S vráskami na páteři a bolestí zad pomůže jóga, zázvor i koupel ze smrkového jehličí

Bolesti zad jsou většinou spojeny s pohybovým aparátem. Na vzniku bolestí se nepodílí pouze struktura jako třeba páteř nebo vazy, šlachy a svaly, ale svoji roli může hrát i životní situace, nálada, sociální prostředí a další faktory, jako jsou nedostatek pohybu, nadváha, špatné držení těla, prochladnutí, úraz nebo ploché nohy.

Foto: Adobe Stock
Bolesti zad trápí mnoho Čechů. (ilustrační foto)

U akutní epizody bolesti zad je zpočátku důležitý klid (2 až 3 dny), užívat analgetika, postupně se začínat pohybovat a pokud se stav nelepší do několika dní, navštívit lékaře.

„U chronických bolestí zad je důležité oslovit co nejvíce potenciálních faktorů, které udržují „hlasitost“ bolesti na vysoké úrovni. Začít nastavením pohybového režimu, čímž myslím pravidelný pohyb nebo fyzickou aktivitu. Mít zájmové činnosti, aby se zaměstnala hlava a nesoustředila se pouze na bolest,“ řekl pro České důchody fyzioterapeut Jakub Kozel.

„Trénovat vytrvalost, k tomu pomůže chůze, kolo, plavání. Pracovat s dechem, usadit se do vzpřímené pozice nebo lehu na zádech a trénovat prodloužený nádech nosem a dlouhý výdech. Nezůstávat dlouho v jedné pozici, často pozice měnit nebo se po chvíli projít nebo udělat pár dřepů, pokud to tělo dovolí,“ pokračuje fyzioterapeut.

Jóga jako lék pro tělo

Ne nadarmo vznikají všude po republice jógová studia. Tento druh sportu a relaxace v jednom je čím dál tím oblíbenější mezi všemi generacemi. Je vědecky prokázáno, že jóga prospívá snad všemu – mysli, tělu, zažívání, kloubům, páteři, hormonům a jiným. Pokud naše tělo chceme udržet funkční a bez bolestí, je ho třeba každý den uvolňovat. Jógové protahovací cviky jsou úžasnými pomocníky pro celou páteř, všechny klouby, zkrátka pro celé tělo.

„Cviky stimulují nejen naše tělo, ale i naše zažívání a trávení, se kterými máme také často ve vyšším věku problémy. Prohloubí náš dech, vylepší náladu, zbaví nás bolestí zad i hlavy. Je to opravdu takový zázračný prostředek, jak se zbavit mnoha potíží, které nás provázejí ve vyšším věku,“ říká cvičitelka jógy Věra Vojtěchová z pražského Domu jógy s tím, že nejlepší je cvičením začít den. Tělo je totiž potřeba uvolnit hned po ránu.

Vojtěchová také tvrdí, že na účinek se nemusí čekat dlouho a lidé se cítí lépe už po prvním protažení. „Není to žádné velké cvičení, není potřeba si kvůli tomu kupovat karimatku, chodit někam do tělocvičny, ale vzpomenout si každé ráno, když vstanete, na pár jednouchých cviků a uvidíte, jak vám život usnadní a jak je ráno hned jednodušší a příjemnější,“ doporučuje Vojtěchová, která sama lekce jógy pro seniory vede.

Domácí léčba

Pokud nezabírají klasické hřejivé náplasti, nejrůznější gely, měsíčkové nebo konopné masti ani dlouhodobý klid na lůžku a stále otálíte s návštěvou lékaře, můžete zkusit léčbu, která se předává už po generace. Jde hlavě o využití různých bylinek.

Pomáhají třeba koupele z rozmarýnu či smrkového jehličí, úlevu může přinést i třezalkový olej. Na bolavá záda se také doporučuje dvakrát týdně přikládat zázvorový obklad.

Cukrovku má už každý desátý Čech, nemoc překvapí bez varování. „Hýbejte se, nekuřte,“ radí lékař z IKEM

Vrásky na páteři

„Přestože pohyb je základ, s věkem na páteři vznikají změny, nazývejme je vrásky na páteři. Nemusí to být vrásky, které bolí. Pokud však jsou bolesti výrazné a neustupující nebo pociťujete změnu citlivosti v dolních končetinách, vyhledejte lékaře,“ radí Jakub Kozel. A dodává, že pokud jsou bolesti a problémy už na hranici snesitelnosti, pak lékaři určí, zda váš problém lze řešit neinvazivně, nebo naopak operací.

Ve většině případů operace není nezbytná. Bolesti ustoupí již během konzervativní léčby, která zahrnuje různá pohybová opatření, léky proti bolesti, léky na uvolnění svalů, které se někdy ke zvýšení účinnosti podávají v infúzích (kapačkách), cílené injekce – obstřiky a tak dále. Velice důležitou úlohu hraje rehabilitace.

Když neinvazivní léčba selhává

Tam, kde neoperační léčba selhává, obtíže trvají nebo se i přes léčbu zhoršují a pomocí zobrazovacích metod byla nalezena příčina obtíží, přichází v úvahu některá z operací na páteři. Podstatou každé operace je vždy odstranění útlaku nervů (případně míchy) při zachování stability páteře.

  • Operace výhřezu meziobratlové ploténky i zúžení páteřního kanálu je prováděna v celkové anestézii ze zadního přístupu, nejčastěji je řez veden ve střední čáře.
  • V případě operace výhřezu ploténky proniká chirurg podél trnových výběžků obratlů a mezi oblouky obratlů do páteřního kanálu. Z kanálu poté odstraní výhřez ploténky a uvolní příslušný nerv. Meziobratlovou ploténku pak není nutno ničím nahrazovat.
  • V případě zúžení páteřního kanálu je přístup stejný, zpravidla však rozsáhlejší. Cílem operace je uvolnit nervy. Děje se tak odstraněním obratlového oblouku, částí zvětšených kloubů a vazů, případně i odstraněním vyklenuté ploténky tak, aby došlo k co nejlepšímu uvolnění nervů a páteř zůstala stabilní.

O bolestech zad a krku jsme hovořili také v rozhovoru s fyzioterapeutem Pavlem Horákem. Ten zmiňuje zejména mikropohyby, což jsou krátké a pravidelné pohybové aktivity, které při začínajících bolestech mohou pomoci.

Foto: Adobe Stock

Více k tématu