Odkládání urologa není moudré: Změny erekce, bulky i choulostivosti u šourku naznačují nemoci
Ačkoliv návštěva v ordinaci urologa u mužů vyvolává obavy, její odkládání se opravdu nevyplatí. Je to právě urolog, který může odhalit některé nemoci, včetně rakoviny, jež nemají zpočátku žádné příznaky. A právě jejich diagnostika v časném stádiu zvyšuje šance na úplné vyléčení. Podle odborníků má urologa člověk navštěvovat po padesátce, i pokud nemá potíže.
„Prevence je v celé medicíně včetně urologie velmi důležitá. Obtíže, které muž již začne pociťovat, mohou znamenat, že onemocnění je už rozvinuté. Pravidelné návštěvy u specialisty v oboru urologie však mohou předejít vzniku i rozvoji onemocnění,“ říká Josef Stolz, primář pražské Urologické kliniky UroKlinikum.
Podle Stolze má člověk navštěvovat urologa po padesátce, i pokud nemá potíže. Platí, že po tomto roce věku mají muži chodit na preventivní prohlídky. „Pokud má muž otce s rakovinou prostaty v relativně mladším věku, pak se doporučují urologické prohlídky od 40. roku věku,“ radí primář Stolz.
Porucha erekce jako předzvěst infarktu
Porucha erekce neboli neschopnost udržet erekci penisu v dostatečné tuhosti a po dostatečnou dobu potřebnou pro kvalitní pohlavní styk, je poměrně častým jevem. „Asi 50 % mužů po padesátce má nějakou formu erektilní dysfunkce. Počet mužů s těmito problémy narůstá. Proč? Je to v souvislosti s vedlejšími nemocemi, vedlejší medikací, životním stylem, stresem a podobně,“ uvádí MUDr. Stolz. Problémy s erekcí by však muži neměli podceňovat, a pokud se frekvence potíží zvyšuje a neschopnost dosáhnout a udržet erekci přetrvává, je na místě navštívit odborníka.
„Erektilní dysfunkce totiž může značit i nějaké skryté onemocnění. Náhle vzniklá porucha erekce u zdravého jedince může varovat před blížícím se srdečním infarktem, a to půl roku předtím, než k němu dojde,“ varuje primář. Poruchy erekce mohou souviset i s mnohými jinými onemocněními od cukrovky až po deprese.
Zvětšenou prostatu řešte včas
S věkem se u mužů zvětšuje předstojná žláza neboli prostata, utlačuje močovou trubici a způsobuje řadu nepříjemných symptomů, jako je časté nucení na močení, a to i v nočních hodinách, slabší či nestejnoměrný proud moči, bolest při močení a podobně. Benigní onemocnění prostaty, neboli benigní hyperplazie prostaty (označovaná též zkratkou BHP), je jedním z nejčastějších nezhoubných bujení u mužů. Postihuje přibližně 40 % pánů po padesátém roce věku, po sedmdesátce se týká takřka každého.
Pokud vás však podobné potíže postihnou, neměli byste se nechat uchlácholit tím, že tyhle problémy jsou s přibývajícím věkem prostě normální. Za prvé je zbytečné se trápit něčím, s čím vám může lékař pomoci, a za druhé uvedené příznaky mohou také představovat prvotní signál vážnějšího onemocnění, jako je rakovina prostaty či nádor močového měchýře.
Proto součástí preventivní urologické prohlídky u mužů nad 50 let bývá odběr krve na testování PSA (prostatického specifického antigenu, jehož vysoká hladina poukazuje na možné nádorové onemocnění). „Umožní nám záchyt rakoviny prostaty v počátečním stadiu, tedy v době, kdy nádor ještě nevyvolává žádné příznaky a kdy je možné jej úplně vyléčit,“ říká urolog Marek Babjuk, vedoucí lékař UroKlinikum Praha.
Rakovina prostaty i bez příznaků
Včasné vyšetření urologem, včetně zmíněného krevního testu na PSA, může odhalit nebezpečnou rakovinu prostaty, která se zprvu neprojevuje žádnými viditelnými příznaky. Později na ni může upozorňovat časté močení či slabý nebo přerušovaný proud moči, bolest při močení či ejakulaci nebo krev v moči nebo ejakulátu.
Karcinom prostaty představuje nejčastější onkologické onemocnění u mužů. V Česku tímto nádorem ročně onemocní téměř 7000 mužů a zemře jich průměrně 1400. Mezi nejohroženější skupinu patří pacienti nad 60 let, zasáhnout však může i mnohem mladší muže. Ti by měli být ostražití zejména v případě, že se nádor prostaty objevil v rodině.
Nádorové onemocnění varlat
Zatímco riziko rakoviny prostaty roste s věkem, nádorové onemocnění varlat nejčastěji postihuje dvě skupiny mužů: mladé muže okolo 18, 20 let a pak muže kolem 50 let. Pro své zdraví však mohou něco udělat i sami – každý měsíc si pravidelně samovyšetřit varlata a díky tomu odhalit změny tvaru, velikosti, nárůst bulky, samotné objevení bulky.
„Když si muž najde na šourku v oblasti varlat bulku, měl by se hned objednat na urologii a maximálně do týdne zajít na vyšetření. Na základě vyšetření lékař rozhodne, co dál. Laik nedokáže stav vyhodnotit. Vyšetření je včetně ultrazvuku, netrvá déle než 10–15 minut a je bezbolestné, na základě tohoto vyšetření lékař na 99 % sdělí pacientovi, zda je vše v pořádku či nikoliv,“ upozorňuje MUDr. Stolz a dodává: „I zde platí, že čím dříve je problém odhalen, tím vyšší pravděpodobnost, že bude choroba vyléčitelná. Proto je lepší přijít desetkrát zbytečně, než jednou nepřijít a promeškat šanci na uzdravení z vážné nemoci.“
Nádory močového ústrojí
Primář Stolz připouští, že on i jeho kolegové se běžně setkávají i s nádory močového měchýře, jejichž přítomnost může signalizovat krev v moči či spermatu. Mezi nejzávažnější a nejčastější nádorová onemocnění vývodných močových cest patří nádory ledvin.
„Procentuální výskyt nádorů ledvin je v České republice jeden z nejvyšších ze všech zemí světa, čtvrtý v roce 2018, přičemž 30 % nemocných na onemocnění zemře,“ představuje nelichotivé statistiky primář Stolz. Nejsou-li tyto nádory včas léčeny, mohou způsobit smrt nemocného. Včasná diagnostika je pro léčbu proto naprosto nezbytná.
Co vás čeká při návštěvě urologa?
Základní preventivní vyšetření u urologa zabere obvykle přibližně 15 až 20 minut, další vyšetření záleží na zdravotním stavu pacienta. „Součástí první prohlídky u urologa je pohovor s pacientem, základní vyšetření pohmatem, obvykle i vyšetření prostaty konečníkem, základní vyšetření moči a vyšetření ledvin a orgánů malé pánve ultrazvukem. V žádném případě tedy nejde o nic bolestivého a pacienti se toho obávat nemusí. U mužů nad 50 let navíc doporučujeme odběr krve na testování PSA, což nám umožní záchyt rakoviny prostaty v počátečním stadiu, tedy v době, kdy nádor ještě nevyvolává žádné příznaky a kdy je možné jej úplně vyléčit,“ uvádí profesor Babjuk.
Nemějte tedy zbytečný strach. Ačkoliv vyšetření prostaty může být některým mužům nepříjemné, není bolestivé a trvá jen chvíli – a určitě se vyplatí jej podstoupit a mít jistotu, že ve vás nebují život ohrožující onemocnění.
Dále vám mohou být doporučena další vyšetření, kromě testu PSA kontrola krevního obrazu, funkce ledvin, zjištění hladiny testosteronu, případně cystoskopie, uroflowmetrie (vyšetření průtoku moči) či urodynamické vyšetření.
Foto: AdobeStock