Harmonogram důchodové reformy: Změny, které začnou platit od roku 2026

Hlavní fáze náběhu účinnosti změn v rámci důchodové reformy proběhne v letech 2026 a 2027. Od začátku roku 2026 začne platit například zvýšení minimálního garantovaného důchodu nebo poloviční krácení předčasného důchodu pro lidi, kteří dlouho pracovali. Podívejte se na přehled změn.

Foto: Adobe Stock
Manželé studují důchodovou reformu.

Změny, které začaly platit od začátku roku 2025, si můžete prostudovat v tomto článku.

Od ledna 2026 začne účinnost následujících změn a novinek:

Poloviční krácení předčasného důchodu

Při získání alespoň 45 let důchodového pojištění bude krácení předčasného důchodu poloviční. Za každých započatých 90 dnů předčasnosti bude krácení činit pouze 0,75 % výpočtového základu (oproti standardnímu krácení 1,5 % výpočtového základu). Předčasné důchody přiznané v období do 720. dne před řádným důchodovým věkem budou mít dokonce nižší krácení, než tomu bylo před zpřísněním z roku 2023.

Pro potřeby nižšího krácení se budou počítat pouze následující doby pojištění:

  • Zaměstnání
  • Podnikání (doba, kdy bylo zaplaceno sociální pojištění)
  • Učení (učební poměr) zahájené před 1. 9. 1984
  • Vojenská služba
  • Péče o dítě do 4 let (mateřská a rodičovská)
  • Péče o dítě mladší 10 let závislé ve stupni I
  • Péče o osoby závislé ve stupni II až IV
  • Nezprostředkovaná pěstounská péče (náhradní péče v blízké rodině)
  • Doba dobrovolného přihlášení k placení pojištění

Zvýhodnění začne platit od ledna 2026 a poprvé ho budou moci využít lidé, kteří budou žádat o předčasný důchod právě v tomto roce. Pokud má někdo přiznaný důchod dříve, tedy před rokem 2026, nevznikne již na nižší krácení nárok, i kdyby podmínku 45 let splňoval. Jednou přiznané důchody už se přepočítávat nebudou.

Započítání doktorského studia do důchodu

Studium vykonávané po roce 2009 se nepočítá do důchodu. Nově se ovšem bude do důchodu počítat úspěšně dokončené doktorské studium. Konkrétně půjde o první studium v doktorském programu, které probíhá nebo probíhalo na vysoké škole v České republice v prezenční formě studia (v období po 31. 12. 2009), a to v maximálním rozsahu trvání standardní doby doktorského studia. To znamená 3 nebo 4 roky podle stanovené délky studia pro jednotlivé obory. Doba studia se do doby pojištění započítá ve výši 80 % a současně bude hodnocena jako vyloučená doba.

Obdobně se bude hodnotit také studium v doktorském studijním programu uskutečňované v cizině, pokud bude podle rozhodnutí Ministerstva školství uznáno jako srovnatelné se studiem na vysoké škole v České republice.

Jak se změní důchodový věk: Růst o jeden měsíc ročně a strop 67 let

Zvýšení minimálního důchodu

Starobní důchody budou mít minimální základní i minimální procentní výměru stanovenou shodně na 10 % průměrné mzdy, takže nejnižší přiznávaný starobní důchod bude mít hodnotu 20 % průměrné mzdy. Dojde také k obdobnému poměrnému navýšení minimální procentní výměry u invalidních a pozůstalostních důchodů.

Pokud dnes někdo pobírá nižší důchod, bude mu automaticky dorovnáván na stanovené minimum. Rovněž pokud někomu bude v budoucnu přiznán důchod nižší, než je garantovaná částka, bude mu navýšen. Vždy se tedy bude vyplácet důchod alespoň ve stanovené minimální výši. Detailně je změna popsána v tomto samostatném článku.

Zpoplatnění papírového valorizačního oznámení

Bezplatné papírové oznámení, které dostávali důchodci při valorizaci důchodů, až na výjimky skončí. Standardně bude dostupné pouze v elektronické podobě, papírová verze bude pro většinu důchodců zpoplatněna. Nárok na zcela bezplatné papírové valorizační oznámení budou mít nadále pouze důchodci, kteří se narodili před rokem 1955.

Valorizační oznámení bude pro všechny zdarma zpřístupněno v elektronické podobě:

  • Přes datovou schránku – Pokud mají důchodci zřízenou datovou schránku, oznámení automaticky dorazí právě sem. Nebude nutné o něj žádat, rozesláno bude automaticky.
  • Přes ePortál ČSSZ – Každý důchodce se bude moci přihlásit a zobrazit si valorizační oznámení. K dispozici bude i funkce pro uložení nebo tisk. K přihlášení bude možné využít například bankovní identitu.

Zachováno bude i tradiční papírové valorizační oznámení, zasílání pro zájemce ale bude standardně zpoplatněno částkou odpovídající nákladům plátce důchodu spojeným se zasíláním tohoto oznámení (tisk, poštovné).

Zájemci, kteří budou chtít posílat papírovou verzi domů, o to budou muset individuálně požádat na ČSSZ. Žádost musí podat i důchodci, kteří mají nárok na bezplatné zasílání.

Proč se dělá důchodová reforma: Vývoj demografie a finanční stabilita systému

Zpomalení růstu nových důchodů

Součástí důchodové reformy je zpomalení růstu nově přiznávaných důchodů, při výpočtu se budou méně zohledňovat výdělky i doby pojištění. Nepůjde o náhlou změnu, ale snížení zápočtu bude nabíhat postupně v průběhu 10 let.

Podle nových pravidel se začnou důchody poprvé počítat od ledna 2026 a každý rok, opět vždy v lednu, dojde k dalšímu mírnému zpřísnění výpočtu:

  • Výdělky – Započítávání výdělků do první redukční hranice se postupně sníží z dosavadních 100 % na 90 %. První snížení bude v roce 2026 na úroveň 99 % a následovat bude tempo snižování o 1 % za rok.
  • Doby důchodového pojištění – Váha dob pojištění při počítání důchodu bude nižší, zápočet výpočtového základu za každý rok získaného pojištění se postupně sníží z dosavadních 1,5 % na 1,45 %. První snížení bude v roce 2026 na úroveň 1,495 % a následovat bude tempo o 0,005 % za rok.

Po roce 2036 již zůstane výpočet důchodů stejný, k dalšímu snižování zápočtu výdělků a dob pojištění nebude docházet. Důchody, které již byly dříve přiznány nebo budou přiznány do konce roku 2025, nebudou touto změnou nijak ovlivněny.

Nezvyšování výchovného pro nové důchody

Doposud se výchovné za děti vždy navyšovalo o stejnou míru jako procentní výměra důchodů. Při valorizaci v lednu 2025 se tak výchovné zvýšilo na 503 Kč a v této hodnotě je nyní také přiznáváno k novým starobním důchodům.

Šlo o poslední navýšení výchovného, protože od roku 2025 byla tato valorizace zrušena. Zvýšení procentní výměry starobního důchodu bude u důchodů přiznaných v roce 2026 činit opět 500 Kč za každé vychované dítě.

Tento článek je součástí seriálu o důchodové reformě. Další díly si můžete zobrazit tady.

Více k tématu