„Na důchody bude, na jiné věci ne.“ Nerudová říká, že senioři jsou pro politiky důležití
Návrh reformy důchodů bude představen na podzim, ale záleží jen na politicích, jestli s ním něco udělají. V rozhovoru pro pořad Epicentrum v Blesku to řekla rektorka a předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová. Podle ní na důchody bude vždy, protože senioři jsou také voliči a bude jich přibývat. Na druhou stranu říká, že nedostatek peněz v důchodovém systému lze rychle „zalepit“ vyšším věkem odchodu do důchodu.
Danuše Nerudová vede již rok a půl komisi pro spravedlivé důchody a momentálně finalizují přípravy důchodové reformy. V rozhovoru pro Blesk řekla, že politici by měli najít na změnách důchodů shodu, protože další selhání už si Česko nemůže dovolit. Jinak totiž hrozí, že budou chybět peníze na jiné důležité věci.
Co Nerudová řekla v rozhovoru?
O důchodové reformě
Na přelomu září a října by měl být představen návrh důchodové reformy. Bude zveřejněn společně s odbornou zprávou OECD, kterou si objednaly ministerstva financí a práce. Už před koronakrizí se prý nad předběžným návrhem sešli politici a jednali o něm. Právě na politicích podle Nerudové bude záležet, jestli bude reforma dotažena do konce.
„Pevně věřím, že i ze strany expertů vyvineme maximální úsilí, aby reformy bylo dosaženo. Ale na konci je to vždycky politik, který má odpovědnost za realizaci reformy. Takže to závisí na politickém procesu a na tom, jakým způsobem bude možné najít politický konsenzus. Protože Česká republika je v situaci, kdy po nejrůznějších selháních mají lidé malou míru důvěry v nějakou další reformu důchodového systému. Je potřeba skutečně najít konsenzus, protože už si další selhání nemůžeme dovolit.“
O tom, jestli bude na důchody
Předsedkyně komise si myslí, že politici nedopustí, aby na důchody šlo méně peněz, protože by tím přišli o voliče. Pravděpodobnější je, že nebudou peníze na jiné důležité věci.
„Na důchody budou vždycky peníze, protože nám populace stárne a protože ta část populace, která stárne, je voličskou základnou. Takže na důchody samozřejmě bude vždycky. Ale je potřeba říci, na co dalšího nebude, protože nemůže být na všechno. Je potřeba začít hovořit o reformě daňového systému a o tom, že změnu důchodového systému je potřeba provést poměrně rychle. Protože se může stát, že bude na důchody, ale nebude na jiné věci, které jsou financovány ze státního rozpočtu.“
O nespravedlivosti důchodů
Důchodová komise nyní řeší hlavně to, aby ženy neměly nižší důchody kvůli tomu, že jsou dlouho doma s malými dětmi. Problém vidí také v tom, že OSVČ na důchody odvádějí málo peněz.
„Ačkoliv je náš důchodový systém poměrně rovnostářský, tak i přesto mají ženy důchody nižší. Takže jsme přišli s mechanismy, jak tuto diskrepanci vyrovnat nebo jak minimalizovat efekty toho, že ženy mají nižší mzdy v důsledku toho, že jsou dlouho na mateřské nebo rodičovské dovolené. A další věc, o které jsme hovořili, je rozdíl mezi vyměřovacím základem zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných. Není tajemstvím, že pokud OSVČ po dobu své kariéry hradí pouze minimální zálohy, tak z těch minimálních záloh nenaakumulují prostředky ani na minimální důchod.“
O spoření ve třetím pilíři
Spoření na důchod ve fondech je žádoucí, ale v současné době neefektivní. Možná nás proto čekají změny třetího pilíře, o tomto tématu se prý mluvilo v důchodové komisi.
„Pravidlo spoření platí. Je ovšem potřeba říct, že třetí pilíř, jak je teď nastaven, je podměrně málo efektivní. Lidé si v něm nespoří, a když si spoří, tak velmi málo. A je nutno říct, že úroky, které ze svých úspor dostávají, jsou poměrně nízké, pokud srovnáváme ostatní produkty, které jsou dostupné na trhu.“
O zvyšování důchodového věku
V nejbližších letech se zvyšování věku odchodu do důchodu nechystá, ale do budoucna to nelze vyloučit. Pro novou vládu bude totiž právě zvýšení důchodového věku snadným řešením pro nedostatek peněz v důchodovém systému. Dodala také, že by se více měli podporovat pracující důchodci.
„Tato vláda rozhodla, že dalších pět let se věk zvyšovat nebude. Otázkou je, co bude za dalších pět let. Je to nástroj, který lze poměrně rychle aplikovat a který poměrně rychle dokáže důchodový systém vybalancovat zpátky z deficitu do příjmu. Takže pokud bude nějaká další vláda chtít zvyšovat věk odchodu do důchodu, tak to poměrně rychle přinese efekt v důchodovém systému a odvodech.“
Rozhovor byl veden pro Epicentrum deníku Blesk. Citace byly použity se svolením redakce.