O důchodu s ministrem: Změna výplaty důchodů, náročné profese a dopad reformy na padesátníky

Přinášíme další díl oblíbeného seriálu O důchodu s ministrem, ve kterém Marian Jurečka odpovídá na dotazy čtenářů. Tentokrát jste se zajímali zejména o plánované změny důchodů. Další dotazy se pak týkaly podmínek pro lidi pracující v náročných profesích a čerpání předdůchodu. Své dotazy můžete ministrovi Jurečkovi poslat i vy.

Foto: Úřad vlády ČR
Ministr Marian Jurečka.

Pane ministře, slyšel jsem, že se od roku 2025 změní termíny výplaty důchodů. Týká se to všech nás důchodců? Důchod mi chodí vždy v polovině měsíce na účet u Poštovní spořitelny, manželce o dva dny dříve, pobíráme ho už 14 let, resp. 17 let. Dostaneme informaci, jak se výplata důchodu posune a kdy se vše změní? Jde o to, kdy se pak bude platit nájem, elektřina a jiné poplatky. (Josef Staněk s manželkou, Praha)

Vážený pane Staňku, děkuji za dotaz. Jde o zjednodušení, konkrétně o změnu z klouzavého měsíce na měsíc kalendářní. S tím souvisí snížení počtu výplatních termínů a přesun vyšších termínů splatnosti (16. až 24. den v kalendářním měsíci) do první poloviny kalendářního měsíce. Česká správa sociálního zabezpečení bude důchodce, kterých se změna týká, předem informovat.

V případě změny termínu splatnosti na dřívější termín splatnosti se důchod vyplacený v kalendářním měsíci, do něhož spadá nový termín splatnosti, ani důchod vyplacený v předchozím kalendářním měsíci nijak nekrátí. V případě změny termínu splatnosti na pozdější termín náleží jednorázový doplatek poměrné části důchodu stanovený za počet kalendářních dnů mezi původním a nově stanoveným termínem splatnosti.

Ke změně období, na které se měsíčně důchod vyplácí, by mělo dojít od 1. 7. 2025 s tím, že hromadné změny termínů splatnosti důchodů tak, aby termín spadal do první poloviny kalendářního měsíce, by měly být prováděny do 31. 5. 2025.

Vzhledem k tomu, že přechod výplat na kalendářní měsíc je na ČSSZ svázán s vývojem nového systému výplat dávek v rámci projektu Elektronizace důchodových agend, není vyloučeno, že dojde ještě k posunu.

Vážený pane ministře, měl se mě týkat dřívější důchod, protože pracuji ve 3. kategorii. No, nakonec to nevyšlo, zamrzí to, ale je to život, dějí se horší věci. Zaujalo mě, že pro 3. kategorii plánujete jiné řešení přes penzijní fondy formou příspěvku. Mohl byste alespoň nastínit, jak přesně to má fungovat, kdy se to schválí a kdy to začne platit? Děkuji. (Petr Skalický)

Vážený pane Skalický, děkuji za dotaz. Pro osoby pracující v rizikovém zaměstnání 3. pracovní kategorie za působení vybraných rizik připravuje Ministerstvo financí řešení v rámci tzv. třetího pilíře (doplňkové penzijní spoření). Podstatou je povinný odvod zaměstnavatele na účty zaměstnanců vedené v rámci doplňkového penzijního spoření, z nějž pak budou moci tyto prostředky čerpat například formou tzv. předdůchodu.

Dobrý den, při oznámení o změnách v důchodech bylo řečeno, že se to již nedotkne lidí 50+. Já mám 58, jsem ročník 1966 a hleďme, i mě se týká zvyšování odchodu do důchodu. Dítě se mně také nezapočítává, dále se mě dotkne i výpočet, případné nové krácení za předčasný odchod do důchodu. Nemělo by se tedy jíti spíše směrem, že kdo má odpracováno 45 let, mohl by odejít do důchodu bez krácení? Protože i to malé krácení, které je navrhováno, je velký postih pro ty, kteří pracují třeba od 18 let bez přetržky. Respektive třeba jen 1 rok na mateřské. Hlavně chci ale odpovědět na to v úvodu, že se to nedotkne lidí 50+. Děkuji za odpověď. (Starečková)

Vážená paní Starečková, děkuji za dotaz. Vliv opatření přijatých v rámci důchodové reformy na lidi 50+ bude jen nepatrný a bude mít velmi pozvolný náběh, například zvýšení důchodového věku u Vašeho ročníku narození bude činit jeden měsíc. Snížení zápočtu průměrného měsíčního příjmu do první redukční hranice bude činit u důchodů přiznávaných v roce 2031 pouze 6 procentních bodů (zápočet nad první hranici do druhé hranice se přitom nemění) a snížení sazby za jeden rok pojištění u důchodů přiznávaných v témže roce bude činit 0,03 procentního bodu. Omezení růstu důchodu bude tedy téměř nevýznamné.

Od ledna 2027 nabývá účinnosti změna, kterou se ocenění za výchovu (tzv. výchovné) prvních dvou dětí mění na formu tzv. rodinného vyměřovacího základu dosazovaného za dobu péče o dítě od jeho narození do tří let jeho věku a výchovné zůstane až na třetí a další vychované dítě. Výše rodinného vyměřovacího základu bude činit 100 % všeobecné průměrné mzdy platné pro rok, ve kterém péče probíhala. V případě, že by hodnocení rodinného vyměřovacího základu vycházelo méně výhodně než výchovné, přizná se výchovné i za první dvě děti (ve výši 500 Kč za každé), je-li zároveň splněna podmínka výchovy těchto dětí v největším rozsahu. Tato úprava se Vás proto nemůže negativně dotknout.

Pokud jde o tzv. předčasný starobní důchod, jeho krácení za „předčasnost“ bude poloviční, pokud pojištěnec získal aspoň 45 let pojištění (zaměstnáním, samostatnou výdělečnou činností, péčí o dítě či o osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby).

Vámi navrhovaná varianta, tzn. odchod do starobního důchodu bez ohledu na dosažený věk jen na základě získané pojištěné doby v délce 45 let, nebyla nikdy touto vládou zvažována. Takové řešení nelze realizovat, neboť by bylo pro důchodový systém finančně neudržitelné. Podmínkou nároku na starobní důchod musí zůstat i dosažení důchodového věku.

Vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji je postupné navyšování důchodového věku důležité z hlediska zachování vyváženého poměru mezi počtem osob pracujících a osob v důchodu, aby produktivní generace byla schopna financovat důstojné důchody pro generaci postproduktivní.

Proč se dělá důchodová reforma: Vývoj demografie a finanční stabilita systému

Dobrý den, prosím o info, zda při čerpání předdůchodu musím splnit i podmínku dosažení věku 60 let. Praxi splňuji i našetřenou částku mám u doplňkového penzijního fondu. Žádat chci vzhledem ke zdravotnímu stavu. Pracuji jako učitelka a děti, které budu mít na starosti, bych musela předat nové paní učitelce. Budou si tak muset zvykat během krátké doby na dvě učitelky, což některým může činit problém. Děkuji za odpověď. (Milada)

Vážená paní Milado, děkuji za dotaz. Předdůchod lze čerpat nejdříve od věku o 5 let nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození. Konkrétní datum zjistíte tak, že do věkové kalkulačky, kterou naleznete zde, zadáte své datum narození, vyberete kategorii muž a od data, které se Vám poté zobrazí, odečtete 5 roků.

Dobrý den, přejdu rovnou na dotaz. V roce 2020 mi tragicky zemřel milovaný manžel a otec našich synů (2001 a 2008). Sirotčí důchod zařízený. Vdovský důchod byl zamítnutý, jelikož manžel měl odpracováno 9 let 360 dní. Myslíte, že bych mohla poprosit o „zmírnění tvrdosti“? S manželem jsem byla 29 let, 25 let pracuji jako listovní doručovatelka, bydlíme s klukama v nájemním bytě, celá má výplata odchází pouze na zaplacení bydlení. Pobírám příspěvek na bydlení a mladší syn má sirotčí důchod. Starší syn stále nezpracoval smrt táty, ukončil VŠ, dochází na psychiatrii, teď se chce pokusit se dostat na FAMU. Kvůli svému stavu bohužel nechodí do práce, vlastně žijeme že sirotčího mladšího syna. Ten nastoupil na SŠ.

Dotaz tedy zní, zda je reálné si zažádat o vdovský důchod a s jakým výsledkem? Doplatila bych těch 5 dní, co chybí do 10 let? Loni jsem si zlomila nohu a necelý rok ležela po operaci a to byl tedy zážitek. Asi jsem nemožná matka, že nezvládnu zajistit veškeré potřeby pro své syny od bot, oblečení, školy, jídla, nikam nechodíme, nejezdíme na dovolené, žádné kroužky, žádné výlety ve škole. Je to tedy boj každý den. Promiňte, že Vás takhle dlouze zdržuji a velmi děkuji za odpověď. (Hedvika)

Vážená paní Hedviko, děkuji za dotaz a nástin Vaší situace. Žádost o odstranění tvrdosti můžete uplatnit. Předpokladem pro provedení řízení o takové žádosti je, že o zákonném nároku už Česká správa sociálního zabezpečení rozhodla – to z Vašeho dotazu není zcela zřejmé. Jde o zcela mimořádné řízení, jehož výsledek nelze dopředu předjímat.

Ministr Marian Jurečka bude na vaše dotazy k důchodům odpovídat i příští měsíc. Můžete nám je zasílat na adresu [email protected]. Do předmětu zprávy napište „O důchodu s ministrem“. Vybereme nejčastější a nejzajímavější dotazy a ministr na ně odpoví v některém z dalších dílů. Dotazů nám chodí opravdu hodně, takže může trvat delší dobu, než se k nim dostaneme. Předchozí díly seriálu si můžete zobrazit tady.

Více k tématu