Ministryně Maláčová: Vnímám zdražování potravin, důchody opět porostou
Koronavirus neovlivní důchody a příští rok nás čeká valorizace v průměru o 790 korun. V rozhovoru pro České důchody to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Podle ní aktuální krize opět ukazuje, jak je důležitá reforma důchodového systému. „Je to pro mě i nadále zásadní téma,“ řekla ministryně.
V minulých měsících Komise pro spravedlivé důchody připravila návrhy důchodové reformy. Změnila situace kolem koronaviru snahy o reformu? Jak to nyní s reformou vypadá?
Důchodová reforma je pro mě i nadále zásadní téma a nezbytnost důchodové reformy současná krize nijak neovlivnila. Vždyť česká populace stárne stále stejným tempem, lidé, kteří pečují o své blízké, mají v průměru stále výrazně nižší důchody a většina občanů stále netuší, jaký důchod mají čekat.
Současná krize důležitost vybraných aspektů důchodové reformy naopak ještě zvýraznila. Například potřebu minimálního důchodu nebo nastavení pojistného a důchodů samostatně výdělečně činných osob.
Budete navrhovat důchodovou reformu ještě v tomto volebním období?
Práce na důchodové reformě se nezastavily. Legislativní návrhy na snížení důchodového věku pracujících v náročných profesích a bonusu za výchovu dítěte jsou za ministerstvo práce a sociálních věcí téměř hotové. Brzy je tedy budu předkládat vládě a Sněmovně.
O detailech důchodové reformy je nutné ještě dále vést politická jednání, abychom našli co nejširší shodu. Podle jejich výsledku zvolíme nejvhodnější další postup.
Opatření kolem koronaviru negativně ovlivňují rozpočet a ekonomickou situaci státu. Bude to mít dopady na důchody?
Důchodci se nemusejí obávat, výši jejich důchodů současná krize nijak neovlivní. V roce 2021 i nadále počítáme s valorizací dle pravidel platných i před krizí. Průměrný starobní důchod se tak v roce 2021 přehoupne přes 15 tisíc korun měsíčně. Průměrný starobní důchod by se dle našich odhadů měl díky valorizaci zvýšit o 790 korun na 15 274 korun.
Mohou se zhoršit vyhlídky stability důchodového systému?
Na stabilitu důchodového systému mají významný vliv dlouhodobé demografické
a ekonomické trendy. Například vždy zmiňované stárnutí populace. Nezanedbatelný vliv ale může mít i digitalizace ekonomiky.
Současná krize sama o sobě, jakkoli je specifická, by neměla dlouhodobou stabilitu důchodového systému zásadním způsobem ovlivnit. Je to naopak příležitost si připomenout, že změny důchodového systému jsou prostě nezbytné. A je to také další možnost, jak posilovat spotřebu a tím pomoci české ekonomice.
Spolu s koronavirem přichází další vlna zdražování potravin a dalších základních věcí, senioři mohou mít ještě větší problémy vyjít s důchody. Máte podobné obavy?
Vše se strašně zdražuje, sama to vnímám. Naštěstí ČSSD v minulém volebním období prosadila takové zvýšení důchodů, které odpovídá tomu, jak se zdražovalo a jak rostly mzdy. Důchody tak nemohou růst méně, než rostly ceny.
Statistici při výpočtu růstu cen vždy přihlížejí nejen k růstu cen v ekonomice, ale i k růstu cen zboží a služeb typických pro důchodce. Valorizace by tak měla důchodce před zvyšování cen ochránit.
Mnoho lidí v předdůchodovém věku přijde kvůli koronaviru o práci a neseženou novou, takže skončí dlouhodobě na úřadu práce. Lze v tomto ohledu uvažovat o nějakém opatření, například formou dřívějšího důchodu, jako to bylo třeba v případě horníků?
Děláme všechno proto, aby senioři v předdůchodovém věku o svou práci nepřišli. Například zaměstnavatelům, kteří se kvůli krizi ocitli ve finančních problémech, přispíváme pomocí Programu Antivirus na náhrady mezd jejich zaměstnanců. Stejně tak zaměstnavatelům umožňujeme odložit platby na sociální pojištění za jejich zaměstnance.
Věřím, a aktuální vývoj počtu nezaměstnaných to zatím potvrzuje, že senioři v předdůchodovém věku, kteří budou chtít a moci i nadále pracovat, o místo nepřijdou. V případě, že by k tomu ale přeci jen docházelo, jsme připraveni operativně reagovat a současný systém dávek a důchodů upravit, abychom lidem nad 50 let co nejvíc pomohli.