Bolesti zad a krku můžeme porazit i po padesátce. Experti radí mikropohyby

Když se o své tělo nestaráme, tak chátrá, a platí to hlavně o sedavém zaměstnání a pro lidi kolem šedesátky. Je proto dobré do života vnést takzvané mikropohyby, tedy krátké a pravidelné pohybové aktivity, které nám pomůžou. O bolestech zad, krční páteře a špatných návycích hovoří v rozhovoru pro České důchody zakladatelka Fpohybu Nela Ďopanová a fyzioterapeut Pavel Horák.

Zdroj: AdobeStock
Senioři i padesátníci by se měli pravidelně hýbat. (ilustrační foto)

V čem je rizikové sedavé zaměstnání?

Lidé nebyli stavěni na to, strávit tolik hodin denně sezením. Všeho moc škodí. Tím pádem pokud máte sedavé zaměstnání, ve kterém prosedíte okolo 6 až 8 hodin, k tomu přidáte sezení u jídla, v dopravním prostředku, následně s kamarády nebo rodinou po práci, tak se pohybová pestrost během dne postupně výrazně snižuje. A snížená pohybová pestrost je jeden z rizikových faktorů přispívající k bolesti pohybového aparátu.

Sezení je statická pozice, často pasivní, při které dochází ke změně napětí ve svalech a ostatních měkkých tkáních. Dalším následkem je třeba i omezená funkce bránice a s tím spojená neoptimální funkce našich vnitřních orgánů.

Je věková skupina 55+ v tomto ohledu zranitelnější? Co hrozí, když se o své tělo nestaráme?

Ano, je zranitelnější než skupiny mladší, ale nemusí to být pravidlem. Záleží, jak se člověk do té chvíle ke svému tělu choval a také jestli měl nějaká zranění, operace, chronická onemocnění a podobně.

Paralelou k tomu, když se člověk o své tělo nestará, může být auto, o které se nepečuje. Když se o tělo nestarám, chátrá. Pokud se bavíme o pohybovém aparátu, jeho hlavními součástmi jsou svaly, které když mi chybí pohyb, ochabují. Vazy a šlachy, za které, když se netahá, ztrácejí pevnost a pružnost. Fascie, které nemají rády být v dlouhodobé statické pozici, pak ztratí svojí elasticitu.

FPOHYBU: CO TO JE?

Projekt Fpohybu je spojen s Nelou Ďopanovou, která se narodila s rozštěpem páteře. Lékaři předpovídali, že nebude chodit, ale ona tomu díky pravidelnému pohybu dokázala předejít. Společně s řadou renomovaných fyzioterapeutů nyní Fpohybu učí pohybové dovednosti a radí firmám i jednotlivcům, jak zlepšovat své zdraví a předcházet bolestem těla.

Chodíte vzdělávat do firem a mluvíte se zaměstnanci. Co vidíte a na co si stěžují?

Bolesti krční páteře, beder a mezi lopatkami. Z dlouhodobého sezení často vzniká i takzvaný horní stereotyp dýchání, tedy již zmíněná omezená funkce bránice, kdy z našeho úsudku následně není dostatečně okysličen mozek a hodně zaměstnanců si stěžuje i na bolesti hlavy a unavenost.

Často si také stěžují na vybavení. Rádi by „dražší“ ergonomickou židli v domnění, že ta je zbaví bolesti. Když ale neumím vnímat a pracovat hlavně se svým tělem, židle to rozhodně nezachrání. A další kapitola je pak potenciál kvalitní židle, který zůstává často nenaplněný. S čímž také ve firmách pomáháme.

Mnoho lidí si řekne, je mi skoro 60, to už ani nemá cenu se snažit, už to bude jen horší. Mají pravdu?

Určitě ne. Existuje termín neuroplasticita mozku. Je to schopnost mozku přestavovat se na základě učení se novým schopnostem. Tato neuroplasticita je nejvyšší v období našeho dětství, ale je dokázáno, že neexistuje věk, ve kterém by mozek tuto schopnost ztratil. Proto si myslím, že věk nehraje rozhodující roli. Mnohem důležitější je zodpovědný a upřímný přístup každého za vlastní zdraví.

Další lidé namítají, že na cvičení nemají čas. Nestačila by přitom nějaká krátká pohybová cvičení?

Ano. Jsem toho názoru, že krátká a klidně několikaminutová pohybová aktivita několikrát za den je v dnešní rychlé době řešením. Už nějakou dobu pracujeme na systému mikropohybů, v rámci kterého učíme lidi, jak se hýbat efektivněji bez velké časové investice navíc.

Když si za těch přibližně 8 hodin v práci na svoje tělo vůbec nevzpomenu, bude výsledkem pomalejší metabolismus, ztráta energie, nedostatečně okysličený mozek. Následně to pak dohnat dvouhodinovým cvičením ve fitku, to je pro tělo spíše šok. Když naopak do každé hodiny zařadím pár mikropohybů, tělo udržuji v rychlejším metabolismu, což mi pomáhá udržet si energii a pozornost a zároveň slouží jako prevence bolesti.

Nela Ďopanová učí, jak si procvičit tělo.Zdroj: Archiv N. Ďopanové

Byl jsem na rehabilitacích, v lázních, ale stejně to nepomohlo, záda stále bolí, říkají někteří. Co s tím?

Asi jste nepotkal terapeuta nebo přístup, který by vám sedl. Tělo je složitý stroj, do kterého kromě mechanických prvků jako je svalová síla, odolnost našich šlach, pružnost našich kloubů, promlouvá i naše psychické nastavení, emoční prožívání. Díky tomu najít příčinu bolesti někdy není vůbec jednoduché.

Dalším problémem je očekávání lidí, že je někdo dokáže opravit jako auto. U lidí je ale nutná i vlastní motivace, aktivní přístup i změna životního stylu.

Problémy se zády a bolestmi trpí často i řidiči z povolání. Je možné nějak pomoci jim?

Ano. Určitě se zaměřit na příčiny bolesti, které často souvisí s nastavením „pracovní pozice“, tedy jak v autě sedím. Hlavně pozice ramen a nohou, jak mám nastavený volant, vzdálenost sedadla, sklon a výška opěrky.

Samozřejmě nejjednodušším způsobem, jak při dlouhodobém řízení minimalizovat bolesti, je zastavit a protáhnout se. Pokud člověk řídí často, je dobré zkusit rozpoznat, kdy bolest přichází a v ten moment si dát pauzu, vylézt z auta a protáhnout si záda. Pokud zastavovat nechce, existují různé mikropohyby a triky, jak nepohodlí v zádech oddálit, ale jednou se zastavit stejně musí.

Jaké programy nebo služby Fpohybu nabízí jednotlivcům? 

Pro jednotlivce máme pár produktů na naší webové stránce fpohybu.cz ve formě online webinářů. Pro individuální péči pak propojujeme jednotlivce s fyzioterapeuty z naší sítě, za které se z vlastní zkušenosti zaručujeme. Individuální fyzioterapii pak dokážeme zprostředkovat dle preferencí online nebo offline.

Zaujalo mě vaše cvičení pro firmy. Co mohou čtenáři udělat, aby jejich zaměstnavatel něco takového nabízel? A je možné u vás uplatnit své zaměstnanecké benefity?

Stát se naším ambasadorem Fpohybu. Sdělit HR nebo vedení, že byste naše služby ve firmě ocenil. Následně nás kontaktovat nebo rovnou propojit s někým z HR. Na individuální bázi u nás zaměstnanecké benefity bohužel uplatnit nejdou.

Více k tématu