Ministr Jurečka: Důchod blízký průměru pobírá 70 procent lidí
Důchody v Česku i nadále rostou, právě v těchto dnech probíhá řádná lednová valorizace, která zvyšuje důchody v průměru o 358 korun. Většinu valorizace tvoří zvýšení základní výměry důchodu, zásluhová část se zvyšuje méně. Důchod kolem průměru nebo vyšší budou po valorizaci pobírat více než dvě třetiny důchodců.
Ministr Marian Jurečka připomněl, že v současné době většina důchodců pobírá důchod, který je blízko průměrné částce nebo vyšší. Průměrný důchod nyní po valorizaci v lednu 2025 překoná hranici 21 000 Kč.
„Důchody opět rostou, průměrný důchod se zvyšuje o 358 Kč měsíčně. Aktuálně zhruba 70 % důchodců pobírá důchod, který je blízký průměru či mírně vyšší,“ uvedl Marian Jurečka na svém Facebooku. Potvrdil tak trend rychlého růstu důchodů v posledních třech letech.
Průměr podobný jako medián
Část lidí má do určité míry zkreslenou představu o tom, jak vysoké důchody čeští důchodci pobírají. Výše průměrného důchodu do značné míry odpovídá tomu, co většina důchodců od státu pobírá. Na rozdíl třeba od průměrné mzdy, kdy většina lidí na průměrnou částku nedosáhne, je situace v případě důchodů jiná. Medián důchodů a průměrný důchod je velmi podobný.
V Česku je samozřejmě řada lidí, kteří pobírají nízký starobní důchod. Statistika o vyplácených důchodech ukazuje, že přibližně 250 tisíc lidí pobírá důchod nižší než 16 000 korun (z toho 63 tisíc pak dokonce nižší než 12 000 korun), což lze skutečně považovat za částku, z níž je problematické pokrývat životní náklady.
Ve většině případů jde ale o lidi, kteří mají nízký důchod z nějakého konkrétního důvodu. Zpravidla jde o to, že si během života z různých důvodů platili nízké sociální pojištění nebo měli mezery v důchodovém pojištění – například nepracovali nebo měli jen výdělky, ze kterých se pojištění neplatilo. Jde také o novou generaci důchodců, kteří větší část života podnikali v rámci samostatně výdělečné činnosti (OSVČ) a měli tedy oproti zaměstnancům výrazně nižší odvody. Podrobněji se vznikem nízkých důchodů zabývá tento článek.
Rychlý růst důchodů v poslední době
Výše důchodů se za uplynulých 15 let více než zdvojnásobila. Zásadní růst ovšem nastal zejména v posledních třech letech v souvislosti s velmi vysokou inflací.
Nejvíce důchody rostly v letech 2022 až 2023, kdy kvůli vysoké inflaci byly hned tři mimořádné valorizace. Rekordní byla ta v červnu 2022, kdy se průměrný důchod zvýšil o více než 1 000 Kč. Výrazně by ji překonala mimořádná valorizace v červnu 2023, která by na základě inflace podle zákona činila v průměru více než 1 700 Kč, ale vláda Petra Fialy ji uměle snížila na méně než polovinu. Tento krok následně posvětil i Ústavní soud.
Podle Ministerstva práce a sociálních věcí se reálná hodnota důchodů za posledních 10 let zvýšila o 18 %, během posledních 5 let to bylo o 7 %.
Detailní přehled toho, jak důchody rostly v letech 2009 až 2025, popisuje tento článek.
Řádná valorizace v lednu 2025
Největší část valorizace bude tvořit zvýšení základní výměry, která je pro všechny důchodce stejná, konkrétně se zvýší o 260 Kč na 4 660 Kč. Procentní výměra, tedy zásluhová část důchodu, se zvýší o 0,6 %. Zvýšení procentní výměry se netýká předčasných důchodů přiznaných po 30. září 2023.
Valorizace zvýší všechny typy důchodů, tedy vdovské, vdovecké, sirotčí i invalidní. Zvýšení probíhá automaticky a není nutné o něj žádat. Naposledy je vyplacen také doplatek valorizace, při lednové výplatě tedy důchodci dostanou dvě samostatné částky, a to valorizovaný důchod a doplatek.
Valorizační oznámení, na které mají nárok všichni důchodci, rozesílá ČSSZ od prosince a bude pokračovat i v průběhu ledna. Zájemci, kteří zatím přesnou informaci o zvýšení důchodu neobdrželi, si můžou částku spočítat v naší kalkulačce valorizace 2025.