O důchodu s ministrem: Valorizace výchovného, péče o nemocnou dceru a nárok na dřívější důchod

Je tady další díl seriálu O důchodu s ministrem, ve kterém Marian Jurečka odpovídá na vaše dotazy. Tentokrát se čtenáři zajímali o výchovné, dřívější odchod do důchodu nebo dopady práce na Slovensku. Další čtenářka se pak ptala na důchodový nárok při péči o postiženou dcerou. Své dotazy můžete ministrovi Jurečkovi poslat i vy.

Foto: Úřad vlády ČR
Ministr Marian Jurečka.

Vážený pane ministře, dozvěděla jsem se, že budete rušit valorizaci výchovného a dotkne se to i nás důchodců, kteří už máme výchovné přiznané od začátku. Prý se má při valorizaci důchodu vždy výchovné odečítat a pak zase přičítat nezvýšené. Je to pravda? Jestli ano, proč byste něco takového dělali? Pak výchovné každý rok ztratí hodnotu a přestane plnit svou funkci, jelikož máme inflaci. Děkuji za odpověď. (Hana Schneiderová)

Dobrý den, výchovné přiznané k důchodu se od roku 2027 už zvyšovat valorizací nebude. Odsouhlasili jsme to proto, abychom našli peníze na ocenění také dalších potřebných osob, a to těch, které pečují o osoby, které jsou závislé na druhých a které pečují o malé děti ve věku do 3 let.

Dobrý den, pane ministře, mohl byste prosím upřesnit, jaké změny u důchodů ještě chystáte do konce volebního období? Zároveň bych Vám chtěl vyjádřit poděkování, že jste dokázal najít jakžtakž kompromis a prosadit aspoň dílčí důchodovou reformu. Jiní o tom jen mluví, vy jste aspoň učinil konkrétní kroky a zajistil aspoň trochu stabilitu do dalších let, což jako brzký důchodce oceňuji. Nemáte jen obavy z toho, že další vláda ty nejdůležitější změny zruší? Zdravím Vás na Moravu. (Jarek Tomíček)

Vážený pane Tomíčku, Vaše uznání mě těší. Vzhledem k tomu, že do voleb do Poslanecké sněmovny zbývá necelý půlrok, žádné další změny v této oblasti nechystám, neboť by již nemohl proběhnout celý legislativní proces.

Věřím, že i příští vláda, ať už bude její složení jakékoliv, bude k případným úpravám námi nastaveného schématu přistupovat obezřetně v zájmu zachování stability a udržitelnosti důchodového systému.

Dobrý den, jsem ročník 1965, můj věk odchodu do důchodu je 65 let. Chtěl bych odejít do předčasného důchodu, až to bude pro mne možné, a to s polovičním krácením za odpracovaných 45 let. Můj dotaz se týká doby učení, ta se započítává do odpracovaných let. Absolvoval jsem čtyřleté střední odborné učiliště zemědělské s maturitou 1. 9. 1980 – 30. 6. 1984. Započítává se také jako doba učení pro potřeby předčasného důchodu? A v rozsahu 100 %, nebo 80 %?

Dále mám dotaz na náročné profese. Od roku 1996 pracuji v práškové lakovně – práškové barvy ve směsi se vzduchem jsou na vodivé materiály aplikovány pistolí s elektrostatickým nábojem. Vytvrzovány jsou v horkovzdušné peci na cca 180 stupňů Celsia po dobu 20 minut. Lakýrník pracuje v přetlakové masce a ve 12hodinových směnách v téměř nepřetržitém provozu. Zátěž teplem je v létě nad 30 stupňů Celsia, imise při vytahování nalakovaného zboží z pece při teplotě zboží cca 175 stupňů Celsia. Zátěž sluchu při ofukování zboží vzduchovou pistolí před lakováním a hluk z běžících elektromotorů. Tato profese není zařazena ani ve 3. ani 4. rizikové skupině. Můj dotaz zní, jestli to považujete za správné. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký příjemný den. (Miroslav)

Vážený pane Miroslave, nejprve k první části Vašeho dotazu. Do zmiňovaných 45 roků se nebude započítávat studium, ani na střední škole do roku 1996. Zápočet této doby pro výše uvedený účel zákon výslovně vylučuje. Zohlední se pouze doba učení (učební poměr), pokud bylo započato před 1. 9. 1984, což je ve Vašem případě splněno. Zápočet se provede v celém rozsahu, tedy 100 %.

Nárok na snížení věkové hranice pro odchod do starobního důchodu po odpracování alespoň 2 200 směn (mimo hlubinných horníků, pro které platí jiná pravidla) se týká osob, které pracovaly:

  • jako zdravotnický záchranář,
  • jako člen jednotky hasičského záchranného sboru podniku,
  • na pracovišti zařazeném do čtvrté kategorie prací podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Čtvrtá kategorie rizik může být klasifikována v sedmi rizicích (prach, chemické látky a směsi, hluk, vibrace, zátěž teplem, práce s biologickými činiteli, práce ve zvýšeném tlaku vzduchu).

Na základě analýz Ministerstva zdravotnictví a po dohodě s ním byly proto mezi rizikové práce odůvodňující snížení důchodového věku vybrány všechny práce zařazené do kategorie čtvrté. Práce rizikové se vyznačují tím, že je u nich nebezpečí vzniku nemoci z povolání nebo jiné nemoci související s prací. Dále jsou překračovány hygienické limity a je nutno přijmout preventivní opatření (technická, organizační, osobní). U prací ve čtvrté kategorii je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření, čímž je nejrizikovější pro zdraví zaměstnanců.

O zařazení do čtvrté kategorie rozhodují orgány ochrany veřejného zdraví (krajské hygienické stanice), a to podle předpisů o ochraně veřejného zdraví. Pokud nedosahuje intenzita působení rizikových faktorů hodnot odůvodňujících zařazení práce do čtvrté kategorie rizik, nelze ji do této kategorie zařadit. Práce je do kategorií zařazována nikoli podle názvu profese, ale podle působení rizikových faktorů na zaměstnance při jejím výkonu.

K zařazení prací do čtvrté kategorie dochází na základě objektivního měření faktorů pracovních podmínek působících na konkrétním pracovišti, které je prováděno přímo u konkrétního posuzovaného zaměstnavatele, laboratoří, jež je držitelem autorizace či akreditace, a to v souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví. Každý zaměstnavatel, na jehož pracovištích jsou vykonávány práce zařazené v kategorii čtyři, je povinen evidovat zaměstnance, kteří takové práce vykonávají i počet směn odpracovaných v riziku.

Neuvádíte, zda jste si u svého zaměstnavatele ověřoval, do jaké kategorie je zařazena práce, kterou vykonáváte. Domníváte-li se, že působení rizikových faktorů na vašem pracovišti dosahuje nebo překračuje limity stanovené pro zařazení do čtvrté kategorie, a přesto není vaše práce do čtvrté kategorie zařazena, obraťte se na svého zaměstnavatele.

Dobrý den, jsem vdova již 12 let, je mi 67 let. Děkuji za znovuzavedení vdovského důchodu, není to moc, ale děkuji. Škoda, že jste neprosadili vyplacení zpětně od nástupu vdovy do svého starobního důchodu. Ale i tak máte můj hlas. (Drahotušská)

Dobrý den, děkuji za podporu a těší mě, že opatření, které naše vláda zavedla, Vám přineslo zlepšení úrovně zabezpečení ve stáří podobně jako řadě dalších ovdovělých lidí, jimž díky zmírnění zákonných podmínek vznikl obnovený nárok na vdovský nebo vdovecký důchod. Týká se to všech osob, u nichž byla věková podmínka pro obnovu splněna do pěti roků ode dne zániku původního nároku na tuto dávku, jestliže si o přiznání tohoto důchodu znovu požádaly.

Vzhledem k tomu, že nová úprava je účinná od 1. 1. 2025, obnovuje se nárok až od tohoto data, i když ovdovělá osoba dosáhla potřebného věku již v minulosti. Žádný právní předpis nemůže působit retroaktivně, proto nemůže založit nárok na vyplacení důchodu za období před datem nabytí jeho účinnosti.

O důchodu s ministrem: Věk pro předdůchod, změny u vdovských důchodů a povinné placení pojištění

Dobrý den, zajímá mě, co má dělat člověk, který se stane po 40 letech práce pro zaměstnavatele zdravotně nezpůsobilým, je mu 60+, na starobní důchod má nárok až za 4 roky, na trhu práce vzhledem k věku a zdravotnímu stavu je „nepoužitelný“. Děkuji za odpověď. (Marcela Valentová)

Vážená paní Valentová, Úřad práce ČR nabízí fyzickým osobám 60+ po propuštění ze zaměstnání:

  • při splnění podmínek finanční zabezpečení ve formě podpory v nezaměstnanosti na dobu 11 měsíců,
  • speciální projekt určený uchazečům o zaměstnání 55+ „Věk není překážkou“ – dle vyhodnocení situace uchazeče účast v aktivitách, které mají pomoci s návratem na trh práce; dle potřeby účast v individuálním poradenství, kariérovém poradenství, poradenství pro volbu rekvalifikace, účast na rekvalifikaci, umístění uchazeče na společensky účelné pracovní místo s poskytováním mzdových příspěvků zaměstnavateli (plný/zkrácený úvazek, sdílené pracovní místo),
  • poradenskou a informační činnost v oblasti pracovních příležitostí – poradce informuje o situaci na regionálním trhu práce, vyhledává vhodné nabídky zaměstnání,
  • poradce pro osoby se zdravotním postižením – pro uchazeče, kteří jsou osobou se zdravotním postižením nebo mají přiznaný I. či II. stupeň invalidity.

Dále za účelem podpory zaměstnávání osob, které z důvodů různých životních situací nemohou nebo nejsou schopny pracovat po stanovenou týdenní pracovní dobu, může zaměstnavatel uplatnit slevu na pojistném za kalendářní měsíc. Nárok na slevu za kalendářní měsíc má zaměstnavatel za zaměstnance v pracovním nebo služebním poměru. Do okruhu takových zaměstnanců patří i ti, kteří dosáhli alespoň 55 let. Podmínkou je ovšem práce na zkrácený pracovní úvazek (8 až 30 hodin týdně).

Pokud se domníváte, že z důvodu Vašeho nepříznivého zdravotního stavu poklesla Vaše pracovní schopnost aspoň o 35 %, můžete požádat o přiznání invalidního důchodu. Výše důchodu je závislá mj. na stupni uznané invalidity.

Řešením Vámi popisované situace může být po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti požádat o předčasný starobní důchod, na který ovšem vzniká nárok nejdříve 3 roky před dosažením důchodového věku. Tato dávka se však trvale krátí úměrně délce doby předčasnosti a její procentní výměra se až do dosažení důchodového věku nevalorizuje.

Pane ministře, je mi 59 let, mám odpracováno 1 650 směn v uranových dolech a přes 3 000 směn v kamenolomu, vše ve 4. kategorii. Pracoval jsem od roku 1987. Nyní mám invalidní důchod 2. stupně. Týká se také mě předčasný důchod bez krácení? Děkuji. (Jiří E.)

Vážený pane Jiří, nárok na starobní důchod se sníženým důchodovým věkem (nejde o předčasný starobní důchod) vznikne zaměstnanci po dopracování alespoň 2 200 směn v hlubinném hornictví v uranových dolech.

Nárok na snížení věkové hranice pro odchod do starobního důchodu po odpracování alespoň 2 200 směn (mimo hlubinných horníků) se týká taktéž osob, které pracovaly:

  • jako zdravotnický záchranář,
  • jako člen jednotky hasičského záchranného sboru podniku,
  • na pracovišti zařazeném do čtvrté kategorie prací podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Čtvrtá kategorie rizik může být klasifikována v sedmi rizicích (prach, chemické látky a směsi, hluk, vibrace, zátěž teplem, práce s biologickými činiteli, práce ve zvýšeném tlaku vzduchu).

Úprava kritérií pro snížení důchodového věku byla stanovena tak, že se od obecného důchodového věku odečte 15 kalendářních měsíců při odpracování 2 200 až 4 399 směn v rizikovém zaměstnání a 30 kalendářních měsíců při odpracování aspoň 4 400 směn v rizikovém zaměstnání s tím, že za každých dalších 74 odpracovaných směn se odečte další kalendářní měsíc, nejvýše však 60 kalendářních měsíců. Za rizikové zaměstnání se považuje i zaměstnání vykonávané 10 let zpětně před účinností tohoto opatření, tj. po 31. 12. 2014, nikoli tedy za celou pracovní kariéru.

Pro úplnost uvádím, že o zařazení do čtvrté kategorie rozhodují orgány ochrany veřejného zdraví (krajské hygienické stanice). Každý zaměstnavatel, na jehož pracovištích jsou vykonávány práce zařazené v kategorii čtyři, je povinen evidovat zaměstnance, kteří takové práce vykonávají i počet směn odpracovaných v riziku. Ten zaměstnanci také sdělí, do jaké kategorie je zařazena práce, kterou vykonává a pro jaké rizikové faktory, popř. i počet odpracovaných směn.

Pokud jste tedy splnil výše uvedené podmínky (a současně jste získal potřebnou dobu pojištění), vznikne Vám nárok na starobní důchod se sníženým důchodovým věkem.

O důchodu s ministrem: Nové výpočty, ocenění pečujících a manželské sdílení vyměřovacích základů

Dobrý den, pane ministře Jurečko. Je mi 54 let, mám čtyři děti, z toho nejmladší dcera má 26 let a je těžce postižená. Starala jsem se o ni a pořád starám, až mám z toho záda špatná, dnu, neuropatii, vysoký krevní tlak, astma a cukrovku. Jelikož nemám nárok na invalidní důchod, můžete mi napsat, jestli nebudu mít nárok na předčasný důchod bez zkrácení? Protože dceřin zdravotní stav se nikdy nezmění, má Rettův syndrom a autismus a je na invalidním vozíku. Můj zdravotní stav se už také nezmění vzhledem k věku. Děkuji za odpověď. (Antošová)

Vážená paní Antošová, zákon o důchodovém pojištění možnost odchodu do tzv. předčasného starobního důchodu bez krácení jeho procentní výměry neumožňuje. S účinností od 1. 1. 2026 však bude možné využít odchod do předčasného starobního důchodu s polovičním krácením procentní výměry (tj. místo snížení procentní výměry o 1,5 % výpočtového základu za každých i započatých 90 dnů chybějících od přiznání předčasného starobního důchodu do dosažení důchodového věku půjde o snížení pouze o 0,75 % výpočtového základu za každé takové období).

Podmínkou pro toto mírnější krácení procentní výměry bude získání aspoň 45 let pojištění, do kterých lze započítat pouze výdělečnou činnost zakládající účast na důchodovém pojištění, péči o dítě do čtyř let věku, péči o osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II až IV nebo o dítě do deseti let věku ve stupni I anebo péči o nezletilé nezaopatřené dítě nezprostředkovaným pěstounem a péči osoby mající dítě ve svěřenectví, pokud toto dítě má nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí, a to nejdéle po dobu 2 let od prvního dne kalendářního měsíce, za který příspěvek na úhradu potřeb dítěte poprvé náleží.

V období před rokem 2007 jde o péči o osobu převážně nebo úplně bezmocnou, popř. o osobu částečně bezmocnou starší věku 80 let, popř. o dítě dlouhodobě těžce zdravotně postižené vyžadující mimořádnou péči.

Sice neuvádíte, zda dcera pobírá příspěvek na péči a pro jaký stupeň závislosti, předpokládám však, že ano a že půjde zřejmě minimálně o II. stupeň závislosti, nicméně v tuto chvíli je předčasné předjímat, zda podmínku 45 let pojištění pro mírnější krácení procentní výměry předčasného starobního důchodu splníte či nikoliv.

Vážený pane ministře, v roce 1992 jsem asi rok pracoval na Slovensku ve firmě, kterou koupila naše mateřská společnost, a můj zaměstnavatel tehdy měl sídlo na Slovensku. Už 4. 1. 1993 jsem nastoupil do zaměstnání v České republice a od té doby pracuji tady (před rozdělením Československa jsem také pracoval na území ČR). Když jsem se informoval na ČSSZ, bylo mi sděleno, že za období od základní školy až do roku 1992 budu mít důchod ze Slovenska, kvůli tomu, že 31. 12. 1992 jsem měl zaměstnání na Slovensku. Přitom jsem tam fakticky byl jen pár měsíců. Mám obavy, že slovenský důchod není tak výhodný. Můžu proti tomu něco dělat a můžu žádat o přiznání celého důchodu v České republice? Děkuji za radu. (Jiří)

Vážený pane Jiří, informace, kterou jste obdržel od ČSSZ, je podle toho, co uvádíte, správná. V době rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky bylo třeba rozdělit i důchodové nároky vzniklé do dne rozdělení společného státu. Za tímto účelem byla přijata Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o sociálním zabezpečení (dále jen „Smlouva“).

Podle čl. 20 této Smlouvy platí, že veškeré doby zabezpečení získané přede dnem rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky, tj. před 31. 12. 1992 se považují za doby zabezpečení toho smluvního státu, na jehož území měl zaměstnavatel občana sídlo ke dni rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky nebo naposledy před tímto dnem, což je i Váš případ. Článek 20 Smlouvy byl následně vložen do přílohy Nařízení Rady a figuruje jako součást Smlouvy o přístupu k ES, která podléhá souhlasu všech členských a přistupujících států.

V situaci, kdy dva různé státy přiznávají důchod za své doby pojištění, běžně dochází k situaci, že součet těchto důchodů je nižší nebo naopak vyšší, než by byl důchod, na který by vznikl nárok v případě, že by pojištěnec pracoval pouze na území ČR. Rovněž tak se liší i důchodový věk, následné valorizace důchodů a dochází k výkyvům s ohledem na měnící se kurz koruny.

Vaše obava, že dílčí důchod ze slovenského důchodového systému bude nevýhodný, tedy nemusí být nutně opodstatněná.

Ministr Marian Jurečka bude na vaše dotazy k důchodům odpovídat i v příštím díle. Můžete nám je zasílat na adresu [email protected]. Do předmětu zprávy napište „O důchodu s ministrem“. Vybereme nejčastější a nejzajímavější dotazy a ministr na ně odpoví v některém z dalších dílů. Dotazů nám chodí opravdu hodně, takže může trvat delší dobu, než se k nim dostaneme. Předchozí díly seriálu si můžete zobrazit tady.

Více k tématu