Minimální důchod: Nárok, výpočet a chystaná změna

V současné době činí minimální přiznaný důchod celkem 5170 korun. Každý rok se zvyšuje základní výměra a chystá se také výrazné navýšení procentní výměry.

Zdroj: Adobe Stock
Senior přemýšlí o svém důchodu. (ilustrační foto)

Základní výměra každého důchodu je v současné době stanovena ve výši 10 % průměrné mzdy a procentní výměra má minimální výši 770 korun. V roce 2024 činí základní výměra 4 400 korun, takže nejnižší pobíraný důchod jakéhokoliv typu dosahuje 5 170 korun.

V roce 2025 se základní výměra zvýší na 4 660 Kč a minimální důchod bude činit 5 430 Kč.

Podle posledních čísel České správy sociálního zabezpečení pobírá důchod nižší než 6 000 Kč přibližně 11 400 lidí.

Někteří lidé dokonce pobírají nižší důchod, než je minimální výše, ale v takovém případě jde o takzvané dílčí důchody. Jde o situace, kdy lidé část života pracovali v zahraničí a mají tedy nárok i na zahraniční důchod. Dílčí český důchod pak pobírají za dobu, kterou odpracovali v Česku nebo v Československu.

Chystaná změna od roku 2026

Od roku 2026 by se tato částka minimálního důchodu měla výrazně zvýšit. Počítá s tím návrh důchodové reformy. Důvodem je i skutečnost, že zatímco základní výměra se každý rok zvyšuje, ta procentní zůstává stejná od svého zavedení v roce 1996. Minimální částka důchodu již tedy zdaleka neodpovídá současné době.

Nově by procentní výměra měla být stejně vysoká jako základní výměra a také by se měla každý rok v lednu navyšovat.

Celkem základní minimální důchod bude činit 20 % průměrné mzdy, což by v roce 2024 představovalo částku 8 800 Kč a v roce 2025 pak 9 320 Kč. Tyto hodnoty budou platné pro všechny starobní důchody (řádné, předčasné i transformované) a také pro invalidní důchod 3. stupně.

U ostatních invalidních důchodů se bude minimální částka snižovat. U invalidního důchodu 2. stupně půjde o 15 % průměrné mzdy, u 2. stupně pak o 13,33 % průměrné mzdy.

Vyměřovací základ u důchodu: Jak se počítá a co ovlivňuje

Nárok na minimální důchod

Nárok na minimální důchod má každý, kdo získá minimální požadovanou dobu důchodového pojištění. V případě starobního důchodu je nutné dosáhnout také požadovaného věku pro přiznání důchodu a u invalidního důchodu splnit podmínku invalidity.

Bez potřebné doby pojištění nárok na minimální důchod nevzniká. Toto pravidlo platí i dnes. Například pro získání starobního důchodu je nutné mít 35 let důchodového pojištění, v případě předčasného důchodu je to 40 let pojištění.

Nárok na navýšený minimální důchod budou mít všichni důchodci, tedy ti současní i budoucí. Pokud dnes někdo pobírá důchod nižší než plánovaných 20 % průměrné mzdy, bude mu od roku 2026 automaticky dorovnáván na dané minimum. Vždy se tak bude vyplácet důchod alespoň v minimální výši.

Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí by se zvýšení minimálního důchodu mělo přímo dotknout přibližně 35 tisíc lidí. Konkrétně tolik je momentálně v Česku lidí, kteří pobírají důchod nižší, než je plánovaná minimální výše.

Více k tématu