měl dosáhnout částky cca 15 270 korun,“ uvedla ministryně financí Schillerová v rozhovoru pro České důchody. Dodala ale, že důležitou roli bude hrát růst cen do konce června 2020.

Ministryně financí Alena SchillerováZdroj: Facebook A. Schillerové

Krize důchody neovlivní

Podobně hovoří také ministryně práce Maláčová. „Důchodci se nemusejí obávat, výši jejich důchodů současná krize nijak neovlivní. V roce 2021 i nadále počítáme s valorizací dle pravidel platných i před krizí,“ uvedla Maláčová v rozhovoru.

Pro seniory je to důležití zpráva: vláda slibuje, že nebude zasahovat do mechanismu zákonné valorizace. Jinými slovy nechá vše tak, jak je nyní, a díky tomu důchody porostou. Horší by bylo, kdyby kvůli koronaviru zákonodárci na zákon „sáhli“, změnili ho a valorizace snížili.

JAK ROSTLY DŮCHODY

Důchody v posledních letech rostou výrazně rychleji než dříve. Zatímco v letech 2011 až 2016 rostly v průměru zhruba o 100 až 200 korun, nyní jde každý rok o více než 700 korun. Například letos v lednu rostly důchody průměrně o 900 korun. Stále ale platí, že značná část seniorů ale na tuto částku kvůli svým nižším důchodům nedosáhne.

Kolik reálně senioři dostanou?

Při valorizaci se obvykle mluví o průměrném zvýšení, jenže kvůli platným pravidlům na danou částku řada seniorů nedosáhne. Bude to platit i o valorizaci 2021, na zmíněných 800 korun nedosáhne přibližně milion seniorů.Tolik lidí totiž podle posledních čísel důchodové ročenky pobírá důchod nižší než je ten průměrný. Podle předběžných odhadů by mohli lidé s důchodem 10 000 korun dostat přibližně 500 korun navíc, při důchodu 12 000 korun to bude 600 korun.

Současný způsob valorizace je z pohledu chudších seniorů nespravedlivý, protože výrazně více roste důchod těm, kteří ho už mají vyšší, a méně roste lidem s nízkým důchodem. Takže například seniorům s minimálním důchodem valorizace „přihodí“ zpravidla několik málo stovek, lidem s důchodem například nad 20 tisíc mnohem více.

„Důchody jsou nedotknutelné.“ Alena Schillerová popsala stárnutí Česka i představy o reformě

Jedním z řešení by mohla být valorizace o stejnou částku pro všechny bez rozdílu, což by rozevíraní nůžek zastavilo. Jenže taková změna je spíše nereálná, protože Ústavní soud už dříve řekl, že u důchodů by se měla uplatňovat zásluhovost podle toho, kolik lidé do důchodového systému odváděli peněz. Takže když měl někdo vyšší plat, má mít i vyšší důchod. A tedy musí růst všem stejnou mírou.

Dále doporučujeme