O důchodu s ministrem: Čerpání předdůchodu, dopad reformy na důchodce a rozvodová penze
Přinášíme další díl oblíbeného seriálu O důchodu s ministrem, ve kterém Marian Jurečka odpovídá na dotazy čtenářů. Tentokrát jste se zajímali zejména o chystané změny důchodů. Další dotazy se pak týkaly předdůchodu nebo vdovských důchodů. Své dotazy můžete ministrovi Jurečkovi poslat i vy.
Vážený pane ministře, pracuji jako elektrikář, už přes 20 let jako živnostník. Počítám, že budu mít nižší důchod, takže jsem si odkládal dostatek peněz, abych se v důchodu zajistil. Teď je mi 62 let, zdraví už začíná trápit a docela vážně přemýšlím, že odejdu do důchodu a budu si jen občas přivydělávat. Vzhledem k tomu, že můj důchod bude nižší, chtěl bych se vyhnout předčasnému důchodu, protože by došlo k dalšímu snížení. Velmi vážně nyní uvažuji o předdůchodu, protože na penzijním spoření mám dostatek peněz. Jak možnost předdůchodu vnímáte a je to výhodné? Také bych se rád zeptal, jak to bude s financemi ve fondu. Nyní mám peníze na spoření v transformovaném fondu, kde o ně nemohu přijít, protože garantuje alespoň nulu. Ale předdůchod si žádá převod do nových fondů a ty mohou jít do ztráty. Bojím se, že o část peněz přijdu, než stihnu předdůchod vyčerpat. Děkuji. (Petr, Vysočina)
Dobrý den, Petře, děkuji za dotaz. Pokud chcete čerpat předdůchod, je předchozí převod prostředků do doplňkového penzijního spoření před čerpáním předdůchodu nezbytný. Doporučuji Vám prostředky převést do konzervativního účastnického fondu. Tyto fondy mají jen velmi malé výkyvy hodnoty a výraznější ztráta by neměla hrozit. Pokud byste potřeboval bližší informace, jak postupovat, obraťte se na ministerstvo financí, které je gestorem III. důchodového pilíře.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, proč se zcela ustoupilo od diskutované varianty odpracovat 40 let a potom by bylo možné mít důchod bez ohledu na věk? Stále se oháníte férovostí k budoucím generacím. Kde je férovost vůči mé generaci, kteří jsme na trhu práce od svých sedmnácti let? Stále slyším, že Husákovy děti to udělají, utáhnou, ušetří, pochopí (i když jsem narozen za Ludvíka Svobody, jsem řazen mezi ně). Nyní mi chcete posunovat věk odchodu do důchodu, abych do něj mohl jít (možná) v 66 letech po 49 odpracovaných letech? Kde je to avizované, že nechcete, aby lidi nebyli na trhu práce zbytečně dlouho přetěžováni? Kde je solidárnost vůči mně? I tu školu jsem si dodělával při zaměstnání. To dnešní mladá generace nezná a s tou mám být solidární? A odpovědi o předčasném důchodu neberu jako odpověď. Po celoživotním placení dávek do systému si nenechám krátit důchod jenom proto, že stát špatně celou dobu hospodařil a chtěl by na mně opět ušetřit. (Václav Cerha)
Dobrý den, Václave, děkuji za popis Vašeho životního příběhu. Varianta odchodu do starobního důchodu bez ohledu na dosažený věk jen na základě získané pojištěné doby, nebyla nikdy touto vládou zvažována. Možná jste tuto informaci zachytl na základě citace někoho mimo vládní koalici z médií. Takové řešení nelze realizovat, neboť by bylo pro důchodový systém finančně neudržitelné. Podmínkou nároku na starobní důchod musí zůstat i dosažení důchodového věku.
Vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji je postupná udržitelná úprava důchodového věku důležitá z hlediska zachování vyváženého poměru mezi počtem osob pracujících a osob v důchodu, aby produktivní generace byla schopna financovat důstojné důchody pro generaci postproduktivní.
Dobrý den, pane ministře, nevíte, kde vzít peníze? Zrušte vdovské důchody, jednou zůstane žena sama, tak musí teda vystačit se svým důchodem starobním, a ne aby při každém navýšení, aby byl navýšen i vdovský a dělal třeba 4 000 Kč. Takové případy znám, jsem rozvedená a taky mně nikdo nic nedá. Nebo zaveďte rozvodový důchod pro ženy, ono mít 4 000 Kč navíc ke starobnímu je znát, některé se s tím ještě rády chlubí. (rozvedená důchodkyně Věra)
Dobrý den Věro, děkuji za podnět. Chápu Vás, ale o takovém opatření se neuvažuje. Důchody pozůstalých patří historicky mezi nejstarší dávky, a to i v zahraničních důchodových systémech. Vdovský důchod má dočasně přispět pozůstalé manželce ke zmírnění poklesu životní úrovně v důsledku úmrtí manžela. Tím má být částečně nahrazena ztráta příjmu manžela, který měl před smrtí vůči ní vyživovací povinnost. Nárok na vdovský důchod není obecně koncipován jako trvalý, neboť se předpokládá, že pozůstalá manželka bude schopna se v přiměřené době po úmrtí manžela přizpůsobit novým ekonomickým podmínkám. Proto nárok na vdovský důchod bez dalších podmínek je (a vždy v minulosti byl) omezen na dobu jednoho roku po smrti manžela.
Pokud po uplynutí zákonem stanovené doby existuje sociální událost, která podstatně ovlivňuje sociální situaci vdovy nebo ve stanovené době, tzv. „ochranné době“, nastane nově některá ze zákonem stanovených sociálních událostí, trvá poskytování pozůstalostního důchodu po celou dobu trvání této sociální události (péče o nezaopatřené dítě, o osobu závislou na pomoci jiné osoby ve stanoveném stupni, dosažení stanoveného věku a podobně). Stejná pravidla platí i pro vdovce.
V případě rozvodu manželství řeší majetkové vypořádání včetně případného výživného pro rozvedenou manželku/manžela soud. Zavedení nové dávky s názvem rozvodový důchod se neplánuje.
O důchodu s ministrem: Výchovné při střídavé péči, započítání rizikové práce a posuzování invalidity
Dobrý den, pane Jurečko, bojím se toho, jak důchodová reforma dopadne na nás starší důchodce. Je mi 79 let, jsem vdova a důchod mám slušný, nestěžuji si. Ale nejistota mě trápí, obavy mám hlavně ze snižování důchodů a ze snižování valorizace. Co konkrétně se pro nás změní a na co se máme připravit? (Anna Šnajdrová)
Dobrý den, paní Anno, děkuji za dotaz. Důchodců, kterým už byl přiznán starobní, popřípadě zároveň i pozůstalostní důchod, se důchodová reforma prakticky nijak nedotkne. Pouze pokud máte procentní výměru starobního důchodu zvýšenu o 500 Kč za každé vychované dítě, tato část důchodu se od 1. ledna 2027 přestává valorizovat a zůstane součástí důchodu v nezměněné výši.
Částka připadající na výchovné však představuje relativně malou část celkové výše procentní výměry, a tak dopad tohoto opatření na výši individuálních důchodů téměř nebude znatelný.
Dobrý den, mám spoření v transformovaném fondu a jsem celkem v klidu, protože se mi důchod blíží. Mám tam černou nulu, takže vím, s čím počítat. Ale své dceři jsem založil také spoření, a teď jí tam ubývají peníze, zaměstnavatel jí nechce přispívat. Co mám s tím dělat? Není nejlepší tyto peníze vybrat? Děkuji. (Tomáš Vácha)
Dobrý den Tomáši, dobrovolné spoření je v gesci ministerstva financí, na které se doporučuji s Vaším dotazem obrátit. Děkuji.
Ministr Marian Jurečka bude na vaše dotazy k důchodům odpovídat i příští měsíc. Můžete nám je zasílat na adresu [email protected]. Do předmětu zprávy napište „O důchodu s ministrem“. Vybereme nejčastější a nejzajímavější dotazy a ministr na ně odpoví v některém z dalších dílů. Dotazů nám chodí opravdu hodně, takže může trvat delší dobu, než se k nim dostaneme. Předchozí díly seriálu si můžete zobrazit tady.